Mladí Azeťáci porazili polskou dvacítku

Tomáš Vlček | 01.08.2014

Druhý přípravný zápase sezony přivedl na led K&K PNEU arény tým Polska do 20 let. A protože i Havířov postavil převážně své „mladé pušky“, bylo na ploše především hokejové mládí. Hokej samotný nedosahoval nijak závratné úrovně, ale zajímavé momenty k vidění určitě byly. AZ byl přeci jen hokejovější a nakonec i díky třem přesilovkovým brankám vyhrál těsně 3:2, když vítěznou branku vstřelil Mikuláš Rimmel (na snímku). Další utkání sehrají havířovští v pondělí od 18:00 proti Francii.

příprava muži - 0.kolo pá 1.8.17:00
AZ Havířov - Polsko do 20 let
3:2
(1:0, 1:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 11. Mráz (Lenďák), 30. Krisl (Haas), 49. Rimmel (Kurovský, Šlahař) – 22. Krzemien (Horzelski, Malicki), 23. Sawicki. Rozhodčí: Fiala, Šutara - Stonavský, Kuchař Vyloučení: 7:7, navíc Jaskiewicz (POL) 5 minut a do konce utkání za napadení tělem. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1.020. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2.
AZ Havířov: Matoušek – Krisl, Chroboček, Jaroch, Lenďák "C", Jonáš, Turoň, Graca – Diviš, Haas, Matějek – Mráz, Fejko, Bednář – Jiránek, Pechanec, Ižacký – Kurovský, Šlahař, Rimmel.
Polsko do 20 let: Luba – Fraszko, Wronka, Nahunko, Gazda, Dolny, Malicki, Sawicki, Wanat, Novotarski, Jaskiewicz, Kisielewski, Krezemien, Wasinski, Horzelski, Musiol, Jaworski, Skrodziuk, Goscinski, Kafel, Krawczyk, Koczy, Sikora, Gebczyk, Olearczyk.

AZ dostal hned ve 2. minutě k dispozici přesilovku, ale polský brankář Luba si při ní s pokusy Pechance, Gracy i Lenďáka poradil. V 5. minutě pálil nebezpečně ovšem těsně vedle Mráz. Pak se Havířov ubránil oslabení, aby hned poté svou druhou přesilovku přetavil v gól. Gracovu šanci ještě zmařil zákrok gólmana, ale na začátku 11. minuty Lenďák napřáhl na modré a jeho projektil usměrnil do polské branky Tomáš Mráz.

V další příležitosti se po vyjetí z poza branky objevil nejmladší hráč na ledě Kurovský. Luba se však překvapit nenechal. Výborný zákrok lapačkou vytáhl polský gólman ve 14. minutě proti Matějkovi, na něhož při další přesilovce zívala poloodkrytá branka. Hosté se moc do útoku v první třetině nezapojovali, takže můžeme zmínit jen ojedinělou střelu Jaskiewicze, která ale nakonec po teči skončila mimo. Do šaten se tak šlo ze jednobrankového vedení AZetu.

Na začátku prostřední části zápasu se však už po dvou minutách skóre zcela otočilo. Nejprve využil tvrdou střelou nad Matouškův beton přesilovku Lukasz Krzemien a za 64 vteřin poslal Polsko do vedení Radoslaw Sawicki. Z vedení se hosté radovali 7 minut. Pak napřáhl v přesilovce od modré Jirka Krisl a jeho bomba se zastavila až v brance – 2:2.

V dalším průběhu byl k vidění sice snaživý ale ne moc kvalitní hokej. Více ze hry, a i víc šancí, měl AZet. Tu největší si vytvořila závarem na soupeřově brankovišti trojice Pechanec-Ižacký-Jiránek, ale Luba všechny jejich pokusy pochytal. K vidění bylo i několik drobných šarvátek vyplývajících z velké bojovnosti mladých hokejistů.

Nástup do třetí části měl AZ o poznání aktivnější než do té předchozí. A hned se dostavily i velké šance, po nichž zvonila konstrukce polské branky. Nejprve trefil tyč Ižacký a pak tečí Jonášovy střely i Fejko. Ve 49. minutě už ale AZ strhl vedení opět na svou stranu. Jak jinak než v přesilovce se nadvakrát z blízka prosadil Mikuláš Rimmel – 3:2.

Ve zbytku zápasu si už Havířov své vedení pohlídal. Šancí na zvýšení náskoku sice ještě bylo několik k vidění, ale Fejko, Matějek ani Diviš Lubu nepřekonali. Skórovat se nepodařil ani Šlahařovi do prázdné branky při power-play soupeře.

AZ tak vyhrál zápas po ne příliš přesvědčivém výkonu 3:2. V následných samostatných nájezdech byli úspěšnější rovněž havířovští, když jediným úspěšným nájezdníkem byl Antonín Pechanec.

Jan Daneček (AZ Havířov): Zápas jsme zařadili do programu až později jako dobrou prověrku pro naše mladé hráče. Polský tým nás překvapil úrovní své hry, protože v porovnání s minulostí se hodně zlepšili. Je vidět, že tým je celý rok po hromadě a zvolili dobrou cestu. Byli sehraní, a i když jsme měli herní převahu, těžko jsme se prosazovali. Nepříznivý vliv měl i špatný led a mlha, což pomáhalo destruktivní hře soupeře. Horko-těžko jsme tak vyhráli 3:2. Zápas i tak určitě splnil svůj účel, naši mladí nezklamali a myslím, že máme do budoucna na čem stavět.

Torben Johansson (Polsko 20): Byl to náš první zápas, na ledě trénujeme 9 dní. Pořád musíme ještě hodně věcí zlepšit. Dobře jsme hráli v obraně a bez puku. Blokovali jsme střely, ale při hře s pukem děláme chyby. Hráči nemají dobrou techniku a špatně spolupracujeme, když jsme na kotouči. Za dobrý výsledek vděčíme především brankáři, který pochytal přes 50 střel. V této části sezony je však pro mě důležitější předvedená hra než výsledek a v ní máme pořád co zlepšovat. Například využití přesilovek.