AZ Havířov

O PRODEJI PERMANENTEK VÁS BUDEME INFORMOVAT!

AZeťáci zahájili letní přípravu

15.05.2023 | Lukáš Jandora

V pondělí 15. května se A tým havířovského AZetu poprvé před novou sezónou sešel v Gascontrol aréně, tímto dnem oficiálně zahájil letní přípravu, která bude druhá pod současným vedením klubu, zároveň druhá pod trenérským tandemem Raszka + Pavlačka. Jak pondělí v domovské hale vypadalo?

Osmá hodina ranní, nad městskou částí Podlesí, jehož dominantou Gascontrol aréna bezesporu je, svítí slunce. Jako by charakterizovalo dobrou náladu, která panuje v kabině AZetu. I když je pondělí, asi nejméně oblíbený den v týdnu, tak kluci jsou plní úsměvů. Dnešní ráno začíná krátkým proslovem hlavního kouče Jiřího Raszky, do kabiny, tedy do "společenské místnosti" vedle, následně přicházejí pánové Malíř s Mikulíkem, nově rodící se tým přivítají, proběhne krátká řeč obou nejvyšších klubových činovníků, pánové se zmíní třeba o tom, že pro nadcházející ročník tým výrazně omladil. 

Po tomto tradičním úvodu si jde nový brankář David Sachr ještě plnit různé mediální povinnosti, ostatní už jdou ale na věc, kluci si jdou trochu máknout, primárně od toho tu dneska jsou. Ostatně, jsou v pracovním, čili ve sportovním, následuje zhruba půl hodinové běhání v okolí zimáku, poté už přesun do klubové tělocvičny a první kondiční trénink. Tomu jsou přítomni jak Jiří Raszka, hlavní trenér havířovské družiny, spolu se svým asistentem Markem Pavlačkou, tak i Adam Vrba, který je jak trenérem brankářů, tak zároveň dohlíží na kondiční přípravu našich chlapců...

Adam Vrba není jen trenérem gólmanů

A právě Adama Vrbu, kterého si určitě mnozí pamatují v tandemu s Lukášem Danečkem v prvních sezónách novodobého AZetu, jsme se hned na úvod zeptali na několik věcí. Adama měli fanoušci léta zafixovaného jako brankáře, potom jako trenéra brankářů, kde a kdy se stal nějaký ten zlom, že je z něj, pokud to tak můžeme nazvat, stal i kondičák? "Už v Porubě jsem pomáhal s letní přípravou trenéru Holaňovi, ten mě o to poprosil, protože věděl, že pomáhám trénovat v posilovně. V ní jsem měl v minulosti na starost přípravu jak mnoha hráčů hokeje, tak ale třeba i volejbalu, také například kulturistů, zároveň jsem se trochu staral o veřejnost a pořádal různé skupinové lekce. Sportu jsem se věnoval celý život, sám jsem takové tréninky "na suchu" navštěvoval. Proto, když jsem o to byl požádán tady, nebyl v tom žádný problém."

A co třeba různé postřehy nutné k této práci, odkud je Adam čerpá, kde pro tohle své pracovní odvětví hledá inspiraci? "Jak jsem již zmiňoval, jde především o zkušenosti z doby, kdy jsem byl ještě aktivním brankářem a věnoval se hokeji profesionálně. Vždy jsem si chtěl brát a bral to nejlepší od bývalých trenérů, samozřejmě také z jednotlivých tréninků, které jsem absolvoval s trenéry osobními. No a v neposlední řadě je dnes samozřejmostí i internet. Dále také kamarádi - kondiční trenéři, hodně rad a pomoci jsem čerpal také na trenérských licencích a seminářích. Je toho docela dost, odkud se čerpat dá, dnešní doba je v tom hodně nápomocná."

Dobře naladěný Adam Vrba se také nechává slyšet, zatímco kluci v posilovně už zvedají železa a nenechají se rozptýlit ani fotografem, který jejich dřinu zaznamenává pro fanoušky, aby byli takříkajíc při tom, že letošní letní příprava, kterou, ruku na srdce, moc hráčů nemusí, bude podobná té minulé. Jen bude malinko delší, něco málo se také změní na samém začátku a na konci tohoto letního tréninkového bloku. Tedy oproti tomu, na co jsou kluci, kteří zde byli už loni, zvyklí z přípravy loňské.

"Letní příprava nám začala dnes, po domluvě s hlavním trenérem bude delší oproti té minulé o nějaké tři týdny, čili celkově by měla trvat zhruba 11 týdnů. Máme vymyšlený svůj styl, který se možná malinko liší od jiných, ale věříme tomu. A pokud něčemu věříš, běž si za tím. Já myslím, a spousta lidí mi to i říkala, že kluci byli minulý rok dobře připraveni, čili výrazně nic měnit nechceme. Budeme samozřejmě makat jak v posilovně na zimáku, taky v tělocvičně, na ploše stadionu, někdy navštívíme školu Kollárova, občas si půjdeme zaběhat do lesa, hlavně, aby to bylo pestré. Tato fáze přípravy by měla končit 9.7., potom kluci dostanou individuální plány, jak se ve svém volnu udržovat. Chtěli bychom zahrnout i týmový plážový volejbal, fotbal proti nějakému z fotbalových týmů v okolí, prostě ať kluci přijdou na jiné myšlenky", doplňuje pozitivně naladěný Adam Vrba a my už míříme za opodál stojícím trenérem Jiřím Raszkou...

Trenéra Raszku těší návrat odchovanců, celkově silný útok

Ten, příkladně v klubové mikině a s čepicí s logem AZ na hlavě, hned na úvod vesměs potvrzuje slova svého kolegy z realizačního týmu. "Ano, letošní příprava je, co se týká celkového nastavení, delší než vloni. Máme ji naplánovanou na 11 týdnů, další výraznou změnou je zařazení dvoufázových tréninků v úterý a čtvrtek. Celkový koncept je ale podobný tomu loňskému."

Samozřejmě jsme se museli zeptat i na složení hráčského kádru, příchody, odchody, protože je jasné, že tohle je to, co fanouška zajímá nejvíc. "Povedlo se nám vhodně doplnit útok. Přišli zkušení útočníci, kteří by měli zvýšit kvalitu právě v útočné fázi. A to jak ve hře 5 na 5, tak především v přesilovkách, které vloni nebyly ideální. Jedná se ostřílené borce, kteří si prošli jak Chance ligou, tak, v případě Tomáše Franka, také zahraničím. Po odchodu Marka Štipčáka bylo prioritou vyřešit brankoviště, to se povedlo, domluvili jsme se s Davidem Sachrem. Je to brankář, který má zkušenosti jak z Chance ligy, tak zároveň zná i naši ligu, ve které předváděl nadstandardní výkony. Stále však s dalšími hráči vedeme jednání, soupiska určitě není uzavřená."

A je nějaké jméno, z těch, kteří náš klub opustili, jehož odchod trenéra, a klidně použijme to slovo, mrzí? "Osobně mě mrzí, že jsme se nedomluvili s Martinem Dudášem, který nabídku zvažoval, ale nakonec se rozhodl jinak. Co se však týká příchodů, tak, jak jsem již říkal, kluci do útoku nám určitě pomůžou, speciálně jsem rád, že se vrátili odchovanci David Klimša s Lukášem Bednářem."

Trenér Jiří Raszka, který v uplynulých dnech a týdnech určitě bedlivě sledoval Play-off hokejové Extraligy, se dále zmiňuje o tom, že pokud vše půjde podle plánu, vyjede A tým AZetu poprvé na led 1. srpna, vzápětí nám také prozrazuje, jak mají s kolegou Vrbou rozděleny trenérské povinnosti během této fáze přípravy. "Tréninky vede Adam, koncept přípravy jsme však skládali společně. S Markem Pavlačkou jsme samozřejmě na každém tréninku, v naší kompetenci jsou pak různé hry a některé fáze kondiční složky."

To už je ale první trénink nově se rodícího týmu pomalu u konce. Zpocená těla hráčů dávají signál o tom, že procházka růžovou zahradou do nebyla, některé kapky potu na podlaze jsou znamením, že začíná dřina. Ta mnohdy tolik neoblíbená letní dřina. Však znáte to, co nezanedbáš teď, to se ti ke konci sezóny mnohonásobně vrátí. Ví to hráči, ví to náš trenérský tým, ví to klubové vedení, i podle toho vypadalo pondělí v Gascontrol aréně a jejím okolí...

Celému A týmu nezbývá než popřát, aby letní příprava proběhla podle plánu, aby co nejméně bolela, aby byla odrazovým můstkem pro dobrou sezónu, na kterou se fanoušci AZetu už jistě těší. 

Youtube