SDO: AZ prohrál ve Zlíně a ukončil první polovinu soutěže

Josef Nudera | 16.12.2012

Starší dorostence čekalo poslední utkání první poloviny základní části na ledě Zlína. AZ i přes jistotu postupu do skupiny A nadstavbové části ligy, chtěl uspět. Havířov nezačal zápas vůbec špatně, ale výpadek na začátku druhé periody určil ráz utkání. Tam v rozmezí 21. - 25. minuty AZ hned třikrát inkasoval a do konce této nepovedené třetiny obdržel ještě jednu branku. Stav 4:0 vypadal špatně, ale Havířov se nevzdal a dále bojoval. Bohužel to nestačilo na nic jiného než na úpravu konečného výsledku. V závěru duelu proměnil trestné střílení Orság a v poslední minutě se trefil Carbol. Havířov prohrál 2:4, ale už po Novém roce bude bojovat ve skupině A Extraligy a má jisté play-off. Svěřenci trenéra Martina Janečka odvedli výbornou práci a můžeme očekávat výborný hokej.

Extraliga staršího dorostu - 28.kolo so 15.12.13:00
PSG Berani Zlín - AZ Havířov
4:2
(0:0, 4:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 21. Zaremba (Hladiš, Stránský), 23. Zaremba (Hladiš, Stránský), 25. Velčovský (Pelánek), 36. Hlaváč (Helešic, Vyoral) - 57. Orság (pen.), 60. Carbol (Sonnek) Rozhodčí: Hradil - Novák, Laczko Vyloučení: 4:2 Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 64 Střely na branku: 43:22. Průběh utkání: 4:0, 4:2.
PSG Berani Zlín: Haloda (Příhonský) - Kobylík, Hlaváč, Stuchlík, Řezníček, Gago, Pelánek, Bumbál, Váňa, Zaremba, Helešic, Velčovský, Tomek, Grygera, Pavlůsek, Vyoral, Stránský, Hladiš, Galuška, Stiksa
AZ Havířov: Šimeček (Sroka od 25.minuty) - Ďurkáč, Orság, Bahounek, Carbol, Sonnek, Polak, Adamík, R.Gola, Bednář, Synek, Chroboček, P.Gola, V.Potočný, J.Potočný, Caruk

První třetina příliš mnoho zajímavých situací nepřinesla. K vidění bylo po jedné větší šanci na každé straně. Tu první měl Havířov. V osmé minutě hry se dokázal Bednář dostat přes obránce mezi kruhy a tváří v tvář Halodovi minul těsně jeho pravou tyč. O tři minuty později zahrozili také domácí. Galuška se pěkným sólem dostal až před Šimečka, ale byl bráněn jedním z obránců a tak jeho zakončení nedopadlo, jak si představoval. Střela skončila mimo bránu. Jinak patřila první část zápasu spíše domácím. Ti se hnali do útoku více a měli i územní převahu. Stav byl však 0:0.

Druhá část utkání už byla zcela o něčem jiném. Jako blesk do ní vstoupili zlínští borci. Trvalo to čtrnáct vteřin a do pásma Havířova se vřítil Miroslav Zaremba, který přesnou a razantní střelou nad lapačku Šimečka poslal domácí do vedení. Za dvě a půl minuty se stav opět měnil. Další gól přišel opět ze strany Zlína a měli ho na svědomí úplně ti stejní hráči, co se podíleli na gólu prvním. Miroslav Zaremba si připal svůj druhý gól i díky chybě brankáře Šimečka. Ten si nedokázal pokrýt místo mezi tyčkou a betonem. Zaremba mu poslal puk hodně z úhlu právě do tohoto místa a kotouč skončil v bráně. Netrvalo ani dvě minuty a na světě byl zlínský gól číslo 3. Ke střele od mantinelu se dostal Jiří Velčovský. Jeho nepříliš tvrdá střela proletěla Šimečkovi nad levým ramenem a zapadla do sítě. Stav byl 3:0 a hostující trenér se rozhodl pro výměnu brankářů. Místo Šimečka šel do brány Sroka. Ve 36. minutě, ale inkasoval také. Zlín si vytvořil tlak v útočném pásmu. Gól mohl vsítit už Vyoral, ale mezi kruhy ho Sroka vychytal. Akce však pokračovala. Helešic si najel zpoza brány před Sroku a přihrávkou našel zcela volného Michala Hlaváče, který přidal čtvrtý zlínský gól.

Druhá třetina byla zcela v režii Zlína a utkání rozhodla. Ta třetí patřila Havířovu, především její závěr. První půlka závěrečné třetiny příliš zajímavých situací nepřinesla. Až v 53. minutě zahrozili výrazněji hosté. Po nečekaném odrazu od mantinelu se sám před Halodou ocitl Sonnek. Sám byl z toho asi překvapen a tak jen trefil Halodu do betonů. V 57. minutě se do úniku dostal Orság a byl podražen zlínským obráncem. Sudí nařídil trestné střílení. Jakub Orság si s ním poradil na výbornou. Naznačil pohyb rameny a pak puk poslal mezi Halodovi betony. Havířov se radoval ještě jednou a to půl minuty před koncem utkání. Jan Sonnek střílel, Haloda puk vyrazil a do brány ho uklidil Ondřej Carbol. Dvě havířovské trefy už pouze snížily prohru na 2:4.

Tomáš Valášek (PSG Zlín): První třetina utkání byla vyrovnaná. Dokonce bych řekl, že Havířov působil bojovnějším dojmem. Do druhé třetiny jsme nastoupili velmi dobře, dali jsme čtyři góly a díky tomu jsme rozhodli i zápas. Myslím si, že výhra byla zasloužená, ale byla škoda inkasovaných gólů v závěru zápasu. Kluci dnes potvrdili stoupající formu.

Martin Janeček (AZ Havířov): Věděli jsme, že na vzájemné utkání jsme Olomouc udolali ve čtvrtečním zápase o 4. místo. Nicméně jistota lepšího skóre, nebo kdyby přišly nějaké změny, aby nikdo nemohl nic namítat, tak jsme chtěli vyhrát. Věděli jsme o výsledku Olomouce, která vyhrál v Třinci 6:4, takže jsme potřebovali neprohrát o šest gólů. První třetina byla velice slušná. V té druhé jsme měli menší výpadek a ta třetí už byla dobrá. Dva góly jsme tam dotlačili a snížili výsledek na 2:4. Ačkoliv jsme prohráli, tak jsem docela spokojený.