AZ vyráží do Krakonošova revíru

26.10.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - Ve středu 27. října se AZeťáci vypraví na pouť do královohradeckého kraje, kde vyzvou tým HC Stadion Vrchlabí. AZ se naposledy doma utkal s Přerovem, který v prodloužení přehrál 3:2. To Vrchlabí v Ústí nad Labem zvítězilo na samostatné nájezdy 4:3. Utkání začíná na ZS ve Vrchlabí v 18:00. Přidá AZ další body proti silnému soupeři?

HC Stadion Vrchlabí, 8. místo, 14z. (5 – 3 – 1 – 5) skóre 37:40, 22 bodů.

Hokejisté z města na Labi byli pro mnoho fanoušků největším překvapením posledního ročníku. Aby také ne, vždyť skončili po základní části na 4. místě, pouhé 4 body za 3. Přerovem. Vrchlabí se přímo kvalifikovalo do čtvrtfinále, kde se střetlo se Vsetínem. Při své premiérové účasti rozhodně ostudu neudělalo, i když prohrálo 2:4 na zápasy. Tým s Krakonošem ve znaku má domluvenou spolupráci s extraligovými Pardubicemi. Oba kluby spojuje osoba Petra Dědka, takže vzniká úměra, čím nabitější kádr mají Pardubice, tím lepší bývá Vrchlabí.

Petr Hlaváč, Martin Koudelka, Jan Starý a Tomáš Jirků, to jsou jména realizačního týmu podkrkonošského družstva. Jedná se o nejpočetnější realizační tým v CHANCE lize. Petr Hlaváč a Martin Koudelka jsou přitom oba na pozici hlavního trenéra.

Hvězdy a hvězdičky

Gólman Jakub Soukup vychytal týmu postup ze 2. ligy a loni všem ukázal, že má i na vyšší soutěž. Jeho výkony mu vynesly smlouvu v Pardubicích, kde je zapsán jako trojka.

V obraně hraje ve 37 letech prim Tomáš Linhart. Stokilový bek nesleze z ledu a je jasnou jedničkou, na které stojí hra týmu. David Kajínek a Karel Nedbal jsou, na prvoligové poměry, nadprůměrní. Dokáží bodovat, nebojí se hrát s pukem a v obraně nechybují. Marek Voženílek je v nejlepším hokejovém věku, na ledě odevzdá vždy 100procentní výkon a zápasy s ním hráče soupeře bolí.

V útoku byl loni nejlepší Martin Heřman. Dostal se mezi desítku nejlepších forwardů, bral přes bod na zápas a svou zdravě přidrzlou hrou trápil obrany soupeřů. Ondřej Chrtek je nesmírně talentovaný hráč, ale letos se ještě pořádně nerozjel. Další nadějí Pardubic je Tomáš Zeman. Od dvacetiletého šikuly se čekají velké věci. Patrik Urban se s týmem dostal do ligy, je to malý kreativní hráč se šikovnýma rukama. Tomáš Kaut je specialistou na oslabení a neskutečný dříč (dříve oblékal dres Kladna). Pak je tady Pardubická družina - Ondřej Matýs, Michal Pochobradský a Michal Machač. V sezóně se zatím nejlépe jeví první jmenovaný.

V sedmi posledních mačích odcházeli hráči Vrchlabí čtyřikrát z ledu poražení. Padli s Přerovem a Litoměřicemi, (dvakrát 1:3) nestačili na Sokolov (1:4) a Prostějov (2:6). Výhry naopak přišly s momentálně se trápící Slavií (3:2) a silnou Třebíči (4:2).

Naposledy se Vrchlabí vydalo „po vodě” do Ústí nad Labem, kde vyzvalo Slovan. V první periodě žádný tým neskóroval, nejblíže tomu byl ústecký Trávníček, který trefil tyčku. V druhém dějství šel Slovan do dvougólového vedení. V oslabení se nejprve trefil Štěpán Bláha a o tři minuty později Martin Tůma. Vrchlabí snížilo Ondřejem Matýsem. Dvougólový náskok vrátil Slovanu, před druhou sirénou, Štěpán Bláha. Vrchlabí se nevzdalo a na začátku třetí dvacetiminutovky snížilo nejprve v přesilovce Pavlem Mrňou a o pět minut později vyrovnal Ondřej Chrtek. Šlo se do prodloužení. V něm gól nepadl a o vítězi rozhodovaly samostatné nájezdy. Ten rozhodující proměnil, po třetí v sezóně, Tomáš Zeman. Vrchlabí si odvezlo z Ústí výhru 4:3sn. Na střely to bylo 27:39 pro Krakonoše.

Sestava Vrchlabí na Slovanu:

O. Štěpánek – Kajínek, T. Jelínek, J. Zdráhal, Bučko, M. Voženílek, Nedbal, Oliva – Pochobradský, Chrtek, Heřman (A) – D. Chalupa, T. Kaut (C), Mrňa – Matýs, P. Urban (A), L. Kučera – F. Moník, T. Zeman.

AZ HEIMSTADEN Havířov, 16. místo, 14z. (3 – 2 – 2 – 7), skóre 38:47, 15 bodů.

Poslední domácí zápas proměnil rohlíky fanoušků na úsměvy. Pořád je to ale, slovy trenéra Bohumíra Zenkla, jenom mírný optimismus. Na AZ čekají opravdu kvalitní soupeři. Po Vrchlabí, ještě před první pauzou, přijdou mače s Litoměřicemi, Slavií a Třebíčí.

V posledních pěti zápasech brali hráči z nejmladšího města devět bodů. Po výhře s Kadaní (4:0) a v Jihlavě (5:3), přišly dvě prohry - doma se Vsetínem (1:4) a na Porubě po samostatných nájezdech (4:5).

Naposledy do města zavítali přerovští Zubři. V prvním dějství, i když příležitosti byly na obou stranách, gól nepadl. Skóre otevřel přerovský Tomáš Doležal ve 25. minutě. AZ nevyužil ke konci druhého dějství přesilovku, a tak si diváci museli počkat na gól do třetí periody. Na jejím začátku se prodral do zakončení Jan Hudeček, který bekhendovou střelou snížil. Přerov šel do vedení o dvě minuty později, když Jakub Herman dorážkou překonal ležícího Štipčáka. AZ zabral, šance Doktora se neujala a Šimon Kratochvíl trefil, už při power-play, jenom tyčku. Nemuselo ho to ale mrzet. Číslo 20 se ke gólovému zakončení dostalo poté, co parádně tečovalo střelu Doktora z vrcholu kruhu. Šlo se do prodloužení. V něm si projel Jakub Doktor celou délkou kluziště, objel branku a bekhendem našel volného Antonína Pechance. AZ porazil v prodloužení Přerov 3:2. Na střely to bylo 34:31 pro Havířov.

Manažer a asistent trenéra Pavel Zdráhal takto zhodnotil zápas: „Kdyby to dnes dopadlo znovu o gól, tak by to bylo nezaslouženě. Kluci dnes od první minuty do toho šli i přesto, že nás v úvodu Přerov zamkl a tlačil. My jsme šancí měli hodně, ale většina z nich nebyla úplně gólová. Přerov hraje velmi dobře a má zkušený tým. Jestli budeme nadále hrát tak jako dnes, tak budu jedině rád.

Sestava AZetu proti Přerovu:

Štipčák – Groch, Chroboček, Mrowiec, Valenta, T. Pastor, Lytvynov, F. Kočí – L. Bednář, Pechanec, J. Doktor – Š. Kratochvil, Hudeček (A), Dostálek – Maruna (C), Paś, Severa – Handl, Stuchlík, Mrva.

Marodka a jeden příchod

Nemocní jsou obránci Matúš Hlaváč a Karol Korím, ti už nenastoupili v pondělním zápase proti Přerovu a jejich start ve Vrchlabí je nejistý. V posledním zápase se navíc nepříjemně zranil další bek Ivan Lytvynov. V pondělí bylo oznámeno, že na střídavé starty do konce sezóny přišel z extrligové Olomouce útočník Tobiáš Handl.

Úvodní buly bude na ZS ve Vrchlabí vhozeno 27. října v 18:00. Utkání můžete sledovat prostřednictvím Hokejka TV.