AZ v sobotu vyráží do Jižních Čech

23.01.2020 | Vít Káňa

25. ledna se hokejisté Havířova představí na ledě Českých Budějovic. Poslední zápas AZ doma proti Pirátům z Chomutova prohrál 1:3 a klesl na sedmou příčku skupiny o pořadí v play off, protože pražská Slavia svůj zápas v Litoměřicích vyhrála 4:3. České Budějovice jsou hegemonem celé CHANCE ligy, od začátku sezóny prohrály jen v sedmi zápasech. Naposledy doma porazily Porubu 4:2. Utkání začíná v 17 hodin. Podaří se AZetu dovést z Budvar arény první body?

ČEZ MOTOR České Budějovice - 1. místo, 115 bodů, skóre 199:100

Z posledních deseti zápasů Motor prohrál jen jeden, 15. ledna doma proti pražské Slavii 2:3 po prodloužení. V posledním utkání si doma poradil s Porubou 4:2. Není v CHANCE lize statistika, ve které by nebyl někdo z Motoru v Top 5. Jan Veselý je pátým nejlepším snajprem ligy, dal 21 gólů. Pavel Pýcha vede ligu v počtu přihrávek, vyprodukoval jich už 38 a patří mu i druhé místo v kanadských bodech, první není nikdo jiný než Daniel Voženílek ze Stadionu. Obránce Pavel Pýcha je za 11 branek druhý ve vstřelených gólech. Jeho kolega z obrany Pavel Pýcha má na svém kontě 36 plusových bodů a vede tuto statistiku v celé lize. Gólman Milan Klouček má ve 26 odehraných zápasech průměr 1,86 gólu na zápas a je druhý v celé lize.

V celé sezóně Motor nebodoval za tři body jen ve třech případech, čtyřikrát z toho dokázal odejít z utkání alespoň s bodem. České Budějovice daly o 99 gólů více, než jich obdržely, až to místy vypadá, že si hrají jinou ligu.

Dlouhodobě zraněný, je útočník Roman Přikryl, který si v prosincovém zápase s Havířovem poranil rameno.

Václav Prospal (Motor) po zápase s Porubou: "Spokojen mohu být jen s první třetinou. Po dlouhé době jsme měli v domácím utkání dobrý nástup. Od druhé třetiny jsme ale přestali střílet a tlačit se do branky. Dostali jsme dva góly a pak jsme se trápili. Nepomohli jsme si ani v přesilovkách. Na můj vkus jsme hráli až moc vlažně a málem se nám to vymstilo. Hokej se hraje šedesát minut, to jsme my nehráli."

Sestava Motoru proti Porubě: Klouček – Pýcha, Suchánek, Vydarený, Svach, Lytvynov, Allen – Christov, Venkrbec, Holec – Babka, Šimánek, Beránek – Michnáč, J. Kloz, Z. Doležal – M. Novák, Gilbert, Endál – Prokeš.

AZ RESIDOMO Havířov - 7. místo, 70 bodů, skóre 113:107

AZ se v posledním domácím zápase nepředvedl v dobré formě a s Piráty doma prohrál 1:3. Příčinu prohry není třeba hledat u gólmana. Jiří Matoušek skvěle zastoupil Aleše Stezku. Ve třech zápasech na něj mířilo 95 střel a za svá záda jich pustil šest (úspěšnost 94.3 %). Havířov má v poslední době jeden velký problém a tou je produktivita. Šance si dokáže v zápase vytvořit, dokonce na branku častěji střílí než soupeři (viz tabulka). Ale už chybí někdo, kdo by šance proměnil v gól. Ve dvou posledních zápasech se prosadili pouze obránci. Do Havířova na jeden zápas vypůjčený Daniel Krenželok, který v týdnu přestoupil do brněnské Komety se trefil do sítě Poruby, spolu s Ľubomírem Malinou. S Chomutovem pálil ostrými pouze Ondřej Kachyňa

Bylo oznámeno, že útočník Radek Veselý v týdnu podepsal smlouvu v extraligových Vítkovicích. Podle manažera Patrika Rimmela však má platnou smlouvu na tuto sezonu s opcí na tu příští v AZetu. Další smlouvu jinde podepsat nesmí. A pokud tedy bude chtít hrát příští sezonu jinde, musí se tento klub domluvit s AZetem.

AZ v posledních týdnech dusila rozsáhlá marodka. Start Kapitána týmu Jana Maruny je s otazníkem. V posledním zápase se už do hry zapojil obránce Jaroslav Mrowiec. Gólman Aleš Stezka je podle vlastních slov v naprostém pořádku po zranění v dolní části těla, ale těžko říct, na koho ukáží trenéři před zápasem s Motorem.

Jiří Režnar po zápase s Chomutovem řekl: "Do utkání jsme už poněkolikáté vstoupili hrubkou, která nabídla soupeři možnost dát gól. Jinak myslím, že v úvodu utkání jsme dobře vyjížděli, ale nedařilo se nám udržet v pásmu. Dělali jsme hodně nevynucených chyb. Soupeře jsme dostali do hry a on se svými zkušenostmi proti našim mladíkům prosazoval a dostávali jsme se pod tlak. Ve třetí třetině jsme stáhli hru na tři lajny, obraz hry se vyrovnal a začali jsme trochu více bruslit, což nám předtím chybělo. Na vyrovnání to už ale nestačilo."

Sestava AZetu proti Chomutovu: Matoušek – Kachyňa, Mrowiec, Dajčar, Chroboček, Malina (A), Nepokoj, L. Rutar – Kotala, F. Seman (C), O. Procházka – L. Bednář (A), Baláž, Bambula – Doktor, Danielčák, Dvořák – Fridrich, Cihlář, Pawliczek.

Asistent trenéra a manažer AZetu Patrik Rimmel před zápasem hlásí: "Do Budějovic pojedeme s vědomím hodně těžkého soupeře. V Budvar aréně musíme hrát na hranici svých možností. Už během středečního utkání, ale i po něm nám onemocnělo několik hráčů a uvidíme, jak se dají do odjezdu zdravotně do pořádku."

Vzájemná utkání:

Motor je v této sezóně pro Havířov „zakletý“, ze vzájemných utkání nemá ani bod, všechna čtyři vzájemná utkání prohrál. Nejblíže byl k bodu 17. prosince, ale i když v závěru zápasu tlačil, tak na Motoru prohrál 1:2. Od roku 2013 spolu oba týmy sehrály 29 utkání, MOTOR vyhrál dvacet utkání a AZ deset.

Zápas začíná v 17 hodin a Vy ho můžete sledovat na TV HOKEJKA nebo na webu onlajny.com.