AZ v Benátkách vyzve tabulkového souseda

27.01.2022 | Redakce

H A V Í Ř O V - O víkendu čeká Havířov 42. kolo Chance ligy a v něm důležitý záchranářský souboj v Benátkách nad Jizerou. Oba týmy živí naději na odvrácení přímého sestupu a účast v baráži. Slezané se jí přiblížili jedním získaným bodem ze středečního utkání proti Frýdku-Místku, kdy stáhli tříbrankové manko.

HC Benátky nad Jizerou, 15. místo, 37z. (13 – 0 – 2 – 22), skóre 85:103, 41 bodů.

Posledním vítězstvím se Benátky nad Jizerou výrazněji přitáhly k baráži, přesto stále zůstávají na pozici označující přímý sestup. Aby se mu vyhnuly, udolaly ve středu Ústí nad Labem a jeho náskok stáhly na hratelných devět bodů. Na klidné pásmo mezi 11. a 12. místem momentálně Středočeši ztrácejí 12 bodových zápisů.

Tým vedený Valdemarem Jirušem doplácí, ostatně stejně jako AZ, na malý počet vstřelených branek. V průměru dává jen 2,29 gólu na utkání. Zato obrana není vzhledem k postavení v tabulce tak chabá, hned osm celků nakoupilo stejné nebo vyšší množství inkasovaných tref. Benátky se v tomto ohledu doposud dostaly na hodnotu 103. Vliv na to má skvělá úspěšnost oslabení, která činí 84,35 %, což znamená dokonce dělenou třetí pozici v soutěži. Stejné umístění ovšem domácí zaujímají v méně lichotivé statistice. Hráli už 147 oslabení, k faulům tedy sahají častěji, než by museli.

Osobnosti týmu

Vůbec nejproduktivnějším hráčem Středočechů je jednadvacetiletá naděje Sebastian Čederle. Gólově se prosadil v obou posledních kláních Chance ligy a vylepšil osobní bilanci na 14+6. To mu nicméně zajišťuje až 66. místo v kanadském bodování, což znovu odkazuje na špatnou benátskou potenci. Patnáctibodoví útočníci Antonín Dušek a Daniel Špaček jsou dokonce až ve druhé stovce, přestože patří mezi tři nejúdernější hráče svého klubu. Z obránců ofenzivu nejčastěji podporuje devítibodový Daniel Bukač. Individuální kvalita se nachází alespoň v brankovišti, ostřílený Jaroslav Pavelka je s úspěšností 92,13 % čtvrtým maskovaným mužem ligových statistik. Za Benátky nad Jizerou válčí o mnoho lépe než v extraligovém Liberci.

Domácí se vrátí na prvoligový led po třech dnech a již zmíněném úspěchu proti Ústí nad Labem. Až do středečního zápasu ovšem Benátky prožívaly černou sérii, která čítala šest proher. Druhý duel v novém roce Středočeši ztratili na ledě Přerova, aniž by dali branku. Padli poměrem 0:2. Pak nezvládli další venkovní mač ve Vrchlabí (1:3), načež prohráli shodným stavem 2:4 na vlastním stadionu s Litoměřicemi a v Praze proti Slavii.

Benátská tryzna definitivně skončila až v utkání s ústeckými hokejisty. Hosté odskočili do vedení v čase 14:04, kdy se trefil Jakub Žůrek. A remízový stav už od té chvíle po celý duel nepanoval. Na přesilovkový zásah Jana Šíra z úvodu druhé třetiny odpověděl ještě v téže části David Tůma. Jenže Benátky znovu odskočily na rozdíl dvou tref zásluhou Radka Dudy. Dvaačtyřicetiletý veterán odstartoval přestřelku. Před polovinou závěrečné periody vymyslel zápletku Jakub Trefný, nicméně trvalo dvě minuty a devět vteřin, než rozhodl Sebastian Čederle. Jiří Drtina 23 sekund před sirénou upravil skóre na konečných 3:4 z pohledu domácích. Benátky nad Jizerou zastavily smolnou šňůru, a navrch porazily nejbližšího soka v boji o baráž.

Benátský trenér Valdemar Jiruš přidal po úspěšném utkání strohý komentář: „V utkání jsme šli do vedení, myslím si, že jsme ten zápas odehráli velice slušně, akorát v závěru jsme si to trošku zkomplikovali zbytečným, trošku přísným, vyloučením. Poté jsme zápas dohráli velice slušně a tým dnes zaslouží pochvalu. Hráli jsme dobře, myslím si, že jsme měli více ze hry, za body jsme rádi.“

Sestava Benátek nad Jizerou z posledního zápasu: ¨

J. Pavelka (D. Král) – Aubrecht (A), J. Šedivý, Hampl, Kunst, F. Kovář, Žůrek, Patzelt – Rychlovský, J. Šír, Faško-Rudáš – Jiruš, Čederle, A. Dlouhý – Daniel Špaček (A), Měchura, R. Duda – Wiencek, E. Čermák, Pabiška (C).

AZ HEIMSTADEN Havířov, 16. místo, 37z. (7 – 3 – 5 – 22), skóre 84:122, 32 bodů.

Přesně po třech týdnech vyráží AZ opět na venkovní výjezd, mezitím Slezané nastoupili ke třem utkáním na svém ledě. Šlo o vcelku úspěšné období, jelikož Havířov zvládl bodovat hned ve dvou případech. Něco podobného se mu naposledy povedlo v polovině prosince

AZ zabírá 16. místo, v Chance lize je tak právě za sobotním protivníkem. Ve hře zůstává 33 možných bodů, ve zbytku základní části by proto Havířov potřeboval posbírat více než polovinu z tohoto počtu, aby mohl pomýšlet na baráž. Zároveň se musí spoléhat na zaváhání soupeřů, především pak Ústí nad Labem, které je od svěřenců Tomáše Potěšila vzdálené na 18 bodů. Možnost k záchraně tak pořád visí ve vzduchu.

Ani hosté nevkročili do nového roku příliš přesvědčivě, neboť porážky převažují nad úspěchy. V Litoměřicích utekla Havířovu hlavně poslední třetina a prohrál 6:1. O tři dny později předvedl lepší výkon na Slavii, přesto nezabránil ztrátě v poměru 4:2. Pak ovšem následovala povzbudivá výhra v Gascontrol Aréně. Slezský klub obral výsledkem 4:1 Třebíč, momentálně druhý tým ligy, o všechny body. Zato hosté z Prostějova překvapení nedovolili a odvezli si výsledek 2:5.

Neskutečnou stíhací jízdu vytáhnul Havířov v derby proti Frýdku-Místku. Už v první třetině se totiž gólově připomněli Roman Szturc a po něm i nejúdernější cizinec soutěže Alan Łyszczarczyk. Když pak ve 24. minutě našel cestu ke gólu také Jakub Šlahař, nevypadalo to s domácími vůbec dobře. Jenže David Chroboček trefou z vlastní poloviny při oslabení povzbudil svůj tým k dohnání manka. Pětadvacetiletý obránce znovu udeřil v čase 48:01 a po necelých třech minutách už vyrovnával Jakub Doktor, k čemuž přispěl i třetí Chrobočkův bod v zápase. Zaskočený Frýdek-Místek nakonec děkoval Romanu Szturcovi, který skóre nejen otevřel, ale za 47 sekund nastavení také dovršil. Po výsledku 3:4 v prodloužení přesto AZ prožívá radost z druhého bodového zisku z posledních tří klání.

Asistent trenéra Filip Konštacký vyzdvihl v pozápasovém hodnocení vyvedenou třetí dvacetiminutovku: „Dnes to byl pro nás, s Frýdkem, podobný zápas jako ty předchozí, protože nám utekl začátek. Ačkoliv jsme v první třetině soupeře přestříleli, tak po našich hrubých chybách jsme dostali dva góly, no a nevypadalo to s námi vůbec dobře. Pokračovalo to ve druhé třetině, kdy jsme dostali, po další naší chybě, třetí gól. Vypadalo to, že zápas je rozhodnutý. Nás zpátky do zápasu dostala šťastná branka, v podstatě přes celé kluziště. Pak se kluci zlepšili, a hlavně ve třetí třetině jsme byli lepší a zaslouženě vyrovnali. Prodloužení to už je loterie, zase jsme udělali chybu, soupeř ji nekompromisně potrestal a vyhrál."

Sestava AZetu v posledním zápase:

Štipčák – Chroboček, Kadeřávek, E. H. Jansons, T. Pastor, M. Hlaváč, G. Jansons, Mrowiec – Becher, Hudeček (A), J. Doktor – J. Žolobov, Maruna (C), L. Bednář – Tjurin, Pechanec, Křemen – Damašek, Hotěk, Š. Kratochvil. Utkání na Zimním stadionu Benátek vypukne od 17:00 a vy jej můžete sledovat prostřednictvím HOKEJKA TV.