AZ Havířov

​V Havířově se uskutečnilo jednodenní brankářské soustředění ČSLH

13.02.2020 | Vít Káňa

Brankářská komise Českého svazu ledního hokeje ve středu 12. února uspořádala v havířovské GASCONTROL Aréně jednodenní soustředění gólmanů pro hráče 3. až 8. třídy, kterého se zúčastnili brankáři z Moravy a Slezska. Cílem akce bylo předání nových trendů a poznatků. Dlouhodobým cílem těchto soustředění je přiblížit naše gólmany světové špičce.

Program soustředění byl následující. Po srazu a představení všech aktérů se mladým gólmanům dostalo trochy teorie. Poté se třicet dětí rozdělilo do dvou skupin. Té první se v tělocvičně věnoval kondiční trenér havířovského AZetu Pavel Horyl. Proběhla zde demonstrace cviků na procvičení motoriky, reakce a posílení celého těla.

Druhá skupina byla na ledě, kde se na několika stanovištích věnovala různým herním akcím. Zatímco se v levé části nacvičoval výjezd a vykrývání střeleckého úhlu, tak se na druhém stanovišti věnovalo správnému přesunu od tyčky k tyčce, na dalším se zase nacvičovala rozehrávka. Gólmani byli ve skupinkách po dvou až třech a trenéři se tak věnovali jenom jim, mezi stanovišti se rotovalo. Po obědě se šlo ještě jednou na led a výkony mladých hráčů se rozebíraly u videa. Každému gólmanovi se řeklo, co dělal dobře a jakých chybiček by se mohl pro příště vyvarovat.

Na akci byli zastoupeni mladí gólmani a jedna gólmanka z těchto měst: Zlín, Havířov, Karviná, Třinec, Orlová, Český Těšín a Rožnov pod Radhoštěm. Mladíci akci hodnotili pozitivně a dozvěděli se, kde jsou v jejich hře slabiny, na kterých musí zapracovat. Někomu nešly výjezdy, někdo musí zapracovat na síle rukou a někomu nejde práce s holí.

Na soustředění byli přítomni tito trenéři gólmanů, některá jména se Vám vybaví z let nedávno minulých, kdy hájili brankoviště extraligových týmů. Byli to Luboš Horčička (trenér VTM za Zlínský kraj), Rostislav Košárek a Radim Žižka (regionální trenéři brankářů skupiny Východ). Z Havířova to byli Dušan Šafránek (trenér brankářů) a Pavel Horyl (kondiční trenér).

Zeptali jsme se trenéra havířovských gólmanů Dušana Šafránka, jak celou akci hodnotí. 

Pane trenére, kolik se akce zúčastnilo mladých gólmanů a jak hodnotíte celou akci?

Dnes jsem tady měli 30 šikovných mladých gólmanů, u některých se nebojím říct, že o nich v budoucnu ještě uslyšíme. Akce se podle mě v celku vydařila. Gólmani byli dvakrát na ledě, probrali si teorii a v tělocvičně se dozvěděli, jak často a jaké cviky by měli praktikovat. U videa se s nimi rozebralo, jaké dělají chyby a na čem mají zapracovat, aby se do příště zlepšili a posunuli se na vyšší úroveň.  

Jaké máte reakce od mladých gólmanů, jsou vidět v průběhu času pokroky?

Pro mě je to obrovské zadostiučinění, práce s mládeží je dost specifická. Máte kluky, které to baví a žijí hokejem. Jsou schopni na sobě makat a vidíte jejich zlepšení. Mají svou vizi a za tou si jdou. Jsou chlapci, kteří za dva roky udělali neskutečný „progress“ a to mě nabíjí pozitivní energií.

Měli jste, když jste s hokejem začínal, k dispozici trenéra gólmanů?

Když jsme začínali s hokejem, tak jsme do dorostu neměli trenéra brankářů. Všechno jsme se učili jeden od druhého a za pochodu (směje se). Pokud si měl jako gólman špatné návyky a nedostával si v nižších kategoriích branky, tak to nikdo neřešil. Trenér byl spokojený a jelo se dál. Problém nastal v tom přechodu do dorostu. Měli jsme v dorostu trenéra gólmanů ze staré školy, říkal nám „živé díry“ (směje se). To se nedá s dneškem vůbec porovnávat, video se skoro nepoužívalo. V tom pozdějším věku se těch špatných návyků těžko zbavuje. Trenér gólmanů je pro toho hráče i takový psycholog, protože hlava hraje ve výkonu na ledě hlavní roli.

Co se od Těch dob v hokeji u gólmanů změnilo, je to rychlost anebo kvalita materiálu?

Materiál je úplně někde jinde, když si vzpomenu, jaké hokejky jsme používali jako mladí, měli jsme k dispozici těžké dřevěné hokejky značky Lion. Dneska ti gólmani mají k dispozici hole z odlehčených materiálů, které nic neváží (a podává mi karbonovou hůl, abych si ji potěžkal). Samozřejmě musím zmínit aktivní styl chytání. Gólman je pořád „na špičkách“ a je aktivní.

Když jsme se spolu před nějakým časem bavili, tak Vás nejvíc štvalo, to že gólman „jenom zastavuje“ puky a rychle nerozehrává, platí to stále?

To máte pravdu, je to trend, který vidíme všude ve světě, hra se nám zrychlila. Puky se už nevyhazují po mantinelu, ale musí jít na čepel obránce, aby se rychle založila útočná akce a nedalo se soupeři vydechnout. U nás se najdou trenéři, kteří razí heslo, aby gólman neudělal chybu a náhodou nedostal zbytečný gól. Pak po přechodu do vyšší kategorie jsou hráči, kteří nejsou schopni pořádně založit útočnou akci.

Děkuji za Váš čas a přeji Vám všechno dobré.

Youtube