Rozjetý AZ čeká venkovní trip. Započne jej soubojem s Jihlavou

08.01.2016 | David Motloch

39. kolo WSM ligy zaveze naše hokejisty do útrob jihlavského stadionu. Na venkovní půdě svěřenci trenéra Mikeše odehrají hned tři zápasy po sobě, přičemž dva z nich je čekají ve dvou dnech. Hned na začátek vyzvou nelehkého soupeře - jihlavskou Duklu. Rozjetý Havířov se nese na vítězné vlně, již čtyři zápasy v řadě vyhrál. Za to Dukla se trápí a z posledních čtyř zápasů vyhrála pouze jednou. Stále ale platí, že letos AZ na Jihlavu nevyzrál, padl totiž v obou vzájemných měřeních. Změní se tato bilance po sobotním duelu? Zápas startuje na ledě soupeře od 17:30!

Jihlava není ve své kůži, přesto se stále drží nahoře

Při pohledu na tabulku WSM ligy je nejspíš každému jasné, kdo bude v duelu Jihlavy s Havířovem favoritem. Dukla se totiž nachází na 3. místě se ziskem 74 bodů a s poměrně luxusním náskokem osmi bodů na čtvrtou Slavii. Přitom druhé České Budějovice mají stejně bodů, jako Dukla.

Tento počin si však Jihlavští vysloužili suverénními výkony z dřívější fáze sezóny, poslední zápasy totiž nasvědčují spíše o opaku. Z posledních deseti utkání totiž svěřenci trenéra Petra Vlka vyhráli jen menší polovinu - 4 zápasy. To je, vzhledem k dřívějším výsledkům, minimálně na pováženou.

A co víc. Jihlavským se už šestkrát v řadě nepodařilo vyhrát za plné tři body a v předposledním kole například padli po nájezdech (2:3) jasnému outsiderovi z Mostu. Poslední kolo znamenalo pro Jihlavu další prohru, tentokrát proti českobudějovickému Motoru (2:3). Takový výsledek už se přeci jen, vzhledem ke jménu soupeře, dal předpokládat více.

Spolehlivá obrana základem hry Dukly

Nejsilnější stránkou jihlavské Dukly je podle všeho pevná obrana (94 inkasovaných branek). Vždyť v celé lize inkasovala méně branek už pouze pražská Slavia (92). Přitom se nejedná pouze o bránění, obranný val Jihlavy vykazuje velmi produktivní čísla. Tak například takový Tomáš Kaláb má na svém kontě již 23 bodů a řadí se tak svými čísly dokonce i mezi nejproduktivnější útočníky mužstva.

Nejproduktivnějším hráčem Jihlavy je s 30 body útočník Michal Důras. V těsném závěsu za ním se drží povedená letní akvizice Dukly - Josef Skořepa (18+9). V brance se pravidelně střídá dvojice David Honzík - Jakub Škarek. Oba dva gólmani vykazují znamenitá čísla - 93,85% respektive 92,86% inkasovaných branek. I oni se tak výrazně zasluhují za pevnou obranu týmu a celkově dobré výsledky Jihlavy.

Jihlava také hlásí dvě nové posily, a když hovoříme o posilách, myslíme tím skutečné posily. Nedávno se k týmu připojil z extraligové Komety Vlastimil Bilčík, nyní hlásí Dukla další žhavý zápis na svou soupisku - příchod Jana Koláře z Pardubic. Oba dva hráči jsou dohodnutí s klubem na hostování do konce letošní sezóny.

Klid a pohoda na hokejkách havířovského AZetu

Nestalo se v letošní sezóně často, aby se o výsledcích havířovského AZetu dalo hovořit s přílišným optimismem. A přestože ani nyní není na místě mít hlavy příliš nahoře, pochvala na adresu havířovských hokejistů je zcela oprávněná. Svěřenci trenéra Mikeše totiž zvítězili již počtvrté v řadě, jsou momentálně nejžhavějším týmem WSM ligy, když z oněch čtyř zápasů získali plný počet 12 bodů. Natáhnout sérii vítězství na číslo čtyři se Havířovským podařilo teprve podruhé v sezóně. V prvním případě se na této cifře ona série také zastavila.

V posledním zápase to na domácí půdě Havířova odnesl poslední Most. Konečný výsledek 4:1 skvěle podtrhl formu a rozpoložení týmu z posledních zápasů - tedy silná obrana v čele s takřka bezchybným brankářem Markem Lacem a probuzený útok. Jak hodnotil zápas s Mostem hlavní trenér Štefan Mikeš?

"Dnes jsme vyhráli naprosto zaslouženě, v utkání jsem měli velkou převahu. Škoda jen, že jsme neproměnili některé obrovské šance ve druhé třetině. Utkání se pak trochu zdramatizovalo, ale už jsme to dotáhli do úspěšného konce. Mužstvo musím hodně pochválit, výhrady mám snad jen částečně k defenzivě, kdy jsme nechali hosty několikrát ujet do přečíslení. Jako tradičně pro nás bylo důležité, že jsme vstřelili první gól zápasu."

Podrobnou reportáž z tohoto utkání si můžete přečíst zde.

Vítězná sestava se nemění

Do vítězné sestavy se nesahá. Takovým heslem se bude držet trenér Mikeš společně se svými asistenty. Podle dostupných informací se žádné větší změny v sestavě neplánují, pokud už vůbec nějaké budou. Do branky se tak pravděpodobně dostane opět brankář Marek Laco, který v posledních zápasech ladí skutečně znamenitou formu.

Infografika

Sestavy z posledního zápasu:

AZ Havířov: Laco – Lenďák, Krisl, Mazanec, Bahounek, Punčochář, Graca – Štumpf, Pechanec, Maliník – Kanko, Hudeček, Okál – Kotala, Sedláček, Gřeš – Bednář, Kalus.

HC Dukla Jihlava Honzík – Zadražil, Dobrovolný, Baránek, Grebenjuk, Kaláb, Šafář, Štebih, Parýzek – Diviš, Březina, Anděl, Jícha, Flek, Beránek, Melenovský, Kohout, Skořepa, Malec, Důras.

On-line přenos

Zápas bude samozřejmě možné sledovat za pomocí textového on-line přenosu.