VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Na MS jsme odvedly skvělou práci, říká Anna Zíková

22.04.2016 | Jozef Valenčík

Můžete ji vidět na zápasech mladšího a také staršího dorostu AZ Havířov a určitě Vám jako první padne do oka. Ano, řeč je o sedmnáctileté Anně Zíkové, která coby dívka nastupuje v extralize těchto chlapeckých kategorií. Na konci letošní sezóny se navíc v reprezentaci probojovala až na Mistrovství světa žen, které se konalo v kanadském Kamloops a kde s českým národním týmem obsadila šestou příčku. Naši mladou reprezentantku jsme si pozvali k rozhovoru po její úspěšné sezóně.

Anno, ty máš za sebou bezpochyby úspěšnou sezónu. Vše v ní vyvrcholilo nominací na Mistrovství světa žen, které hostil kanadský Kamloops. Jak se ti v Kanadě líbilo a co říkáš na vystoupení českého týmu?

V Kanadě se mi velmi líbilo. Hodně se mi líbily zimní stadiony a jejich zázemí, taktéž se mi líbilo ubytování na hotelu. V den odletu jsme měli projížďku Vancouverem a je to velmi krásné město. Myslím si, že Kanada má hodně vysokou úroveň v organizování takovýchto šampionátů. Co se týče naší hry, tak jsme podle mě předvedly hodně dobrý výkon.

V souboji se Švédskem na letošním šampionátu

zdroj: www.worldwomen2016.com

Týmu se podařilo postoupit do čtvrtfinále, kde jste nestačily na silné Finsko. Následoval souboj o pátou příčku, ale výborně rozehraný zápas se Švédskem jste bohužel v posledních deseti minutách ztratily a z vedení 2:0 byla nakonec porážka 2:4. Co se v závěru tohoto utkání stalo a nezanechává to z tvého pohledu na celém turnaji takovou tu černou tečku?

Celý zápas jsme odehrály výborně až na ten závěr, kde nám chybí zkušenosti se zvyšujícím se tlakem soupeře. Na tom budeme muset ještě hodně zapracovat. Máme poměrně mladý tým a stále se učíme a takové zápasy nás posouvají jenom vpřed. Ten poslední zápas nás hodně mrzí, protože jsme na Švédky měly a chtěly jsme je aspoň jednou porazit. To se nám sice nepovedlo, ale i tak si myslím, že jsme na MS odvedly skvělou práci.

Právě v posledním utkání šampionátu se ti podařilo prosadit se i bodově, když sis připsala první asistenci u druhého gólu v přesilové hře. Jak jsi spokojena se šampionátem z tvého osobního pohledu?

Myslím si, že se nemám za co stydět, ale stále je co zlepšovat. Chybí mi zkušenosti ve hře a taky potřebuju zapracovat na síle, přece jenom ostatní týmy jsou na tom kondičně lépe.

zdroj: www.worldwomen2016.com

Otočme teď malinko list a pojďme se podívat na letošní sezónu v globálu. Odehrála si několik utkání v extralize mladšího dorostu, ale naskočila si také do extraligy staršího dorostu a to jako vůbec první dívka v poli (před tebou byla pouze brankářka Peslarová z Poruby). Jak jsi tedy s letošní sezónou spokojená?

S letošní sezonou jsem hodně spokojená. Zápasy mladšího i staršího dorostu jsou na hodně vysoké úrovni, navíc jsem jich odehrála poměrně dost. S mladším dorostem jsme také postoupili do play-off, což ukazuje na vysokou kvalitu havířovského hokeje. Tato sezona mi dala opravdu hodně jak po herní, tak po kondiční stránce. Jsem ráda, že mi trenéři dali šanci v mladším i starším dorostu.

V dorosteneckém dresu AZ Havířov

Zkus možná malinko srovnat obě soutěže dorostenců, a zkus je porovnat i s ryze ženskou soutěží, jako je například ženská extraliga případně reprezentační akce? V čem je ten hlavní rozdíl mezi ženským a chlapeckým hokejem z tvého pohledu přímé účastnice?

Tak jak už jsem zmiňovala v předchozí otázce, extraliga mladšího i staršího dorostu je hodně kvalitní, ale zápasy ve starším jsou přece jenom o dost rychlejší a silovější. Liga žen v Česku se s extraligou mladšího ani staršího dorostu nedá srovnávat. Pouze některé týmy by se daly přirovnat k lize mladšího dorostu. Hlavním rozdílem mezi ženským a chlapeckým hokejem je to, že u žen se nesmí hrát do těla. To mi na ženském hokeji vadí. Jinak bych přirovnala ženskou reprezentaci asi k extralize mladšího dorostu. Na letošním šampionátu jsme odehrály hodně kvalitní zápasy, které by se mohly kvalitou rovnat některým zápasům extraligy staršího dorostu, ale je to těžké srovnávat.

Na dveře již klepe příprava na novou sezónou. S čím jdeš do této části sezóny a celkově, co by sis přála, aby se ti v dalším soutěžním ročníku povedlo?

Ve čtvrtek nám začíná suchá příprava. Loni jsem trénovala s mladším dorostem a bylo to hodně náročné. Letos se budu připravovat se starším dorostem, takže na sobě budu muset opravdu zamakat, protože držet krok s klukama bude hodně těžké. Ráda bych v nadcházející sezoně pravidelně nastupovala v extralize staršího dorostu. S ženskou hokejovou reprezentací bych se chtěla v únoru kvalifikovat na OH 2018 v Pchjongčchangu a účastnit se MS v Plymouthu.

Děkuji za rozhovor a ještě jednou gratuluji k účasti na světovém šampionátu.