AZ Havířov

FINÁLE PLAY-OFF 2024, AZ HAVÍŘOV - CHOMUTOV. Páté utkání FINÁLE ve čtvrtek 25.4. od 17:30!

VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

​Věřím, že nejpozději v červnu začneme na suchu, říká trenér přípravky Petr Jemelík

13.04.2020 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - Přípravka je pevnou součástí organizace AZetu a je mnohými neprávem opomíjena. Těžko budeme hodnotit výkony těch nejmenších poháry a medailemi. V této věkové kategorii je nejdůležitější nadšení pro hru a osvojení si základních herních návyků. Úspěchy nejsou měřeny góly, asistencemi, průměry na zápas, ale radostí ze hry a nadšením pro hokej.

Když se řekne přípravka, tak se většině lidí vybaví první velmi opatrné pohyby na bruslích a pády, smích, radost z pohybu a kamarádství, která leckdy přetrvala desítky let. Každý začátek je těžký a pro hokej to platí obzvlášť. Pokud je to možné, tak se v Havířově snažíme stavět na svých odchovancích. Všichni znají pýchu havířovského hokeje Davida Pastrňáka, ale cesta nejmladšího adepta hokejové hry začíná v přípravce.

V AZetu je přípravka rozdělena do dvou skupin v té nejmladší jsou děti předškolního věku a ti, kteří chodí do první třídy. Ve druhé třídě se už hráči dostanou i k měření sil proti týmům soupeře pod hlavičkou ČSLH. Gólů zde padne jako máků a o nejmenší hokejisty se stará trenérský tým vedený Petrem Jemelíkem, který říká, že výsledky a góly v této věkové kategorii jsou podružné. Důležité je pro něj to, aby si nejmladší hokejisté osvojili základní hokejové návyky a stali se z nich dobří lidé. Po předčasně ukončené sezóně jsme se Petra Jemelíka zeptali na pár otázek.

Dobrý den pane trenére. Těžko si v této v této věkové kategorii budete klást nějaké přehnané sportovní cíle, ale s čím jste do té letošní sezony, na jejím začátku, s realizačním týmem šli?

Před sezonou jsme si s asistenty trenéry dali za cíl, abychom pro děti připravovali pestré tréninky, na které se budou děti těšit. Tedy, aby tréninky byli pro děti zajímavé. Dá se říct, že trénink z větší části probíhal formou her. A také se snažíme pro hokej nadchnout co největší počet dětí.

Co Vás na práci s nejmenšími hokejisty baví?

Především to, jak rychle se tyto nejmenší děti naučí bruslit. Protože vždycky první otázka nebo poznámka rodičů je, ale naše dítě nikdy nestálo na bruslích. Rodiče mají o své dítě strach. Zde je opravdu vidět u dětí pokrok velice rychle. Samozřejmě někomu to jde rychleji a někomu to trvá delší dobu. Rodiče se o své ratolesti bojí zbytečně.

Kolik dětí vlastně navštěvuje přípravku a jak je rozdělena?

V Havířově máme cca padesát dětí, jsou to ročníky 2012 - 15. Přípravka se dělí na dvě skupiny. Ve starší přípravce (v AZetu se jí říká Mikro) jsou děti, které chodí většinou do druhé třídy, ti už hrají soutěžní utkání pod hlavičkou ČSLH. Na ledě mají v týdnu tři až pět tréninků a jeden je v tělocvičně. Pak máme mladší přípravku, zde jsou děti, které chodí do první třídy a předškoláci. Tréninky mají dvakrát týdně na ledě a jednou v tělocvičně.

Sezóna 2019/20 byla předčasně ukončena. Je už stanoven nějaký termín, kdy by Vám měla začít suchá příprava?

Za normálních okolností bychom letní přípravu měli začít v měsících květen a červen. Nyní, v době epidemie, prozatím nevíme, kdy s tréninky začneme. O všem ale rodiče informujeme na webové stránce AZetu v sekci PŘÍPRAVKA a také na WhatsApp. Věřím, že nejpozději v měsíci červnu už začneme s letní přípravou. Zimní přípravu začínáme vždy koncem měsíce srpna.

Jak moc je zkoušena Vaše trpělivost? Je podle Vás těžší spolupracovat s hráči, anebo s jejich rodiči?

U kategorie přípravka musí být trenéři velice trpělivý, na děti nelze tlačit. Jak jsem to zmiňoval už na začátku rozhovoru. V přípravce to musí být pro děti zábava a tréninky probíhají formou her. U starší přípravky už nacvičujeme nějaké bruslení a děti se trošičku učí hrát hokej. Myslím si, že letos, ale ani v předešlých letech, nebyl s těmito dětmi ani rodiči nějaký zásadnější problém.

Jak moc jsou dnešní děti pohybově nadány? Občas ve svém okolí slýchávám, že nejdřív je třeba dítě naučit bruslit, než ho zapíší na hokej

Na to nemohu jednoznačně odpovědět. Některé děti jsou velice šikovné a pohybově hodně vyspělé, ale na druhou stranu znám také děti, které pohybově nadané moc nejsou a zde je kámen úrazu, když rodičům takového dítěte musím říct, že jejich dítě je málo pohybově nadané. Snažíme se těmto rodičům poradit, jak vše zlepšit. Ale za svou trenérskou kariéru se stalo snad dvakrát, že jsem musel dítě z hokeje vyhodit (dodnes si přesně pamatuji jména těchto dětí). Byl to jeden chlapec a jedno děvče. Nikdy jsem ale žádné dítě nevyhodil kvůli tomu, že bylo málo pohybově nadané. Tyto děti jsem vyhodil proto, že byli absolutně nevychované. Někdy si rodiče myslí, že jsme nějaký ústav, kde budeme děti učit úplným základům chování. Samozřejmě u hokeje se děti naučí i nějaké disciplíně. Všem rodičům chci vzkázat, že dítě, které chtějí dát na hokej, tak nemusí umět bruslit, my to dítě naučíme.

V kolika letech by dítě mělo podle Vás začít s hokejem?

Myslím si, že u každého dítěte je to individuální, ale za mě nejdříve ve čtyřech anebo pěti letech. Pokud je dítě dostatečně vyspělé.

Co byste vzkázal rodičům, kteří váhají nad tím, jestli své dítě přihlásí na hokej a bojí se toho, že hokej je kontaktní sport?

Všem rodičům bych chtěl vzkázat, že nemusí mít strach o své dítě. V hokeji platí pravidlo (ČSLH), že děti až do 6. třídy nesmějí hrát kontaktně, tj. do těla. Navíc v hokeji se děti neučí jen hokej. Jsem přesvědčen o tom, že hokej je jeden z nejnáročnějších sportů na koordinaci těla a motoriku a tohle všechno děti u nás učíme. Hokej se nehraje pouze na ledě, ale s dětmi navštěvujeme také tělocvičny. Od 4. třídy k nám do klubu dochází také trenéři různých úpolových sportů.

Nevím, zda za to může florbalová lobby, ale o hokeji se říká, že je to drahý sport, je to pravda?

Já bych na to odpověděl toto, u nás si děti mohou celou výstroj zapůjčit, první rok to je zcela zdarma a ve druhém roce za drobný poplatek. Měsíční příspěvky v přípravce jsou minimální a pouze za období, kdy trénujeme na ledě. V příspěvcích je zahrnuto i broušení bruslí Klub nám také přispěl na startovné na turnajích, ani jednou se u starší přípravky nestalo, že by bychom museli na zápas vyrazit auty, jak se to děje v okolních klubech. Myslím si, že hokej určitě drahý sport není. Znám spousty sportů, kde náklady na vybavení a tréninky jsou daleko vyšší jako je tomu například u tenisu, krasobruslení a golfu. 

Pokud by některý rodič chtěl zapsat své dítě do hokeje, jak má postupovat?

Pokud budou mít rodiče jakýkoliv dotaz, anebo budou chtít s něčím poradit, tak ať se mi neostýchají zavolat na mé tel. číslo 601 242 256, případně 777 774 075. Rádi Vám s kolegy poradíme. Nebojte se přivést své dítě do našeho národního sportu, abychom mohli vychovat další skvělé hokejisty a také dobré lidi.

Co říci závěrem?

Na závěr budu děkovat. Chtěl bych poděkovat všem rodičům, kteří chodí na tréninky se svým dítětem. Ne pokaždé to je jednoduché. O víkendech musí brzy vstávat a přivést své dítě na zimní stadión. Pokud to dítě nepřivede rodič, tak v tomto věku to dítě samo nepřijde.

Dále bych chtěl moc poděkovat trenérským kolegům v přípravce a mikro za jejich přístup k tréninkům. Jsou to Petr Sentivan, Richard Lenomár, Stanislav Pořízek, Richard Strnadel, Daniel Surovec, Filip Konštacký a Robin Pavlas. Mnoho trenérů, kteří někdy trénovali kategorii přípravky a později i další kategorie, uvedli, že tato kategorie je na trénovaní nejnáročnější. Já jsem stejného názoru, (sám jsem si již prošel více kategoriemi). Děkuji jim i za to, že po své práci dochází na tréninky – bez těchto trenérů by kategorie přípravka nemohla existovat v žádném hokejovém klubu.

Také bych chtěl poděkovat vedení klubu za poskytnuté podmínky k trénovaní.

Děkuji za rozhovor a přeji Vám hodně zdaru v další práci.

Youtube