​Derniéra: Havířov uzavře sezonu s Litoměřicemi

01.03.2022 | Patrik Czepiec

H A V Í Ř O V - Muži AZ ve středu v domácím prostředí dopíšou tečku za sezonou 2021-22. Zároveň se minimálně na rok loučí s druhou nejvyšší soutěží v Česku. Havířov neuhájil prvoligovou příslušnost, ale může se pokusit o stylové zatažení opony. Do Slezska totiž dorazí vedoucí Litoměřice.

HC Stadion Litoměřice, 1. místo, 47z. (32 – 3 – 2 – 10), skóre 175:124, 104 body.

Seznamte se s vítězem základní části. Litoměřice v tomto ročníku předjely své soupeře o parník. Zatímco ještě před pěti lety se musely rvát ve skupině o udržení, letos zabraly a vyšvihly se na první místo. Žádný další celek nedosáhne v základní části na stobodovou hranici, protože druhý Vsetín má 94 bodů a k dispozici už pouze jeden zápas. Pro Stadion bude ovšem zásadní hlavně to, jak se mu povede v play off.

Zápasy hostů vždy slibují zajímavou ofenzivní podívanou. Se 175 brankami jsou dokonce nejčastěji skórujícím týmem ligy. Hodně tomu napomáhá hra speciálních týmů v čele s ukrutně silnou přesilovkou. Litoměřice v průměru využívají každou čtvrtou početní převahu, nastřádali v nich už 45 zásahů. Ale ani oslabení nejsou k zahození. Přestože vedoucí tým se do nich dostává poměrně často (193), s úspěšností bránění 83,94 % znovu vládne tabulce.

Osobnosti týmu

O vítězství v kanadském bodování se žádný z hráčů Litoměřic letos ucházet nebude. Na solidním osmém místě se drží útočník Roman Přikryl, který ovšem s 34 gólovými přihrávkami šéfuje ligovým asistentům. Vysoko v bodování je také třiadvacetiletý Fin Riku Sihvonen. Tým z Ústeckého kraje doplňuje přesnou muškou. Díky 28 brankám má skvěle nakročeno k tomu, aby se stal králem střelců. Ofenzivně laděný obránce Jan Holý nastřádal doposud bilanci 2+22, brankář Tomáš Král je nezpochybnitelnou jedničkou Severočechů a zřejmě mezi tyčemi stráví nejvíc času ze všech. Nyní mu patří 2 411 odchytaných minut, v kleci tak přečkal více než 40 hodin.

Stadion už letos zvládl neuvěřitelnou šňůru 17 vyhraných zápasů, ale před koncem základní části polevuje. V polovině února se na vlastním ledě nechal vynulovat Slavií (0:2). Hned v následujícím klání pro změnu Litoměřice udržely čisté konto a vyhrály fotbalovým způsobem v Třebíči – 1:0. Po střelecky hubenějších duelech přišly kovbojky se Sokolovem (6:4) a Prostějovem (8:6), kdy celek sídlící na soutoku Labe a Ohře ukázal svou ofenzivní sílu.

Jenže si neodpustil porážku s Ústím nad Labem, které se stále nachází na barážových místech. Už po čtyřech minutách a osmi sekundách pondělní partie zaznamenal úvodní trefu Ondřej Bláha. Favorit utkání zvládl stav zvrátit během prostřední třetiny, kdy skóroval Marek Berka a v přesilovce ještě Martin Procházka. Jenže po polovině závěrečné periody se radoval hostující Erik Mareš a jeho trefa byla dlouho rozdílová. Srovnání stavu obstaral až 75 sekund před klaksonem Josef Jícha. Poslední slovo přesto měli ústečtí Lvi. Výsledek 3:4 po nájezdech zařídil jediný úspěšný exekutor Michal Trávníček.

Neúspěch v severočeském derby po utkání zhodnotil domácí trenér David Bruk: „My jsme trochu zklamaní. Zápas byl hodně vyrovnaný. Soupeř hrál skvělý hokej a bylo to s ním hodně těžké, ale v situaci, kdy jsme dali branku na 3:2, jsme si výsledek měli pohlídat. V power-play soupeře jsme udělali dvě individuální chyby po sobě a nakonec z jasných tří bodů máme jen jeden."

Sestava Litoměřic z posledního zápasu:

Král – Jebavý, Böhm, Výtisk, Holý, Černohorský, Klikorka, Šindelek – Válek, R. Přikryl, Sihvonen – O. Procházka, Kracík, M. Procházka – Křehlík, Jícha, Berka – Hauser, Daniel, Smola.

AZ HEIMSTADEN Havířov, 16. místo, 47z. (7 – 3 – 6 – 31), skóre 101:158, 33 bodů.

Slezané už nepovedenou sezonu nezachrání, do utkání s nejlepším týmem základní části tak mohou vstoupit s čistými hlavami a pokusit se o překvapení. To sice z tabulkového hlediska vůbec nic neřeší, avšak havířovští hokejisté by přinejmenším zanechali dobrý poslední dojem a zároveň odkaz, že jsou schopní elitě herně konkurovat a brzy se do Chance ligy vrátí.

Havířov se dlouhé týdny drží na předposledním místě tabulky před odstoupivší Kadaní. Zatím poslední bodový zisk AZ je starý dva týdny, avšak dvanáctizápasová série plná nezdarů trvá už dva měsíce.

Jeden bod vyválčili hráči z východu republiky 16. února na ledě silné Jihlavy, která po tvrdém boji zvítězila 4:3 v nájezdech. Poměrně vyrovnaná klání svedl Havířov také se Vsetínem (1:2), Porubou (2:4) nebo Přerovem (0:2), ale sráží ho nedisciplinovanost a často slušnou výkonnost nepřetaví v úspěšný výsledek. To byl zejména případ domácího klání se Zubry, kteří rozsekli bezgólový stav až během poslední třetiny v přesilovkách.

V dalším utkání ve vrchlabské hale hokejisté AZ nepředvedli ideální představení. Domácí si postupně vybudovali náskok čtyř branek. V první třetině načal jejich soustředěnou cestu za vítězstvím Ondřej Chrtek. Další trefou zápas v podstatě rozpůlil jeho dvaadvacetiletý jmenovec Ondřej Matýs, který si tak zapsal vítězný gól. Na počátku třetí části ještě stav navýšil, necelé dvě minuty na to se prosadil Denis Kusý. Druhou nulu v řadě na straně Slezanů na poslední chvíli odvrátil Konstantin Tjurin. Ruský mladík se trefil proti svému bývalému klubu. Přesto Vrchlabí získalo proti Havířovu pohodové tři body za skalp v poměru 4:1.

Velmi nespokojený byl se svým týmem asistent trenéra Filip Konštacký: „Budu velmi stručný. Myslím si, že toto utkání měli jednoznačně v rukou domácí. My jsme podali velmi špatný výkon, kromě brankáře nemůžu nikoho pochválit. Zasloužené vítězství Vrchlabí, můžu domácím jen pogratulovat.“

Sestava AZetu v posledním zápase:

Sejpal – Chroboček, G. Jansons, F. Kočí, T. Pastor, Mrva, Mrowiec, Zavřel – J. Doktor, Hotěk, Dostálek (A) – Křemen, Maruna (C), Tjurin – D. Luža, Damašek, L. Bednář – Krupa.

Na poslední prvoligový zápas AZ se můžete přijít podívat do Gascontrol Arény ve středu od 17:30. V případě, že k osobní návštěvě nemáte tentokrát prostor, zápolení s Litoměřicemi bude k dispozici i skrze on-line textový přenos.