VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Chtěl bych se udržet v sestavě natrvalo, přeje si Daniel Graca

02.01.2016 | Tomáš Vlček

Mladý obránce Daniel Graca v letošní sezoně nastupuje v dresu AZetu jen nepravidelně. Ač je členem kádru, často na něj nezbývá v sestavě místo. Herní zkušenosti tak sbírá především v druholigové Karviné. V posledních zápasech se ale přeci jen odchovanec AZetu do sestavy dostává častěji a nejinak tomu bylo i posledním utkání roku 2015 mezi AZetem a Kadaní.

Daniel Graca
- Narozen: 21.4.1994
- Výška: 181cm
- Váha: 82 kg
- Post: obránce

Dane, co podle tebe rozhodlo o vaší výhře nad nepříjemnou Kadaní?

Věděli jsme, že přijede těžký soupeř, který z celé ligy nejvíce bruslí. Je tak opravdu hodně mladých hráčů z Chomutova. Ale my jsme na ně byli připraveni. Hráli jsme jednoduchý hokej, dávali jsme puky rychle z našeho pásma a rychle jsme i vstřelili úvodní branku. Na rozdíl od předchozích utkání, kdy jsme soupeře tlačili, ale nedokázali jsme proměňovat šance, tak nám to tam tentokrát napadalo. A nesmím ani zapomenout na výborný výkon Marka Laca, který nás v důležitých momentech podržel. Takže výkon brankáře a proměňování šancí.

A kdy se podle tebe ten zápas lámal? Který moment rozhodl?

Já si myslím, že rozhodl ten třetí gól! To soupeře zlomilo a pak už jsme je moc do ničeho nepouštěli. Naopak my jsme mohli naše vedení navýšit v několika přesilovkách, ale bohužel jsme je neproměnili.

Ty zažíváš „zajímavou“ sezonu. Přestože jsi členem kádru AZetu, do většiny zápasů jsi nenastoupil a hráváš spíše za druholigovou Karvinou. Jak snášíš tuhle roli hráče, který se do sestavy dostane až při absenci jiných obránců?

No není to moc příjemné. Musím být stále připraven, a když už nastoupím, tak nesmím zklamat. Musím se snažit tu šanci využít na 100%, což se někdy podaří a někdy ne.

A jaká je tvoje role v Karviné?

Tam si zahraju opravdu hodně. Hraju přesilovky i oslabení, mám hodně času na ledě. A to je pro mě samozřejmě dobře a moc mi to pomáhá.

Radši by jsi ale asi byl napevno v Havířově?

Určitě! To by se mi hrálo lehčeji :-). Jak už jsem říkal, musím se snažit na maximum a nedělat chyby.

Jako obránce to máš v tomto těžší než třeba útočník. Tvoje případná chyba je hned vidět a hrozí po ní velké nebezpečí.

Jo jo, každá chyba při rozehrávce jde hodně vidět. Stačí špatná nahrávka a už je z toho chyba! Když útočník netrefí prázdnou branku, tak je to taky chyba, ale ty v obraně jsou vnímány všemi hned a jako viditelnější.

Nastupuješ ve dvou soutěžích, takže můžeš srovnávat jejich úroveň. Pojďme se trochu podívat na rozdíl mezi první a druhou ligou. Jaký podle tebe je?

Určitě obrovský. Jsou tam sice týmy jako Frýdek, Vsetín a Poruba, které hrají výborně a mohou se měřit se spodkem 1. ligy, ale ty ostatní jsou úplně jinde. Podle mě se určitě po postupu Havířova, Prostějova a Přerova její úroveň snížila.

Ve kterých parametrech?

Především v rychlosti. Na vše tam mám více času, můžu si vzít puk kličkovat a tvořit. Alespoň já to tak vnímám. Tvrdost je asi na stejné úrovni. Na druhou stranu je tam hodně zkušených hráčů, kteří sice nejsou už tak rychlí, ale zase můžou předávat zkušenosti těm mladším.

V Karviné je ten tým složen z mladíků a několika hodně zkušených hráčů. Od koho tam máš možnost přebírat zkušenosti?

Určitě je to Mirek Javín (47 let – pozn. redakce). Já jsem ho zažil už v Porubě, a hrát s ním to je paráda. Má klid na hokejce, při rozehrávce má neustále hlavu nahoru, klidně vám přihraje i za stavu 1:10 v poslední minutě do střely. To nikdo jiný nedělá. Hodně mi radí, jak bránit oslabení, jak neudělat chybu. Sleduju ho a učím se od něj. Ještě tam byl hodně zkušený Petr Gulda (49 let – pozn. redakce), ale ten už v Karviné nehraje.

A v kádru AZetu je někdo, kdo se zdá svým stylem hry vhodný k napodobení?

Tak určitě výborně hraje Jura Krisl. Od něho se dá taky hodně učit. Nejenže že dobře brání, ale podporuje i ofenzívu a zblokuje hodně střel. A už má i hodně zkušeností.

Začal nám rok 2016, jaké si do něho neseš přání?

Za sebe bych si přál, abych se dostal stabilně do základní šestice beků v AZetu. Snažím se o to ze všech sil. Trénuju poctivě, chodím navíc do posilovny. Tak snad se to podaří a nebudu muset jezdit pořád do Karviné.

A AZetu přeju, abychom se dostali do play-off, což je náš hlavní cíl. Pokud budeme hrát, tak jako v posledních dvou zápasech, tak myslím, že se nám to podaří. A fanouškům přeju, ať mají radost z naší hry a společně můžeme slavit.

Dane, děkuji za rozhovor a přeji tobě i týmu splnění přání.