Havířov na domácím ledě vydřel s Energií jeden bod

Jan Kudělka | 07.10.2017

Havířov vstupoval do zápasu, jako papírově slabší soupeř. A hosté roli favorita plnili, ale jen herně. Brankově se nedokázali prosadit. Ve třetí třetině si už i AZ vytvořil mnoho pěkných akcí, které hrozily gólem. Oba gólmani, domácí Dolejš, i hostující Novotný však chytali skvěle a za 65 minut nepustili jediný gól. Takže se zápas dostal až do samostatných nájezdů. Zde už byli hosté mnohem produktivnější a díky třem proměněným nájezdům si odváží dva body. Na AZ zbyl jeden, ale velmi cenný a po parádním a bojovném výkonu.

WSM liga - 10.kolo so 7.10.17:30
AZ Residomo Havířov - HC Energie Karlovy Vary
0:1sn
((0:0, 0:0, 0:0 - 0:0))

Branky a nahrávky: rozh. náj. Kverka. Rozhodčí: Šutara, Dědek – Kreuzer, Svobodová. Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 2586. Střely na branku: 19:49 (6:17, 2:18, 10:10, 5:6). Zblokované střely: 18:7. Hity: 19:11. Vhazování: 46:32. Průběh utkání: 0:0, 0:1.

AZ Residomo Havířov: Dolejš – Krisl, Drtil, Postnikov, R. Havel, Chroboček, Staněk – Kotala, Matai, Sikora – P. Beránek, Rác, M. Kalus – Pořízek, Illo, Gřeš – Baláž, Haas, Cihlář.
HC Energie Karlovy Vary: F. Novotný – Sičák, Krejčí, Podlipnik, M. Rohan, A. Rulík, J. Tomeček – Flek, Gríger, O. Beránek – Kohout, Kverka, Stloukal – Gorčík, Skuhravý, Vachovec – Davídek, Tuominen, Harkabus.

První třetina přinesla hokej plný bruslení, ale také nepřesností. Více měli puk na hokejkách hosté a ti také mnohem více zaměstnávali domácího gólmana Dolejše. Nejnebezpečnější byla tečovaná střela Krejčího a pokus Ondřeje Beránka. Oba domácí brankář vychytal, a pak mu proti šancím Skuhravého či Harkabuse mu pomohla nepřesná koncovka Energetiků. Domácí se ale také dostali dvakrát do situace, kterou bychom mohli označit jako brankou. Nejprve to byl v 7. minutě Petr Beránek, jehož střela z pravé strany mířila dobře pod břevno, ale Novotného zákrok puk vychýlil nad. Podruhé mladý karlovarský gólman svůj tým podržel o pár minut později, když u jeho levé tyče mohutně dotírali Sikora s Mataiem. V závěru sice domácí dostali k dispozici část přesilovky, ale do šaten se šlo za stavu 0:0.

Přesilovka domácích zůstala nevyužita i na začátku druhé třetiny. Stejně se „dařilo“ v početní převaze i hostům od 25. minuty. Velký rozdíl byl ale v jejím průběhu. Domácí byli pod obrovským tlakem a skóre se neměnilo jen díky skvělým zákrokům Daniela Dolejše. V polovině zápasu šli do čtyř podruhé Energetici. Novotný musel následně řešit pěknou střelu Mataie do šibenice, Sikorův pokus mířil mimo. Hosté hráli oslabení velmi aktivně a po chybě AZetu v rozehrávce se sami dostali do gólové šance, ale Dolejš své spoluhráče zachránil. Rychle hraný zápas nabízel šance převážně v přesilovkách a to platilo i v závěru druhé třetiny. Na trestnou šel domácí bek Postnikov, který faulem na poslední chvíli hasil průnik jednoho z karlovarských útočníků. Hosté si následně otevřeli v útočné třetině střelnici, aktivní byl zejména Tuominen, ale Dolejš všechny jejich pokusy zneškodnil. V poslední minutě ještě prošla na druhé straně Novotnému lapačkou Havlova střela z dálky, ale naštěstí pro hostujícího gólmana skončil puk za jeho brankou.

Třetí třetina začala smrští havířovských gólových šancí. Beránek však netrefil odkrytou branku, další střelu vytěsnil ležící obránce a Kalus v samostatném úniku nezamířil mezi tři tyče. Hosté byli tímto náporem zaskočeni a trvalo několik minut, než trochu srovnali hru. Před polovinou třetiny už to byli opět oni, kdo více zaměstnával gólmana. Tuominenovu i Krejčího střelu však našel Dolejš ve své lapačce, Skuhrávý pálil mimo. Směrem ke konci základní hrací doby už se havířovští více soustředili na obranu, ale šance na první gól k vidění byly. Tři minuty před koncem nebezpečně zakončoval z velkého úhlu Petr Beránek. Na druhé straně musel Dolejš řešit Sičákovu střelu. Rozhodnutí zápasu měl na holi v poslední minutě Haas, ale Novotný zachránil.

A tak se šlo do prodloužení. To nabídlo strhující podívanou s šancemi na obou stranách, ale také nadále neprůstřelnými gólmany. Rozhodnutí museli přinést až nájezdy. V nich byli hosté úspěšní třikrát (Skuhravý, Jaromír Kverka, Flek), za domácí proměnil jen Sikora a tak putují dva body na západ Čech, ve Slezsku zůstal jeden.

Martin Janeček (AZ RESIDOMO Havířov): My jsme šli do utkání s tím, abychom se kvalitně věnovali defenzivě, ale měli jsme hlavně ve třetí třetině šance, které jsme neproměnili, a to nás samozřejmě mrzí. Stál proti nám velmi zkušený brankář a velmi zkušené mužstvo a potom v nájezdech se ukázala právě ta zkušenost a ten klid. Chtěli bych nakonec smeknout před týmem a říct, že jsme ještě včera trénovali v patnácti lidech a měli jsme díru v útoku. Nakonec jsme to poskládali a dokázali proti kvalitnímu soupeři udržet dobrý výkon celých šedesát minut plus prodloužení.

Tomáš Mariška (HC ENERGIE Karlovy Vary): Dnes mohli diváci vidět velmi kvalitní zápas a velmi kvalitní výkony z obou stran. Věděli jsme, že nás tady čeká těžké utkání s velmi organizovaným a obětavým soupeřem. To se nám potvrdilo, v první třetině jsme se nemohli dostat do plného tempa, od druhé třetiny jsme se do hry dostali více. Vytvořili jsme si pár příležitostí, ale jak jsem říkal, domácí tou velmi organizovanou, obětavou obranou na hranici faulu nás nepouštěli do nějakých výraznějších šancí. Utkání bylo velmi těžké a ve třetí třetině se čekalo kdo udělá chybu. Chyba nepřišla, rozhodli samostatné nájezdy a my jsme rádi za každý bod.