​V sobotu do města dorazí Kozli

07.10.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - V rámci 9. kola CHANCE ligy zavítá na led GASCONTROL Arény tým SC Kolín. Havířov svůj poslední zápas na ledě Benátek zvládl za tři body, když zvítězil 3:1. To Kozlové v Kolíně jasně přehráli ústecký Slovan v poměru 5:1. Úvodní buly bude vhozeno v 17:00, naváže AZ na tři body z posledního zápasu?

Lístky na utkání zakoupíte zde:

SK Kolín 14. místo (2 – 0 – 2 – 4), skóre 21:29, 8 bodů.

Trocha statistiky „od Kolína“

Kolín už inkasoval 29 gólů, to je 3. nejvyšší příděl v soutěži. V průměru Kozlové vstřelili 2.63 branky za zápas, a dostali jich 3.63. Využití přesilovky mají slušné (25.93), ve 27 početních výhodách vstřelili sedm branek. Oslabení už tak dobrá nejsou, ve 42 případech Kozli inkasovali 13 gólů. Průměr 69.05 % přežitých oslabení je nejnižším číslem v CHANCE lize.

Největším sběračem kanadských bodů je devítibodový David Šafránek (3+6), šest jich mají Jan Veselý (3+3) a Zdeněk Král (2+4). Šafránek s Veselým dali nejvíce gólů, a sice tři. V asistencích vede se šesti nahrávkami Šafránek. Mezi beky je nejproduktivnější, s pěti body, Václav Čížek (0+5). V tabulce +/- má čtyři plusové body Ondřej Kachyňa. Brankář Henry Kiviaho má po třech zápasech úspěšnost 93.97 %, ostatní tři gólmani jsou pod 90%.

Loni byl Kolín jedním z největších překvapení CHANCE ligy. Poloprofesionální tým, ve kterém hráči chodili trénovat po práci, skončil v tabulce 16. (sedm bodů za AZetem). Trenér Petr Martínek sice s týmem postoupil od stolu, ale za výkony svých svěřenců se rozhodně stydět nemusel. První formace ve složení Václav Jankovský-David Šafránek-Zděněk Král totiž motala obranám soupeřů hlavu. Kozlové jsou partnerským týmem extraligového Hradce Králové. Odtud mají k dispozici hráče jako Radim Šalda, nebo Zděněk Čáp.

Pokud je řeč o posilách z Extraligy nesmíme opomenout gólmana. Henry Kiviaho, rodák z finské Lappeeranty, je pro Kolín opravdovou spásou. Martin Sejpal sice byl jedničkou při postupu do ligy, ale, při vší úctě, není jedničkou pro CHANCE ligu (úspěšnosti má 89,58 %). Osmnáctiletý Tomáš Sajdl má ze dvou mačů průměr 4.47.

Radim Šalda je ve 22 letech základním stavebním kamenem obrany Kozlů. V průměru odehraje přes 22 minut a zaujal i v extraligovém Hradci. 28letý Zdeněk Čáp, to jsou zkušenosti, důraz a jistota vzadu. Třetím silným bekem je René Piegel, jehož střela opravdu štípe. Ondřej Kachyňa patřil k předchozím sezónám k nejpilnějším střelcům v soutěži, hraje aktivně a nebojí se vyrážet až do slotu.

Z hvězdného útočného tria začněme Davidem Šafránkem. 30letý centr je „rodinným stříbrem“ týmu. Centra, jehož kvality by stačily i na Extraligu vhodně doplňují Václav Jankovský a Zdeněk Král. Jankovský je o rok mladší křídlo, muž na černou práci, silný v soubojích a u mantinelu. Král má zase hbité ruce a dokonalý přehled o hře. Pokud jsou všichni tři v pořádku, tak se jedná o opravdovou legii zkázy. Jenže po prvním útoku je trochu výkonnostní propad. Jan Veselý je bezesporu skvělým útočníkem a pokud zůstane v předbrankovém prostoru nehlídán, tak je to pro gólmany soupeře doslova pohroma. Jeho kariéru však komplikují zranění. Jakub Sklenář má za sebou v kristových letech extraligový bronz, stříbro, zlato i cenu pro nejslušnějšího hráče v sezóně 2008/09 (Nastupoval za Slavii, Piráty a Hradec).

Kolín nezažil zrovna ideální vstup do sezóny, prohrál totiž šest zápasů. Po prohrách v Přerově, s Vrchlabím a v Litoměřicích, doma dokázal porazit, do té doby, suverénní Slavii 4:3. Poté však přišly další tři prohry v Třebíči (4:1), se Sokolovem (2:3p) a v Prostějově (4:2).

Naposledy se „u Kolína“ sešli Kozli se Slovanem. Prvních deset minut byl lepší Slovan, který šel do vedení zásluhou Vrdlovce. Pak už se ale pětkrát prosadili domácí. Dvakrát se trefil „živou vodou politý“ David Šafránek (v zápase zapsal 3 body), branku dali ještě Jankovský, Krejčík a Poppel. Kolín se v zápase dvakrát prosadil z přesilové hry a jasně porazil Slovan 5:1. Na střely to bylo 47:25 pro Kozly.

Sestava Kozlů v posledním zápase:

Kiviaho – Piegl, Čáp, Šalda, Kukla, Kachyňa, Čížek – Krejčík, Sklenář J., Veselý – Jankovský, Šafránek, Král – Lamper, Štohanzl, Poppel – Zumr, Matějček, Petržilka – Morong.

Pikantní bude zápas pro obránce Ondřeje Kachyňu, který v Havířově ještě loni hrál.

AZ HEIMSTADEN Havířov, 15. místo (1 – 1 - 0 – 5), skóre 18:28, 5 bodů.

Proti Kolínu nastoupí kapitán Jan Maruna ke svému pětistému utkání v havířovském dresu!

Trocha „nudné“ statistiky

AZ má dva devítibodové útočníky, jsou jimi Jan Hudeček (4+5) a Vlastimil Dostálek (5+4), oba jsou v TOP 10 CHANCE ligy. Dostálek vede s pěti góly klubové střelce (5. celkově), Hudeček má nejvíce asistencí (5). Nejproduktivnějším bekem je Jaroslav Mrowiec (1+1). Ve statistice +/- má nejvíce plusových bodů, a sice +2 Matúš Hlaváč. Gólman Marek Štipčák má nejlepší čísla mezi gólmany (úspěšnost 92.20 %).

Z pěti posledních zápasů havířovských hokejistů skončily čtyři rozdílem jediného gólu. Ve třech případech z toho byly prohry s Prostějovem (3:4), na Slovanu (4:3) a v Derby s Rysy (2:3). Výhry byly dvě, dvoubodová ze Sokolova (3:2p) a poslední v Benátkách (3:1).

Fanoušci, ale i realizační tým, si po zápase v Benátkách nad Jizerou pořádně oddechli. Do vedení sice šel v páté minutě soupeř zásluhou Špačka, ale ve druhé třetině zavelel k obratu Antonín Pechanec. Ve 34. minutě přidal druhou branku hostí Jaroslav Bednář a potvrdil zlepšený výkon Havířova. Ve třetí dvacetiminutovce AZ nejprve ubránil oslabení a zásluhou Vlastimila Dostálka odskočil na dva góly Klapka sice měl dvě loženky, ale výborného Štipčáka nepřekonal. Na střely sice Benátky vyhrály 31:26, ale první tři body v sezóně za výhru 1:3 urval AZ.

Manažer a asistent trenéra Pavel Zdráhal se po zápase vyjádřil takto: „Jsou to pro nás veledůležité body. Věřili jsme, že to konečně urveme a ukončíme tu sérii porážek. Na druhou stranu jsme si byli vědomi, té hrozby, kdyby to nevyšlo. V první třetině měli domácí lepší pohyb a šli do vedení. Velmi důležité pro nás bylo, že jsme hned v 1. minuté druhé třetiny vyrovnali. Zvedli jsme se, zvýšili aktivitu a výsledkem byl náš druhý gól. Ve třetí třetině jsme hráli zodpovědně s minimem chyb a dovedli zápas k výhře. Ta je pro nás velmi důležitá a chceme na ni navázat i v dalších utkáních.

Sestava Azetu v Benátkách:

Štipčák – F. Kočí, Lytvynov, M. Hlaváč, Chroboček, Mrowiec, Valenta, Korím – L. Bednář, Pechanec, Maruna – Dostálek, Hudeček, J. Doktor – M. Hrubec, Paś, Š. Kratochvil – Krupa, Stuchlík, Mrva.

Marodka a přestupy

S otázkou je start obránce Ivana Lytvynova, který se potýká se zraněním v horní části těla. Ve středu bylo oznámeno, že zkouška slovenského obránce Karola Koríma byla prodloužena o měsíc. Obránce Daniel Kabelka odešel na hostování do Kadaně. Naopak na hostování do konce sezóny přišel z ústeckého Slovanu útočník Jiří Severa.

Zápas proti Kolínu začíná v sobotu 9. 10. 2021 v 17:00. Pokud nebudete moci být přímo GASCONTROL Aréně, tak z utkání pro vás připravujeme tradiční textový onlajn přenos