AZ Havířov

Kompletní rozpis zápasů AZetu v Chance lize 2021/22 ZDE.

​Nikdo nechce, aby kluci byli jenom doma, říká Dušan Šafránek

27.03.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - V březnu zůstala fanouškům na patře lehká pachuť hořkosti. Do vyřazovacích bojů tým z nejmladšího města nepostoupil a během celé pouti CHANCE ligou ho trápily známe problémy. To je ale jenom jedna stránka skládačky. Trenéra havířovských gólmanů Dušana Šafránka jsme se zeptali, jak viděl sezónu 2020/21.

Dušan Šafránek má k Havířovu pozitivní vztah, chytal tady už jako dorostenec a do AZEtu se vrátil i v závěru své aktivní kariéry. Krom své práce na pozici trenéra gólmanů pracuje pro ČSLH, objíždí zimní stadióny a předává své zkušenosti mladým. Účastní se přípravných kempů pro gólmany v Česku i zahraničí. V AZetu má za sebou třetí sezónu na pozici trenéra gólmanů.

Dobrý den pane Trenére. Jak vypadala pro AZ, předčasně skončená, sezóna 2020/21 z pohledu gólmanů?

Je to potřeba rozdělit na dvě kategorie. A sice na áčko, které trénovalo po celou dobu a mládež. Je otázka, jak to vlastně hodnotit. Z pohledu inkasovaných branek, si myslím, že sezóna nebyla špatná, byli jsme uprostřed tabulky. Co se týče výsledku, tak byla špatná. U mládežnických týmů se sezóna přerušila, tam ta výpovědní hodnota nebyla taková. Když vezmu globálně dorost a juniorku, tak se ty týmy tabulkově umístily na dobrých pozicích.

Zastavil bych se u dorostu, kde jsme měli Adama Dybala a Tomáše Maňáska, ti ukázali svou kvalitu, anebo se pletu?

Co se týče gólmanů dorostu, tam jsem byl spokojený, protože všichni kluci se v Havířově posouvají napříč kategoriemi. Byl to první rok, kdy chytali gólmani, co prošli naší 8. a 9. třídou. Všichni byli havířovští hráči, i Pavel Konieczný. Bohužel Adam Dybal odešel po reprezentačních kempech U16 do Karlových Varů na přestup. Všichni brankáři v dorostu prošli Havířovskou mládeží, to tady nebývalo úplně zvykem.

No a gólmani juniorky Antonín Nowak a Štěpán Zlatnický?

Štěpán Zlatnický a Tonda Nowak jsou ročníky 2003, oba si tady prošli dorostem. Zase je to ta naše vize, aby gólmani u nás byli dlouhodobě. Ať neodejdou někam na hostování, či střídavé starty. Chceme si je tady vychovat.

Áčko poznamenalo zranění Aleše Stezky, kterého v Jihlavě nahradil Matyáš Daňa a dostal rychlý gól. Pak došlo na výpomoc ze Znojma v podobě Dominika Groha…

Grošák tady přišel na konci listopadu, Znojmo nehrálo druhou ligu, tak byl ihned AZetu k dispozici. Zapojil se do CHANCE ligy. Dominik proti nám nastoupil i v přípravných zápasech, chytal velice dobře. Neřekl bych, že by nám bouchli gólmani, anebo že by nechytali. Ať už byl v bráně Aleš Stezka, Marek Štipčák, anebo Dominik Groh.

Průměr inkasovaných gólů byl necelých 2.80 na zápas. To není špatné číslo?

My jsme v té sezóně dávali málo gólů. To znamená, že pokud budeme dlouhodobě dostávat méně než dva góly na zápas, tak budeme vyhrávat. Pokud budeme dostávat více gólů, tak se prostě nadřeme. No a bude potřeba týmu, který to bude válcovat ofenzivně a začneme hrát vabank. V tom to měli gólmani strašně těžké, protože jsme dávali strašně málo gólů.

Vrátil bych časem na konec listopadu, když se zranil Aleš Stezka...

Dominik Groh nám chytal, pak dostal šanci Marek Štipčák. Byl tady i tlak, aby chytal, protože byl posledním rokem junior. Tím, že se nedařilo, tak jsem chtěl, aby tu šanci dostal. Chtěl jsem vědět, jestli dokáže chytat mezi muži a můžeme s ním počítat. Za mě Marek chytal slušně. Samozřejmě v posledním utkání s Kadaní dostal čtyři góly, ale zase to byl specifický zápas. Hrálo nám hodně mladých kluků, bylo to takové, jaké to bylo.

Marek Štipčák strašně hokejově vyrostl, když to srovnám s loňskem, vidíte to podobně?

Když vezmu Marka Štipčáka, tak si myslím, že udělal obrovský pokrok v práci s holí. Když jsem viděl jeho zápasy na začátku sezóny, to chytal za juniorku, tak rozehrávka u něj nebyla ideální.

Vím, že na rozehrávku si potrpíte...

Říkám, že rozehrávka gólmana je hodně závislá na postavení hráčů. Jestli nám odskočí beci a křídla chodí do svých pozic. V juniorech na to nebyl takový tlak jako u mužů. Chceme, aby to hráli jako v áčku. Tam je ovšem rozdíl v tom, že chyby se neodpouštějí. Pokud jeden hráč vypadne ze systému, tak je problém. Na konci sezóny v áčku už to mělo u Marka hlavu a patu. Dalo se na to velice dobře dívat. Dával tvrdou nahrávku rovnou do hole.

Pro mladého gólmana je situace jiná než pro hráče v poli, on dostane jednu, anebo dvě šance. Může Marek Štipčák po tom, co letos předvedl, pomýšlet na profesionální smlouvu?

Marek Štipčák má smlouvu v AZetu i pro příští sezónu, my s ním počítáme. On se o to musí porvat, aby se prosadil. To, jestli se však prosadí, už je jenom na něm. Šanci dostane na začátku, jak se s tím vypořádá, bude už jenom na něm samotném.

Je veřejným tajemství, že Aleš Stezka má nabídky z Extraligy. Půjdeme cestou vlastního odchovu, anebo se poohlédneme někde jinde?

Gólmana řešíme, jsme samozřejmě omezeni rozpočtem. Myšlenka klubu, ať už tu byl Ondra Bláha, anebo Aleš Stezka, je stejná. Pro kluky je to šance ukázat se, protože tady asi nedostanou smlouvy, jako v TOP klubech první ligy. Tam si mohou dovolit zaplatit dva kvalitní gólmany na hraně Extraligy. My na ně rozpočet nemáme. V Havířově mají šanci gólmani ukázat se a posunout se.

Přitom tady mají potřebný servis...

Co se týče servisu, tak si myslím, že to u nás není na vůbec špatné úrovni. To, jak se té šance zhostí, už je jenom na nich. My nejsme klub, který by si přivedl hotové a špičkové gólmany. To není naší úlohou, tou je vychovat hráče. De facto je to vizitka klubu, když se kluci posunou a ukáží, že umí hrát hokej. Přišli do Havířova z nějakého důvodu, v těch TOP klubech nedostali tolik prostoru. U nás ho dostanou a mohou se prosadit.

Co pro Vás bylo v sezóně největším oříškem?

Problémem bylo, že v této době nešlo, a stále nejde, nic plánovat. Každý týden je to jinak. Vezměte si, že před Vánoci se mohlo trénovat s rouškou na ledě, tak jsme řešili roušky. To, jak je připevníme na masku. Šlo nám o to, aby kluci mohli nějak fungovat a vidět.

Na to si pamatuji, ale záhy přišel úplný zákaz…

Potom přišel úplný zákaz trénování venku. Řešili jsme venkovní plochu u Sportovní haly, kde to bylo super. Bohužel teď je trénování venku zase zakázané. Před nedávnem přišlo další oznámení, že sportovat se může venku bez roušky. No, ale mám informaci, že led u Slavie už nebude.

Jednu dobu se to řešilo tak, že se trénovalo u spřátelených klubů v Polsku?

Dorost s juniorkou jezdili do Polska. Nějaké tréninky jsme dělali tam, ale je to takové šití horkou jehlou. Řešilo se to zase ze dne na den, jestli se to může, anebo ne. Sezóna byla hektická, nešlo o žádný koloběh, který je předem naplánovaný. Kde by se řešily tréninky, zápasy, aby kluci mohli alespoň nějak trénovat. Snad už to všechno brzy skončí a budeme moci fungovat v normálním režimu.

To bych Vám i osobně přál. Trenérské výzvy a další akce mě přivedly k myšlence online hokejové výuky. Jaké to je, když se skrze monitor díváte na kluky, kteří si házejí s balónky?

Tím jsme si také prošli u mladších ročníků, aby alespoň něco dělali. Také jsme měli nějaké výzvy přes WhatsApp. Bylo do toho zapojeno více klubů. Starší pak měli přes aplikaci ZOOM teorii, řešili jsme s nimi individuální věci. Člověk hledá cesty, jak se k nim nějak dostat. Gólmanům z dorostu a juniorky nyní posíláme cvičení, která mohou dělat venku. Oficiálně je po sezóně, ale nikdo nechce, aby kluci byli jenom zavřeni doma. Chceme po nich, aby nějak fungovali a hýbali se.

Co další sezóna, AZ chce zabojovat o play-off, je to pro trenéra gólmanů a videokouče adekvátní cíl?

Manšaft se nějak skládá a nevíme, jak na tom budou ostatní týmy. Už jsme se bavili o nejistotě, která momentálně panuje. Nikdo neví, co bude za čtrnáct dní. Je to těžké, každý chce hrát play-off. Přijdeme domů a tam se koukáme na Ústí proti Vsetínu a jiné zápasy. Když to vidíme doma, tak to není dobré. Pokaždé však musí někdo vypadnout. Musíme se poučit ze sezóny, která pro nás skončila. Pokud chceme myslet na play-off, tak musíme sbírat body. Letos to bylo divoké, přerušené a nepřerušené. Jeden týden trénujeme v Polsku, druhý jsme zase doma.

Kde byste viděl příčiny letošní, troufnu si říci, neúspěšné sezóny? Je zatím kovid, zkrácená sezóna, anebo zranění?

Nejde říci, že za tím je to, anebo ono. Nemůžeme se schovávat za to, že nepřišel ten hráč, anebo nám nezachytal gólman. To jsou maličkosti, puzzle, které musíte složit, aby si to všechno sedlo a pak fungovalo. Kdybychom věděli, co za tím bylo, tak příští rok uděláme všechno jinak. V tom je ten hokej parádní, že je to kolektivní sport a těch maličkostí, které můžete a nemusíte změnit, je tolik. Za mě všichni gólmani, když to vezmu od mládeže po áčko, udělali nějaký pokrok. To byla ta myšlenka, aby se někam posunuli.

Pane Trenére, díky za Váš čas, snad se příště setkáme v časech, které budou více nakloněny hokeji.

V článku byly použity fotografie z archivu autora.

Instagram Youtube