Frýdek Místek rozhodl první derby sezony v přesilových hrách

Josef Nudera | 26.09.2016

V 8. kole WSM ligy narazil AZ Havířov na Frýdek Místek. Jednalo se o derby, čemuž odpovídala i vysoká návštěva a výborná kulisa. Frýdek se dokázal dostat do vedení, když využil přesilovou hru. Havířov rychle reagoval brankou Lukáše Bednáře (na snímku), ale poslední slovo patřilo Rysům, kteří dokázali ve třetí třetině využít další přesilovku. AZetu se, i přes převahu, šance a hru bez brankáře už nepodařilo zápas vyrovnat, a tak si body odvezl soupeř. Další utkání sehraje Havířov ve středu v Ústí nad Labem.

WSM liga - 8.kolo po 26.9.18:00
AZ Havířov - HC Frýdek-Místek
1:2
(1:1, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 16. Bednář (Kotala) – 15. Miloš Roman (Kanko, Luka), 50. Luka (T. Káňa, Kania). Rozhodčí: Kika, Koziol – Reich, Rampír. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 3238. Střely na branku: 27:22 (6:9, 7:6, 14:7). Průběh utkání: 0:0, 0:1, 1:1, 1:2.

AZ Havířov: M. Laco – Lenďák, Krisl, D. Seman (C), Bahounek, Korím, Petran – Dvořáček, Haas, Sztefek – Kotala, Bednář, Maruna – Štumpf, Pechanec, Gřeš – Hlinka, D. Matula, V. Meidl
HC Frýdek-Místek: Daneček – Kania, Roupec, Michal Roman, Matyáš, Jeník, Zahradníček, L. Doudera – Luka, T. Káňa (C), Klimša – J. Sýkora, Kanko, Miloš Roman – R. Meidl, Jaroš, Franek – Christov, Jašek, Samiec

Utkání mělo od začátku skvělou diváckou kulisu, o kterou se postarala více než třítisícová návštěva a oba fandící tábory. První gólovku si připravili hosté, když na konci 5. minuty jel na Laca z pravé strany zcela sám Franek, ale střelu švihem namířil jen do jeho ramene. V 8. minutě jeli hosté 3 na 2, zakončení na sebe vzal Sýkora, ale přestřelil. Od 10. minuty hrál Frýdek přesilovku a i přes velký tlak a několik nebezpečných střel se skóre nezměnilo. AZ zahrozil hned po jejím skončení. Pechanec potáhl puk a Hlinkovi chyběly u druhé tyče jen centimetry. Skóre se tak otevřelo až při druhé Frýdecké přesilovce. Miloš Roman dostal v 15. minutě puk i prostor v mezikruží a trefil se přesně do Lacovy šibenice. Za dvě minuty ale bylo vyrovnáno. Lukáš Bednář se ocitl sám před Danečkem a blafákem do horní poloviny branky zařídil stav 1:1. Vedení domácím mohl zařídit Sztefek, který při střídání hostů využil volný prostor a svou střelou jen těsně minul Danečkovu šibenici.

Na začátku 2. třetiny přežil AZ dvojnásobné oslabení, když střely hostů, včetně té nejnebezpečnější z hole Matyáše krátce po skončení početní výhody, pokryl Laco. Od 27. minuty hráli v převaze i havířovští. Ovšem ani Daneček v nerovnovážném počtu hráčů neinkasoval. Hra i nadále velmi rychle plynula, ale brankových příležitostí ubylo. Snad jen střely Luky a Radka Meidla na straně hostů, či pokusy Krisla a Bednáře na straně Havířova byly alespoň středně nebezpečné. V závěru třetiny hrál dvě přesilovky AZ. V té první byla k vidění hodně nebezpečná střela Štumpfa, s níž si frýdecký gólman ale poradil. Nejblíž ke gólu pak bylo v další početní výhodě ve 39. minutě, když Korímova střela orazítkovala tyčku Danečkovy klece.

Třetí třetina patřila opticky domácím, a ti si také vypracovali slibné příležitosti. Daneček ale nejprve vychytal Bednáře a pak i Štumpfa. A tak se paradoxně gólově se urodilo na druhé straně. Při vyloučení Václava Meidla rozebrali hosté bránící čtveřici, a Vladimír Luka zakončoval v 50. minutě do prázdné branky – 1:2. AZ však pokračoval ve svém tlaku. Po Sztefkově střele se strhla velká mela ve Frýdeckém brankovišti, pak pálili nebezpečně Lenďák a Krisl, ale nic z toho nebylo. Další porci práce měl Daneček v oslabení hostů od 52. minuty, ovšem i v něm ve spolupráci s obranou všem domácím pokusům odolal. V závěru zápasu byli sice hosté pod tlakem, AZ to zkusil chvíli i v šesti, ale branka už nepadla, a tak si Frýdek-Místek odváží z Havířova po pohledné hokejové bitvě těsnou a šťastnou výhru 2:1.

Štefan Mikeš (AZ Havířov): Byl to oboustranně velmi kvalitní zápas, moderní hokej. Soupeř byl lepší v disciplíně, my jsme měli 4 naprosto zbytečné fauly, z nichž soupeř dva potrestal a proto vyhrál. Obvykle hlediště moc nesleduji, ale dnes si nešlo nevšimnout vysoké návštěvy a hlavně výborné atmosféry, jakou jsem tady asi ještě nezažil. I proto mě osobně hodně štve, že jsme zápas nedotáhli do vítězného konce. Šancí jsme měli dost, ale neměli jsme dobrou koncovku a také disciplínu.

Jiří Juřík (HC Frýdek-Místek): Viděli jsme velmi dobrý zápas, se skvělou atmosférou. O naší výhře v podstatě rozhodlo využití přesilovek. Daneček šel do branky, protže jsme chtěli Šmbochovi ulevit po sérii zápasů a taky jsme věděli, že se bude chtít proti Havířovu ukázat.