VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

​AZ v sobotu vyráží na Vysočinu

15.10.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - V rámci 11. kola CHANCE ligy se Havířov vydá do města na historické hranici Čech a Moravy, kde 16. října vyzve tým HC DUKLA Jihlava. AZ naposledy doma porazil Kadaň 4:0 a odlepil se ode dna tabulky. To Jihlava stejným výsledkem porazila ústecký Slovan a připsala si čtvrtou venkovní výhru v řadě. Utkání začíná v jihlavské CZ LOKO Aréně v 17:30. Naváže AZ na tři body z GASCONTROL Arény?

HC DUKLA Jihlava 5. místo 10 z. (5 – 1 – 1 – 3), skóre 32:24, 18 bodů.

Tradiční klub s vojenskou minulostí se loni prokousal až do finále s Kladnem, Rytířům však v sérii, která se protáhla na sedm zápasů, podlehl. V živé paměti máme ještě fenomenální výkony gólmana Maksima Zhukova, který deptal jednoho elitního střelce za druhým. Dukla se nakonec, vinou užšího kádru, nekvalifikovala do Extraligy, přesto však svěřenci trenéra Viktora Ujčíka odcházeli z ledu se vztyčenými hlavami.

Letos se tým podařilo vhodně posílit. Přišel zkušený útočník Filip Seman, který už s Jihlavou postoupil do Extraligy. Zadní řady vyztužil třicetiletý bek Ján Niko, tento bek neuhne a hraje pro tým. Za Litvínov už do Extraligy nakoukl útočník Jan Helt. Příslibem je i Vladislav Houška, 21letý vytáhlý forward, bral loni v Kadani půlbod na zápas.

Statistické okénko z Vysočiny

Dukla v oslabeních inkasovala jenom šest gólů (hrála jich 43), procento ubráněných oslabení má 86.05 (5. nejlepší v soutěži). Ve třech oslabeních dokonce skórovala. Jihlavu zdobí přesilovky, téměř každá čtvrtá skončí gólem, a obrana. Ta prozatím inkasovala pouze 24 gólů.

Filip Seman je, se 7 góly, třetím nejlepším střelcem soutěže, v první desítce má Dukla ještě šestigólového Tomáše Havránka. Osm asistencí si připsal Tomáš Lichanec. Kanadských bodů má nejvíce zmíněný Seman a sice 11 (9. celkově). Obránce Vlastimil Bilčík má sedm plusových bodů. Nejproduktivnější mezi beky je Fin Antti Kauppila (4 body). Gólman Maksim Zhukov bral v osmi zápasech pět výher. Průměr má pod dva góly (1.98) a úspěšnost 93.28.

Všechnčísla vypadají impozantně, Jihlavě se však příliš nedaří v domácím prostředí. Naposledy v CZ LOKO Aréně vyhrála 22. září, nad oslabeným Přerovem. Doma nestačila na Litoměřice (3:5), Třebíč (4:5sn) a Prostějov (1:4).

V posledním zápase DUKLA zavítala na led ústeckého Slovanu a vstup měla opravdu skvostný. Po první třetině vedla o tři góly a o osudu zápasu bylo prakticky rozhodnuto. Prosadili se Tomáš Havránek a dvakrát Jakub Illéš. Ústí se sice zvedlo, ale Dukla neinkasovala. Ve třetím dějství vzal Slovanu naděje na zdramatizování mače Filip Eliáš. Jihlava vyhrála na Slovanu 4:0. Na střely to bylo 27:20 pro tým z Vysočiny.

Sestava Dukly na Slovanu:

A. Wolf – Bilčík, L. Mareš, A. Dvořák, D. Kolář, Eliáš, Niko, Dundáček – T. Harkabus (A), F. Seman, T. Havránek – Lichanec, Skořepa (C), Illéš – Helt, M. Zadražil, Fronk – Houška, M. Juda, Vítězslav Brož.

Známou tváří pro havířovské fanoušky je Filip Seman, pětatřicetiletý centr je odchovancem havířovského hokeje, v AZetu působil do minulé sezóny. Na Dukle hraje „pokropen živou vodou“ a patří k nejlepším střelcům soutěže.

AZ HEIMSTADEN Havířov 14. místo, 10z. (2 – 1 – 1 – 6), skóre 25:33, 9 bodů.

Po středečním duelu s Trhači si tým vylepšil statistiky. Směrem nahoru šly střely, využití přesilovek, vyhraná vhazování, ubráněná oslabení a v neposlední řadě i procenta gólmana Marka Štipčáka. Pro něj to bylo velmi náročné utkání. Střeleckých pokusů totiž měli Trhači poskrovnu, ale on dokázal udržet koncentraci po celý zápas a získal svou první nulu.

Mezi top deseti střelci soutěže má AZ dvojí zastoupení, Jan Hudeček vstřelil šest branek, Vlastimil Dostálek jich má na svém kontě o jednu méně. Hudeček má i šest asistencí a se 12 kanadskými body je i šestý celkově. Nejvíce bodů mezi beky má David Chroboček a sice 3. Statistiku +/- vede se 3 plusovými body Matúš Hlaváč. Gólman Marek Štipčák má průměr 2.26 a je na úspěšnosti 91.71.

Z posledních čtyř zápasů AZ posbíral sedm bodů. Naplno bodoval v Benátkách (1:3), doma padl v prodloužení s Kolínem (2:3p), nestačil v Šumperku na Draky (1:2) a naposledy doma zdolal Kadaň.

Do zápasu s Trhači měli havířovští hráči skvělý vstup. Svého soupeře zasypali sprškou střel. No a dvě Hudečkovy se úvodu prvního dějství dostaly do branky. Jan Hudeček se prosadil ve 2. minutě po teči Kočího nahození a o dvě minuty později mu ke gólu pomohl brankář soupeře. Na první pauzu šel gólman Štipčák v suchém, protože soupeř si nepřipsal jedinou přímou střelu na bránu. V druhé periodě byli Trhači nedisciplinovaní. Toho využil ve 36. minutě Lukáš Bednář, jeho střela se z levého kruhu od tyče odrazila do sítě. Na začátku třetího dějství oslovil autor třetího gólu Antonína Pechance a ten se z mezikruží nemýlil. AZ vyhrál nad Kadaní 4:0, na střely to bylo 50:13 po Havířov.

Manažer a asistent trenéra Pavel Zdráhal se po utkání vyjádřil takto: Po vítězství je nám trošku líp, potřebovali jsme vyhrát. Hodně jsme po tom toužili a naštěstí jsme hned zkraje vedli 2:0. Pak jsme přidali ještě další branky a vyhráli jsme. Věřím, že se tým nakopne a začneme hrát tak, jak si představujeme a posuneme se v tabulce tam kam patříme.

Sestava AZetu z posledního zápasu:

Štipčák – M. Hlaváč, Chroboček, F. Kočí, Korím, T. Pastor, Valenta, Mrowiec – L. Bednář, Pechanec, J. Doktor – Bambula, Hudeček (A), Dostálek – Severa, Paś, Š. Kratochvil – M. Hrubec, Maruna (C), Stuchlík

Marodka

Na listinu zraněných hráčů se vrátil obránce Ivan Lytvynov, ten je zraněn v horní části těla a prozatím není jasno, kdyby mohl nastoupit do soutěžního utkání.

Úvodní buly bude vhozeno v CZ LOKO Aréně v 17:30. Utkání můžete sledovat prostřednictvím HOKEJKA TV.