AZ zdolal lídra soutěže a zajistil si play-off

Tomáš Vlček | 05.02.2014

48. kolo první hokejové přivedlo na havířovský led doposud suverénního lídra soutěže BK Mladá Boleslav. Tomu zpočátku odpovídal i obraz hry na ledě, ale do vedení šli v 8. minutě dorážkou Roberta Říčky havířovští. I v dalším průběhu měla Boleslav opticky více ze hry, ale Lukáš Daneček žádný puk za svá záda, i si přispěním svých tyčí nepustil. Naopak ve třetí třetině přidali do boleslavské sítě zásahy David Klimša a z trestného střílení Jan Maruna. Zápas, ve kterém byl k vidění i pěstní souboj mezi Klimšou a Mikulíkem, tak nakonec skončil výhrou AZetu 3:0. To pro havířovské znamená nejen skalp posledního doposud nepokořeného soupeře, ale také jistotu postupu do play-off. Další zápas hraje AZ v sobotu v Litoměřicích.

1. liga - 48.kolo st 5.2.18:00
AZ Havířov - BK Mladá Boleslav
3:0
(1:0, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 8. Říčka (Daneček, Sztefek), 48. Klimša (Haas, Kanko), 59. Maruna (TS). Rozhodčí: Mrkva – Adamec, Poruba. Vyloučení: 6:4 navíc Klimša (HAV) a Mikulík (MBL) 5+20 za hrubost. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2.011. Střely na branku: 32:31. Průběh utkání: 0:0, 3:0.
AZ Havířov: Daneček L. – Roupec, Vosátko, Štencel, Krisl, Graca, Punčochář, Deutsch – Daneček J., Říčka, Sztefek – Jakúbek, Šlahař, Maruna – Kanko, Haas, Klimša – Škumát, Pechanec, Rimmel M.
BK Mladá Boleslav: Will – Pojkar, Toman, Ovčačík, Jindra, Meland, Bohunický, Kurka – Jarůšek, Loskot, Nouza – Mikulík, Musil, Klimenta – Lenc, Kubica, Starý – Marek, Volf, Demel – Látal.

Domácí se chtěli na favorita vytáhnout, ale ten jim to zpočátku vůbec nedovolil. Naopak, bylo to boleslavští, kdo měl navrch, a vytvářeli si jednu šanci za druhou. Jenže Nouza ve své příležitosti poslal puk těsně vedle a Mikulíka a potom i Kubicu vychytal strážce domácí branky Lukáš Daneček. To AZ se hned ze své první příležitosti brankově prosadil. Robert Říčka se dostal v 8. minutě na brankovišti k dorážce své vlastní střely a bekhendem poslal puk za záda Romana Willa – 1:0.

Hned vzápětí se dostal do obrovské šance Klimša, ale tísněn obráncem neuspěl. Pak měli domácí přesilovku, ve které se sice neprosadili, ovšem hned po jejím skončení se jim rýsovala gólovka při nájezdu dvojice Maruna-Jakúbek. I tentokrát však obrana bruslařů na poslední chvíli hrozbu uhasila. Vyrovnání měli hosté na hokejkách v minutě 14., ovšem Lukáš Daneček byl i se svou lapačkou proti.

Horko bylo na ledě v minutě 17. Nejprve totiž trefil Nouza z otočky Danečkovu tyč, a pak vychytal na druhé straně zcela nebráněného Pechance před svou klecí Roman Will. Poslední šanci třetiny přinesla její závěrečná minuta. Kanko se už už natahoval na dorážku puku před odkrytou brankou, ale hostující obrana touš na poslední chvíli uklidila do bezpečí.

Druhou třetinu začali bruslaři přesilovkou. V ní mohl vyrovnat Toman, jenže jeho bomba ve 24. minutě trefila břevno Danečkovy branky. O dvě minuty později, v další boleslavské přesilovce, spálil neuvěřitelnou šanci Kubica, na něhož při dorážce zívala zcela odkrytá domácí branka. Následně hrál přesilovku i AZ a v ní to byl Kanko, kdo se neúspěšně snažil procpat puk Wilovi mezi betony.

I ve druhé polovině zápasu se hrál výborný a na šance bohatý hokej. Nejprve Lenc trefil v situaci 3 na 2 Danečka do masky, a pak se v další přesilovce Havířova ukázal krásnou akcí Roupec. Naznačil střelu, položil si dva protihráče, ale jeho bomba skončila ve Willově lapačce.

V té samé přesilovce ohrozili hostující branku ještě i Maruna, Jakúbek a Krisl, jenže boleslavský strážce svatyně s vypětím odolal. Středočeši se nechtěli nechat zahanbit a tak i oni neustále zkoušeli Danečkovu pozornost. Ten se však ukázal připraven jak při šanci Nouzy, tak i při Musilově průniku. Hosté měli v té době sice více ze hry, ale k brance měl blíž AZ. Ve 39. minutě totiž dostal od Pechance z poza branky nabito do výborné pozice Mikuláš Rimmel, ale i jeho bombu však Will schoval do výstroje.

Ve třetí části zápasu se dlouho hrálo především před havířovskou brankou. Snaha hostů o vyrovnání byla pro ně podpořena dvěma přesilovkami, ale ty, ač jsou jinak jejich silnou zbraní, jim dnes štěstí nepřinesly. To AZ se brankově prosadil, a bylo to v polovině 48. minuty. David Klimša našlápl ve středním pásmu a hned po přejetí útočné modré vyslal z poza obránce tak prudkou a přesnou střelu, že skončila až v síti – 2:0.

Další radost domácímu publiku mohl udělat Kanko, když osamocen před Willem zakončoval krásnou kombinaci celého útoku, ale jeho teč šla těsně nad. 5 minut před koncem okořenili dění na ledě pravou boxerskou vložkou bez rukavic Klimša s Mikulíkem. Jejich víceméně nerozhodný souboj jim přinesl trest 5+do konce utkání a ještě vybičoval napjatou atmosféru.

Jak moc dobře má dnes postaveny své tyče Lukáš Daneček se přesvědčil v 56. minutě Kubica, který byl třetím boleslavským hráčem v zápase, kdo se do konstrukce trefil. Hosté hráli v závěru už s hodně otevřenou obranou a toho havířovští využili ke vstřelení třetí branky. Bohunický v 59. minutě v závaru před Willem zalehl puk v brankovišti a z následného trestného střílení vymetl Jan Maruna šibenici – 3:0.

Třetí branka AZetu byla poslední změnou skóre a Havířov tak dneska asi překvapivě, ale díky bojovnému výkonu a patřičné porci štěstí, nakonec zdolal Mladou Boleslav 3:0 a definitivně si zajistil účast v play-off.

Jan Daneček (HC AZ Havířov): Jsem moc rád, že hráči k zápasu dobře přistoupili, a že se nám podařilo porazit i posledního ze všech třinácti prvoligových soupeřů. Soupeř byl sice o několik hráčů oslaben, ale i tak je to pro nás velmi cenné vítězství a důležité body. Rozhodující bylo, že jsme ustáli soupeřovy přesilovky, které mu dnes moc nešly.

Marián Jelínek (BK Mladá Boleslav): Domácí hrají o play-off a bylo na nich vidět větší nasazení a touha po vítězství. My jsme doma nechali šest hráčů a dali šanci jiným. Bohužel jsme neproměnili tutové šance a tím soupeři usnadnili výhru.

Celé rozhovory s oběma trenéry budou k vidění na web.tv.