Z Frýdku veze AZ další bod, rozhodla poslední vteřina prodloužení

Tomáš Vlček | 05.11.2016

Druhé letošní slezské derby mezi AZetem a Frýdkem-Místkem viděla dnes Frýdecká hala Polárka. Vyrovnaný zápas přinesl dramatický hokej s trochu šťastnější koncovkou pro domácí. V základní hrací době totiž vstřelily oba týmy po jedné brance, když za AZ skóroval Tomáš Gřeš, a v poslední vteřině prodloužení využili domácí přesilovku. Další utkání sehraje AZ ve středu doma proti Ústí nad Labem.

WSM liga - 21.kolo so 5.11.17:00
HC Frýdek-Místek - AZ Havířov
2:1p
(0:0, 1:1, 0:0 - 1:0 )

Branky a nahrávky: 28. Luka (M. Kovařčík, Štebih), 65. Cienciala (Štebih, M. Kovařčík) – 30. Gřeš (Bahounek, Krisl). Rozhodčí: Přikryl – Bryška, Rožánek. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2.397. Střely na branku: 39:35 (8:12, 13:7, 14:14, 4:2). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.

HC Frýdek-Místek: Daneček – Roupec, Kania, Jeník, Štebih, Zahradníček, Matyáš – Klimša, Kanko, J. Sýkora – Christov, Cienciala, R. Meidl – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Lacka – Franek, Samiec, Luka.
AZ Havířov: M. Laco – D. Seman, Lenďák, Krisl, Bahounek, Petran, Korím, Dudek – Maruna, Haas, Dvořáček – Říčka, Pechanec, Štumpf – Kalus, Gago, Tomi – Gřeš, Bednář, Kotala.

Oba týmy hrály ze začátku poněkud opatrně a spíše čekaly na chyby soupeře. První obrovskou šanci tohoto duelu si v sedmé minutě vytvořil Michal Kovařčík, který se ocitl sám v mezikruží. Puk po jeho střele však pouze zacinkal o břevno a hosty tak zachránila branková konstrukce. První přesilovku dostali k dispozici hosté, když si šel Cienciala na dvě minuty odpočinout na trestnou za podražení. Tohoto však Havířov nedokázal využít a domácí své první oslabení úspěšně ubránili. Poté už se však do konce první třetiny nic zajímavého nestalo a do šaten se tak šlo za bezbrankového stavu.

V úvodu druhé třetiny jsme viděli mnoho vyloučení na obou stranách a domácí si také zahráli svoji první přesilovku. Ve stejné minutě, co skončilo oslabení hostů, jsme se dočkali také první branky. Téměř vyprodaná Polárka se mohla radovat po úspěšné trefě Vladimíra Luky. Toho našel Michal Kovařčík, přihrál mu puk do jízdy a Luka si zkušeně dokázal obehrát jednoho z hostujících beků a zavěsit puk pod horní roh Lacovy brány.

Pouhé dvě a půl minuty však stačily Havířovu na vyrovnání nepříznivého stavu. Bahounek dlouze nahodil puk až před bránu domácích, kde se k němu jako první dostal Tomáš Gřeš, který jej šikovně dorazil až za záda Danečka. Tyto dvě branky oba týmy nabudily a hra nabrala zcela jiné tempo. Smolná situace však nastala krátce po druhé brance zápasu, když jeden z čárových rozhodčích schytal puk do nohy a zůstal ležet na ledě. Po chvíli se však dokázal za potlesku fanoušků zvednout a dopískat zápas až do konce, za což si zaslouží obdiv. Poté už se skóre nezměnilo.

I do třetí třetiny tak hráči nastupovali za nerozhodného stavu. První obrovskou šanci poslední dvacetiminutovky měli domácí. Střelu Matyáše Laco jen vyrazil před sebe, kde číhal mladík Jakub Lacka, za brankovou čáru však puk dorazit nedokázal. Poté opět přišla série postupného vyloučení na obou stranách, ani jeden z týmů však svou početní výhodu využít nedokázal.

Do obrovské šance se pouhou minutu před koncem základní hrací doby dostal hostující Petran, tentokrát však tyč zachránila pro změnu domácí tým. Půl minuty před koncem zase zatrnulo Havířovu, když jel sám na branku Meidl, Laco však dokázal tuto situaci vyřešit, když vyjel daleko z brány a domácímu útočníkovi ani nedovolil vystřelit.

O vítězi se tedy nerozhodlo v základní hrací době a následovalo prodloužení tři na tři. To vždy nabídne mnoho šancí a jinak tomu nebylo ani tentokrát. Hra se přesouvala ze strany na stranu, nikdo však přesně zakončit nedokázal. V obrovské šanci se ve třetí minutě nastavené hrací doby dostal Sýkora, který jel úplně sám na bránu, Laco proti němu však vytáhl svůj beton a gól tak nepadl ani tentokrát.

Dvacet sekund před koncem se domácím naskytla přešilovka, když byl vyloučen hostující Korím na dvě minuty za nedovolené bránění. Moc času už domácím nezbývalo, přesto se nevzdávali a hráli do poslední sekundy. A to doslova, rozhodující branku v prodloužení dal totiž David Cienciala pouhou jednu vteřinu před závěrečnou sirénou. Miha Štebih nabil na modré a Cienciala dokázal puk přesně tečovat za záda Laca. Bod navíc tedy získal Frýdek-Místek, který tak v derby vyhrál i podruhé.

Marek Malík (HC Frýdek-Místek): Od začátku šlo vidět, že oběma družstvům chybí herní pohoda. Bylo to sice ze začátku takové kostrbaté, ale myslím, že to byl bojovný hokej s krásnou kulisou od obou dvou táborů fanoušků. Bylo to spíše bojovnější než hokejové, pro nás naštěstí se šťastným koncem. Potvrdilo se, že když budeme hrát obětavě, poctivě a po celou dobu, ať je to 60 nebo 65 minut, tak to může skončit v náš prospěch.

Martin Janeček (AZ Havířov): Myslím, že oba týmy předvedly, vzhledem ke svému postavení v tabulce, velmi dobrý výkon. Z naší strany jsme viděli konečně útočný hokej, škoda jen, že jsme nevyužili šance, které jsme si vypracovali. Ale podobně na tom byli i domácí, protože oba brankáři byli výborní. Z pohledu díváků se určitě bylo na co dívat a je potřeba jim poděkovat za vytvořenou atmosféru. V závěru se štěstí přiklonilo na stranu domácích, to se v hokeji stává. Ale my jsme odvedli maximální výkon, za který jsem hráčům poděkoval.