Začíná druhá čtvrtina soutěže, do Havířova míří Dukla Jihlava

21.10.2013 | Tomáš Vlček

Prvoligoví hokejisté i fanoušci snad ani nestihli vstřebat dojmy ze sobotních zápasů a už je tady další kolo. Druhým vloženým pondělkem vstupuje 1. liga do své druhé čtvrtiny a to znamená, že se nyní na havířovském ledě postupně představí další sedmička týmů. Jako první to bude už dnes soupeř z kategorie těch nejsilnějších - HC Dukla Jihlava. Zápas začíná v K&K Pneu aréně, kvůli odpolednímu utkání dorostu s Třincem, až v 18:00. Před samotným zápasem proběhne oficiální poděkování „bývalým azeťákům“ , tak přijďte všichni včas!

HC Dukla Jihlava

Klub patří k vůbec těm nejslavnějším v celé historii českého hokeje, o čemž svědčí i zisk dvanácti mistrovských titulů. Jenže ani slavná minulost nezachránila Duklu před ekonomickou realitou, a tak se v posledních čtrnácti letech pohybuje, s jedinou výjimkou, „jen“ ve druhé nejvyšší soutěži. Nutno říct, že v ní ale povětšinou patří ke špičce, což dokazuje i letos. Po parádním vstupu do soutěže, kterou zahájila čtyřmi výhrami, sice trochu „zaškobrtla“ (porážky v Boleslavi, Budějovicích a doma s H. Brodem), jenže nyní se zdá, že už začala zase nabírat obrátky. V posledních pěti zápasech ztratila jen dva body za výhry v prodloužení. Celkem posbírala 28 bodů, což ji řadí na druhé místo tabulky 1. ligy.

Toto umístění si vybojovala sobotní výhrou 3:2p na ledě Berounských Medvědů. Proti houževnatému soupeři měli velkou převahu a díky Veleckému a Čachotskému vedli už o dvě branky, ale domácí v čase 59:59 vyrovnali. Nakonec se Jihlavský kapitán Čachotský trefil v nájezdech a zajistil svému týmu dva body.

Tomáš Čachotský je také nejproduktivnějším hráčem Dukly, když si ve třinácti zápasech připsal 20 bodů (7+13). S uctivým odstupem jsou za ním Adam Zeman (9+4), Filip Seman (7+4) a Radek Hubáček (4+7) . V jinak velmi mladé obraně hrají prim zkušení Jiří Dobrovolný (+11) a Petr Mocek (+8) . V brance dostává více prostoru jednadvacetiletý David Rittich (2,33 br/zápas, úspěšnost 91,1%), když lepšími statistikami se může prezentovat sedmatřicetiletý Lukáš Sáblík (1,43 br/zápas, úspěšnost 93, 94%). Trenérem Dukly je její bývalý hráč a reprezentant Petr Vlk.

AZ má za sebou první čtvrtinu nováčkovské sezony. Mladý tým, teprve sbírající prvoligové zkušenosti, si vůbec nevede špatně. Díky, možná trochu překvapivé, ale zasloužené, sobotní výhře v Českých Budějovicích 2:1, v ní získal 16 bodů a ve vyrovnaném a širokém středu tabulky mu náleží 10. místo. Podařilo se tak naplnit předsezónní plány vedení klubu i trenéra Danečka. Tým sice většinou trápí nízká produktivita, ale poctivou obranou a velkou bojovností dokázal, že do 1. ligy patří a s výjimkou jediného zápasu hrál minimálně vyrovnaná utkání.

Podle takovýchto parametrů se hrálo v sobotu i v Budvar aréně. Domácí šli v první třetině do vedení zásluhou svého kapitána Kotalíka. Ale ve druhé třetině srovnal střelou pod víko svým premiérovým gólem v dresu AZetu Rostislav Marosz. No, a když se 8 minut před koncem v přesilovce od modré trefil přesně k tyči junior Daniel Graca, mohli se havířovští radovat z výhry 2:1 ze zisku tří bodů.

Mladý bek se i díky této brance dostal už mezi top 5 hráčů v kanadském bodování klubu. Tu tvoří útočníci Martin Jakúbek (5+3), David Klimša (4+2), Jan Daneček (1+5) a obránci Jaroslav Koma (1+5) a právě Daniel Graca (2+2) .

Podle informace manažera Patrika Rimmela bude chtít tým proti Jihlavě potvrdit sobotní výhru. Sestava se zřejmě mnoho měnit nebude, protože všichni hráli na jihu Čech velmi dobře. K dispozici trenérům už by měl být uzdravený Jakub Šlahař a z Vítkovic by měl být k dispozici Ondrej Šedivý.

Vzájemná utkání

Oba soupeři se setkali v první kole a tehdy se na Horáckém ZS radovali domácí.

HC Dukla Jihlava – AZ Havířov 2:1 (0:0, 2:0, 0:1) Branky a nahrávky: 28. Čachotský (Zeman), 28. Ujčík (Zadražil, Prokš) – 59. Vosátko (J. Daneček). Rozhodčí: Blecha – Černý, Reich. Vyloučení: 4:3, navíc Koma (HAV) 5+OK za zásah do oblasti hlavy a krku, Škumát (HAV) 2+10 za zásah do oblasti hlavy a krku. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1.688. Střely na branku: 25:29.

Sestavy týmů v posledních zápasech

Jihlava: Sáblík – Mocek, Jícha, Dobrovolný, Jaroš, Podlipnik, Kaláb, Štebih – Čachotský, Zeman, Velecký – Důras, Krupka, Seman – Kuřítko, Kadlec, Malec - Mikeš

Havířov: L. Daneček – Krisl, Roupec, Graca, Koma, Deutsch, Klimíček, Vosátko, Bezuška – Sztefek, Pechanec, Kanko - Jakúbek, J. Daneček, Škumát - Maruna, Říčka, Klimša - Kolařík, Marosz, Rimmel

Předzápasový program – poděkování „bývalým azeťákům“

Až do 13. kola se muselo čekat na příležitost poděkovat některým „bývalým azeťákům“. Bývalým v uvozovkách, protože i když po třech krásných letech v klubu momentálně nepůsobí, v srdcích si AZ jistě nesou dál. Jedná se o Roberta Najdka, Víta Stránského, Petra Prokopa a Lukáše Zientka. Straňas s Prokym totiž i nadále válí 2. ligu a tak se zápasy AZetu překrývaly s těmi jejich. Pondělní vložené kolo ale umožňuje pozvat je do K&K Pneu arény, a slavnostně jim za ty tři roky v AZetu, završené postupem, poděkovat. Ceremoniálu se, kromě prezidenta klubu Jaroslava Mrowiece a manažera Patrika Rimmela, zúčastní i primátor Havířova Zdeněk Osmanczyk. Hráči obdrží postupový dres, pernamentku, šálu a kytici. Rozlučku si samozřejmě chystají i fanoušci.