H A V Í Ř O V - Po akci Pojď hrát hokej jsem se zeptali trenéra havířovské přípravky Petra Jemelíka, co obnáší práce s nejmenšími hráči AZetu.
Dobrý den pane trenére. Oproti minulým letům přišlo na akci Pojď hrát hokej, nejen v Havířově, méně dětí. Čím si to vysvětlujete?
To máte pravdu, oproti minulým létům registrujeme menší zájem rodičů. Je to ještě dozvukem Covidu, který měl neblahý vliv, nejen na náš sport. V současnosti tiskneme plakáty a
chodíme po školách. Zkrátka děláme nábory, v tom nám pomáhá i svaz.
Nebudeme si lhát do kapsy, hokej je drahý sport. Neodrazuje to trochu rodiče?
Ano, jsou ale i nákladnější sporty, jako například tenis, nebo golf. U nás má 95 procent dětí zapůjčenou výstroj. Dostali jsme k dispozici nové věci od klubu i svazu. Musím poděkovat městu Havířov, které nás podporuje. I díky němu nejsou pro rodiče náklady na hokej, tak vysoké.
Co je pro mladého adepta hokejové hry nejdůležitější?
Rozhodně, aby se dítě hokejem bavilo, aby mělo radost z pohybu. U nás děláme tréninky formou her. Chceme, aby to pro ty nejmenší nebyl dril, ale zábava. Budu se určitě opakovat, ale pokud nechce přijít rodič o víkendu na osmou hodinu ráno na stadion, tak pětileté dítě tady ještě samo nedojde.
Občas slýchávám od maminek, že hokej je tak nebezpečný sport. Co vy na to?
Není to pravda, nejedná se o nebezpečný sport. Tyto děti (ukazuje na své svěřence), až do šesté třídy hrají bezkontaktně. Nesmí vůbec hrát do těla, navíc mají na sobě výzbroj a nemají ještě takovou sílu. Jenom pro představu, hrajeme na malém hřišti čtyři na čtyři. Důležité je, aby hráči byli, co nejvíce v kontaktu s pukem a protihráčem.
Co má hokej vlastně dětem dát?
Hokej je komplexní sport, v AZetu se snažíme, aby děti byly všestranné. Chodíme s nimi do tělocvičny, na gymnastiku. V pozdějším věku k nám dochází i trenéři z úpolových sportů. Snažíme se, aby dítě bylo za prvé dobrým člověkem. U nás se naučí bruslit a hrát hokej. V tomto věku nelze uvažovat, že z dítěte bude profesionální hokejista. Je důležité, aby si mladíci zvykli na kamarády, kolektiv a rádi se na led vraceli.
Je něco, co vás na dnešní době mrzí?
(smích) Budu si jako každý rodič stěžovat. Za nás jsme neměli možnosti sociálních sítí, PlayStationu a různých žroutů času, chodili jsme ven. Dnes mám pocit, že mladé učíme něco, co jsme nabyli hrou venku sami. Rodiče utrácí peníze za stick-handling (práce s hokejkou na umělé ploše) a Skatemil (bruslařský trenažér), kdyby mladí chodili více ven, tak by tyto náklady odpadly. Trochu mě mrzí, že už skoro nikoho nepotkávám venku s hokejkou na betonu.
Jak moc ovlivnil covid, respektive zákaz amatérského sportu, fyzičku vašich svěřenců?
Bez debaty, bylo a je to ještě stále vidět. Některé děti přišly s mírnou nadváhou, rozhodně ale ne všechny. Covid nás ovlivnil velmi výrazně. Jenom v ročníku 2014 kvůli němu skončilo deset dětí s hokejem. Když nejste skoro rok na ledě, tak to vidět rozhodně je. Hokej je komplexní sport, ve kterém se musíte naučit zkoordinovat horní a dolní polovinu těla. Rodiče se kolikrát stresují, že jejich dítě neumí po dvou týdnech perfektně bruslit.
Tomu se nechce věřit.
Ale opravdu! Já jim na to říkám, jak dlouho jste se učili chodit? Bruslení je daleko těžší, je to v podstatě alchymie. Máme tady i dítka, která neumějí pořádně běhat. Většinou to zjistíme hned, jak dojdeme do tělocvičny.
Bavíme se o dětech od čtyř do sedmi let. Pro devítileté už je pozdě začít s hokejem?
Každý rok, anebo dokonce dva, na ledě navíc je na hokejistovi velmi znát. Osobně si nemyslím, že by devítiletý mladík dohnal kluky, kteří se hokeji věnují od pěti let.
Kdyby rodiče chtěli dítě přivést do hokeje, co pro to musí udělat?
V podstatě nebudou potřebovat nic, stačí aby dorazili s dítětem. Pokud se někdo bude chtít naučit bruslit, tak na první dva tréninky přijde s cyklistickou helmou, oteplovačkami, rukavicemi a bruslemi. Pokud je nemá, tak je zapůjčíme. V případě zájmu rodičů, je poprosím, aby mě kontaktovali (telefon 777 774 074, 601 242 256). Tréninky přípravky jsou v sobotu a v neděli od 8 hodin v GASCONTROL Aréně. Když ale mají rodiče možnost, tak mohou přijít navíc v úterky a čtvrtky.
Pane Trenére, díky za váš čas, ať vás práce s mladými naplňuje.