AZ Havířov

Fanoušci, pozor! Utkání 5. kola proti Žďáru nad Sázavou se v sobotu 7.10. uskuteční už od 15:00! Vstupenky online je možno zakoupit ZDE.

Novým členem síně slávy AZ Havířov je Jan Daneček

01.01.2018 | Jan Kudělka

V pátek 22. prosince 2017 byl před utkáním A-týmu havířovského celku se Vsetínem uveden do Síně slávy AZ Havířov bývalý hráč a v současnosti trenér Jan Daneček starší.

Jan Daneček se sice narodil v roce 1960 Prostějově, ale celý život žije v Havířově. Jeho hokejová kariéra začala v sedmi letech, kdy začal chodit do přípravky. Následně prošel v AZetu všemi mládežnickými kategoriemi, a s vyjímkou dvou roků na vojně (Dukla Hodonín a Dukla Tábor) a jedné sezóny odehrané v Orlové (1986) působil celou svou hráčskou kariéru v dresu Havířova. Už v jejím průběhu začal s trénováním žáků, v čemž plynule pokračoval a pokračuje i po ukončení hráčské kariéry.

Jan Daneček hrál v AZetu v úspěšné formaci Suchánek–Daneček–Hadamczik, a zajímavostí je, že všichni tři zmiňování útočníci, nakonec trénovali hokejová mužstva. Hráčskou kariéru ukončil Jan Daneček v roce 1990, ale v havířovském klubu pokračoval jako trenér. Nejprve u žáků a mládeže, ale v sezoně 1994-95 dělal asistenta Miroslavu Fryčerovi u A týmu. Velký úspěch slavil s týmem dorostenců, s nimiž obsadil čtvrté místo v celorepublikové finálové skupině!

Následně se v roce 1999 díky A. Hadamczikovi stal členem trenérského kádru Třince. V Třinci trénoval jak mládež, tak také dvě sezony působil jako asistent u A-týmu. Spolu s trenérem Kužílkem dovedli své dorostnecké svěřence třikrát za sebou do finále, dvakrát z toho byl titul mistra ČR.

V Třinci strávil dlouhých osm let, a poté kývl na nabídku trenérského angažmá ve Vítkovicích. Zde ale působil jen krátce u dorostu a také opět po boku hlavního trenéra A-týmu Miroslava Fryčera, ale pak se v roce 2008 rozhodl vrátit zpět do Havířova. 

Po znovuobnovení AZetu v roce 2010 se, s výjimkou sezony 2012 - 2013, stal až do roku 2015 hlavním trenérem A týmu. Podařilo se mu nejen vybudovat konkurenceschopný kádr, ale hned ve druhé sezoně vyhrát východní skupinu 2. ligy. Po postupu AZetu do 1. ligy, dovedl své svěřěnce dvakrát z 6. místa do play-off. Poté se vrátil k trénování žákovských kategorií a v AZetu působí jako jejich šéftrenér.

Jan Daneček přivedl k hokeji i své dva syny. Starší Jan (roč. 1986) je útočník (mj. bronzový medailista z MS U18 2003), mladší Lukáš (roč. 1988) brankář. Oba byli u postupu AZetu do 1. ligy v roce 2013.

Autor: Jan Kudělka s využitím článku Jan Daneček starší - trénování je pro něj vším (autor Petr Miklas).

Youtube