Zase mě baví hrát hokej, hlásí Petr Kanko

19.10.2015 | Petr Miklas

Když se před sezónou vracel do AZetu ze Žiliny Petr Kanko, asi málokdo čekal, že tento útočník bude hrát v první pětce a povede kanadské bodování týmu. A je tomu tak. U fanoušků populární „Kaňour“ je na ledě hodně vidět a projevuje se to i na jeho bodovém přídělu týmu. Po třinácti kolech má 12 bodů, s devíti góly je i nejlepším střelcem týmu. Proto jsme si jej vybrali na rozhovor. Pohoda z něj čiší a už zdálky je vidět, že prožívá radostné období.

Letos se Ti daří mnohem více, než tomu bylo v předchozích sezónách, kdy jsme Tě měli možnost vidět v dresu AZetu. Čím to je? Změnil jsi něco na své hře nebo je v tom něco jiného?

Já bych řekl, že je to tím, že si užívám hokeje. Možná mě to zase začalo bavit, z čehož mám radost. Určitě k tomu přispěla i pohoda, kterou mám doma. Mám malého syna, se kterým je sranda. Navíc mám výborné spoluhráče, když se to všechno skloubí dohromady, výsledek se dostaví. Snažím si užít každý den, zatím to je tak, jak to je.

Zmínil jsi spoluhráče z útoku. Vypadá to, že jste si sedli, je to tak?

Trenér nás dal dohromady a asi jsme si sedli. Já jsem s Honzou Marunou běhal celou letní přípravu. Teď sedíme skoro vedle sebe v autobuse a Roman Maliník sedí před námi, takže se dá říct, že si rozumíme a užíváme si to.

Bavíte se mimo led o herních situacích, co jste mohli udělat jinak a co změníte do budoucna? Nebo to řešíte jen na tréninku?

Většinou se na něčem dohodneme na tréninku, třeba plánujeme založení útoku při přesilovkách a nacvičíme si to. Pak si k tomu třeba něco řeknem při rozbruslení, ale v zápase to je o něčem jiném, tam musíme vycházet ze situace na ledě. Snažíme se jeden druhému pomáhat a vyjít si vstříc.

Máte za sebou tři těžké zápasy venku, pojďme se k nim trochu vrátit. Já jsem ani jeden neviděl, takže vycházím z toho, co jsem kde četl. Jak ty zápasy vypadaly z Tvého pohledu?

Tak v Jihlavě jsme nedali gól, prohráli jsme 2:0, i když jsme měli šance. Nenapadalo nám to, zachytal jim gólman. Petr Matoušek taky chytal skvěle, dlouho jsme prohrávali 1:0, takže to bylo otevřené. Nám se nepovedlo dát gól a oni naopak přidali druhý, být to naopak, mohli jsme mít alespoň bod. Nevyšlo nám to v koncovce. Druhý zápas byl v Českých Budějovicích, na kterých je vidět, jak kvalitní tým mají - od první lajny až po gólmana. Dostali jsme se tam do vedení, možná jsme měli něco změnit, ale to už je na trenérovi, jakou určí taktiku. My jdeme do každého zápasu s tím, že ho chceme vyhrát, ale pokud se stane, že budeme moc vylučovaní nebo nedáme gól, tak se vyhrává těžko.

Zápas v Litoměřicích pro AZet dopadl z těch tří nejlépe, protože jste přivezli bod a nechybělo mnoho ke dvěma bodům. Tenhle zápas se povedl i Tobě, souhlasíš?

Já bych neřekl, že se povedl jenom mně. Povedl se celé lajně a týmu. Mohli jsme odvézt tři body, kdybychom v určité fázi zabrali a k ničemu je nepustili. Bod z venku je dobrý, škoda těch nájezdů, mohly z toho být body dva. Je to vždycky loterie, tentokrát to dospělo až do sedmé série. Víc štěstí měli oni, protože dali toho góla, kterého jsme si přáli my. Tak to bohužel je.

Jak je to s hráči na nájezdy? Jsou předem určeni nebo se rozhoduje podle toho, jak se komu daří v zápase?

Máme hráče, kteří jsou na nájezdy určení. Před každým zápasem hrajeme „dřeváka“, což jsou vlastně nájezdy, kdy si to každý může vyzkoušet. Ale jak jsem říkal, je to loterie, může padnout šťastný gól nebo gólman nic nepustí a prohrajem.

A co Ty? Chodíš na nájezdy?

Já ne. Necítím se na to, že bych měl nájezd jet. Já vždycky po zápase vypnu a asi bych tam vymýšlel něco, co bych neměl. Tak nějak bych to řek.

Ve středu nás čeká Ústí nad Labem. Ty jsi tam strávil jednu sezónu. Je pro Tebe tenhle zápas nějak výjimečný? Asi některé hráče z Ústí znáš, že?

Pár kluků tam znám, ale beru to jako každý jiný zápas. Hrajeme doma, musíme zabrat a uhrát tři body, ať se odlepíme od toho konce. Všichni víme, jak vyrovnané to je. My do zápasu jdeme s tím, že chceme vyhrát. Máme dva dny na to, abychom se na zápas připravili, a uvidíme, jak to dopadne.

Jak taková příprava na zápas vypadá? Říkal jsi, že vám trenér pouští video. Co rozebíráte? Vlastní zápasy nebo soupeře?

Většinou rozebíráme všechno. Začneme u svých chyb, situace, ze kterých jsme dostali góly. Potom si pustíme soupeře a pak připravujeme přesilovky, situace tři na dva a podobně. Nakonec proběhne ještě nějaká debata v kabině a jde se na to.

Díky za rozhovor a ať vám to ve středu vyjde.