​Návrat domů: Na Havířov čeká Kolín

30.01.2022 | Patrik Czepiec

H A V Í Ř O V – Po sobotním duelu v Benátkách nad Jizerou AZ pokračuje v prvoligovém programu zápasem v Gascontrol Aréně. Ve 43. kole se utká s momentálně devátým Kolínem. Očekává se vyhrocená bitva, přijede totiž tým, který se zuby nehty drží v postupové desítce. S napětím bude zápolení sledovat záložní gólman domácích Matěj Sejpal, jelikož s kozlem na prsou prožil dlouhých 11 sezon a vychytal hostům postup do Chance ligy.

SC Marimex Kolín, 9. místo, 38z. (16 – 3 – 2 – 17), skóre 108:115, 56 bodů.

Kolínští hokejisté v této sezoně vyhlásili útok na osmifinále, rvát se zřejmě budou do posledního kola základní části. I když okupují deváté místo, jen bod na ně ztrácí Šumperk a nyní nepostupující Frýdek-Místek. Ze hry ještě není ani Poruba, Ústí nad Labem či Přerov, takže ve frontě se skutečně tlačí řada zájemců. Kozlové proto přijedou na východ republiky s maximálním nasazením.

Středočeši se chlubí jedním unikátem. Žádný další tým v Chance lize nedrží osmifinálovou nebo čtvrtfinálovou pozici navzdory negativnímu skóre. Útok nepřesvědčí, ale obrana je na tom ještě hůře. Pouze pět celků dostalo více než 115 inkasovaných branek. Hosté totiž v průměru prohrají každý zápas o 3,05 střely, což je samozřejmě v celkovém součtu výrazný deficit. Před případným play off potřebuje Kolín zlepšit oslabení, jelikož v nich dostal 38 gólů, což je nejvyšší hodnota v lize. V rámci trestných minut (431) zůstává jen za Slavií a Vrchlabím.

Osobnosti týmu

Kozlové spoléhají zejména na služby úderné dvojice Jan Veselý (19+14) a David Šafránek (15+18), oba s 33 body otevírají druhou desítku soutěžní produktivity. Prvně jmenovaný v minulosti prošel čtyřmi extraligovými kluby, dokonce je za Sihvonenem a Žálčíkem třetím nejlepším střelcem. Pozici ofenzivního obránce zabírá Zděnek Čáp, který v létě oslaví jubilejní 30. narozeniny. V dosavadním průběhu je na svém postu s pěti trefami a 12 asistencemi mezi elitní dvanáctkou. A jen pro zajímavost: pět utkání v tomto ročníku odchytal za hosty Henri Kiviaho, který může být fanouškům známý i ze svého působení u Hradce Králové, kam po úspěšném vstupu na českou scénu povýšil.

V rámci posledních pěti klání získal Kolín devět z možných 15 bodů. Pryč je jeho měsíční šňůra z přelomu listopadu a prosince, kdy vyhrával měsíc v kuse (sedm utkání). Už zase najel spíše na vlnu střídavých výsledků. I když 8. a 12. ledna zvládl těsná měření proti Přerovu (2:1), respektive proti Vrchlabí (5:4), navázal neúspěchem na ledě Litoměřic v poměru 1:4. Pak doma pohodlně vyprášil Slavii (5:1).

Zato však ohromně zklamal v enormně důležité kovbojce s Ústím nad Labem. První třetina se sice obešla bez gólů, ale pak Kozlové z pozice domácí strany nezachytili úvod další části. Jakub Trefný a Tomáš Urban během dvou minut a 58 vteřin vybudovali ústecký náskok. Kolín se ovšem nevzdal. Branku naděje zaznamenal Vojtěch Síla, načež v přesilovce udeřil nejlepší střelec Jan Veselý. Ten se trefil i poté, co hosty znovu dostal do vedení před koncem bláznivé druhé periody Štěpán Bláha. Kolín potřeboval ke stažení náskoku jen 32 sekund. Definitivní rozuzlení nabídl ve 48. minutě individuální akcí Daniel Vrdlovec. Celek kouče Jana Šťastného tak dovolil ústeckým Lvům korigovat bodové manko a znovu zamotal boj o play off.

Sestava Kolína z posledního zápasu:

G. Kuzněcov (Burda) – Kukla, Piegl, Niko, Váchal, V. Čížek (A), Zorko, Klodner – Jankovský, David Šafránek (C), Z. Král (A) – J. Sklenář, Morong, Jan Veselý – Síla, Matějček, Ouřada – Zumr, Petržilka.

AZ HEIMSTADEN Havířov, 16. místo, 38z. (7 – 3 – 5 – 23), skóre 86:127, 32 bodů.

Havířov se po pěti dnech vrací na domácí led. Pokusí se zaskočit favorizovaného soupeře a přinést radost přítomným fanouškům tak, jako se mu to částečně povedlo minulý týden proti Frýdku-Místku. Slezané touží úspěšně rozehrát desítku zbývajících utkání, ve vzduchu stále visí 30 bodů.

AZ zabírá 16. místo, které označuje přímý sestup. Poslední barážovou pozici má nyní Přerov, AZ na něj ztrácí přesně 20 bodů. Okno k potenciální záchraně se nemilosrdně zužuje, přesto celek trenéra Tomáše Potěšila bude dělat všechno pro to, aby do posledního dechu bojoval o teoretickou naději. Už několikrát v sezoně ukázal, že umí lépe postavené protivníky potrápit.

AZ čeká osmý a závěrečný boj měsíce ledna. Ten třetí ztratili havířovští hráči na ledě Slavie (2:4) poté, co jim utekla první třetina. Doma ovšem Slezané i díky dvěma gólům Lotyše Eduardse Huga Jansonse rozebrali druhou Třebíč výsledkem 4:1. A nebylo to poslední překvapení. Přestože následně domácí nestačili na Prostějov (2:5), vzmužili se proti Frýdku-Místku. I když prohrávali už o tři branky, vydřeli bod za výsledek 3:4 po prodloužení.

Záchranářská snaha Havířova se výrazně zkomplikovala poté, co prohrál s patnáctými Benátkami. V sobotu otevřel gólový účet Středočechů Jiří Průžek. Když se pak ve 27. minutě trefil také nejúdernější útočník Benátek Sebastián Čederle, nehodili hosté „ručník do ringu“. Za 20 vteřin snížil Jakub Doktor. Jenže domácí si utkání pohlídali. Druhý zásah přidal Průžek a třetinu zakončil gólem Lukáš Pabiška. Po 25 sekundách poslední části se prosadil ještě Antonín Dušek, naopak deset vteřin před koncem se v dresu AZ radoval v přesilovce Eduards Hugo Jansons. Přidal třetí gól své prvoligové kariéry, ale porážku v poměru 5:2 a ztrátu s nejbližším tabulkovým sousedem neodvrátil.

Asistent trenéra Filip Konštacký po zápase, v němž měl Havířov střeleckou převahu, pronesl: „Pro nás to bylo špatné utkání. Domácí byli hodně produktivní, využívali šance, které jsme jim nabídli po našich chybách. Rozhodla kvalita výkonu gólmana, protože domácí brankář byl výborný. I když jsme si vytvořili nějaké šance, v podstatě jsme dali jen jeden gól. Ten druhý, který padl těsně před koncem, nic neřešil.“

Sestava AZetu v posledním zápase:

Štipčák (41. Sejpal) – Chroboček, Kadeřávek, E. H. Jansons, T. Pastor, M. Hlaváč, G. Jansons, Lytvynov – Křemen, Hudeček, J. Doktor – J. Žolobov, Pechanec, L. Bednář – Tjurin, Maruna, Matiaško – Hotěk, Damašek, Š. Kratochvil

K duelu s Kolínem jste zváni do Gascontrol Arény, zápas vypukne v 17:30. Z utkání pro vás připravujeme textový přenos.