VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Jan Maruna – trénink na ledě nás zase posune dál

28.07.2017 | Petr Miklas, Tomáš Vlček

V pondělí hráči A-týmu AZ Havířov poprvé vyjeli na led, za kterým ale museli jet až do polského Jastrzebie. Důvodem tohoto dočasného azylu je, stále probíhající, rekonstrukce šaten. Ve středu jsme vyzpovídali odchovance AZetu a velkého oblíbence havířovských fanoušků Honzu Marunu. Tento šikovný útočník prozradil, co hráči na prvních dvou trénincích stihli a promluvil i o své nové roli v souteži Léto s AZetem.

Honzo, začneme klasickou otázkou, kterou hráči asi dostávají dost často a dost často na ni odpovídají kladně. Asi jste se po té dlouhé suché přípravě těšili na led, že?

Je to další fáze přípravy, takže člověk se samozřejmě těší. Dva měsíce jsme v podstatě byli zavřeni v posilovně, ale ta posilovna nám nekončí, protože jsme si to nastavili tak, že do posilovny budeme chodit pořád. To znamená, že i nadále to bude náročné, budeme mít unavené nohy a první zápasy budeme hrát v únavě. Ale tak je to vymyšleno, trenéři nás připravují tak, abychom byli připraveni na první kolo a ne na přípravné zápasy, které budeme hrát teď.

Dnes vás čeká třetí trénink. Co jste stihli za ty první dva? Bylo to seznamování se s výstrojí a ledem?

Ten první byl vyloženě seznamovací, tam se nedá říct, že bychom byli nějací hokejisti. Člověk se tím spíš protrápí. Ale pak si na tu výstroj člověk zvykne. Hodně kluků má nové brusle, které tlačí, což je opravdu nepříjemné. Včera už to bylo daleko lepší a já za sebe můžu říct, že jsem spokojený. Není kam spěchat a postupně to půjde nahoru.

Říkal jsi, že společně s trenéry a vedením máte nějaký cíl. Je z toho cítit, že je to takové hlubší a jiné, než v předchozích sezónách. Je vidět velká vůle a odhodlání. Všichni říkáte „my“, jakože jste jeden velký celek. Cítím to z mého vnějšího pohledu správně nebo je ta vnitřní motivace taková vždycky?

Od půlky minulé sezóny máme nového trenéra, který má nové myšlenky a nové vize. Domluvili jsme se, že všechno budeme dělat společně a za tím si půjdem. Vždycky ten úspěch dělá celý tým, ne jednotlivec, takže tyto pravidla musí každý respektovat. A já jsem rád, že to tak je.

Zhruba po týdnu na ledě už vás bude čekat první utkání. Je to „jenom“ přípravák, ale hodně prestižní, protože se postavíte extraligovému soupeři, kterým jsou Vítkovice. Jak Ty se díváš na tohle utkání?

Je to jeden z těch, pro nás, nejlepších soupeřů na začátek. Nevím, jestli to bude i pro ně první přátelák, ale asi to moc krásy nepobere. Ale máme tady plno mladých kluků, kteří se budou moct ukázat a dokázat, že jsou schopni hrát i s extraligovým soupeřem. To by jim mělo dodat sebevědomí a hodně pomoct do sezóny. Já se těším, protože zápas je lepší než trénink a zase nás to posune dál.

Poprvé po několika letech hrajete první přípravný zápas venku. Je to pro vás důležitá změna nebo to berete prostě jako první přípravný zápas a je jedno kde se hraje?

Pořád je to příprava. Už takhle nás lidi neměli šanci vidět, protože jsme byli zavření v posilovně a teď jsme tady v Polsku. Já si myslím, že lidi budou víc natěšeni a pro nás je možná i lepší, že nezačínáme doma, protože nebudeme pod takovým tlakem. Český fanoušek je velmi kritický, když se mu něco nelíbí, dává to hned najevo. Mně osobně nevadí, že začínáme venku, možná jsem spíš rád.

Nicméně předpokládám, že fanoušky AZetu do Vítkovic pozveš. Nebo ne?

Určitě. Chtěl bych, aby přišlo co nejvíc lidí. Je to derby, vždycky to bylo derby a naši fanoušci vždycky vytvořili parádní atmosféru, když jsme hráli s Vítkovicemi doma. Já bych si přál, aby takovou atmosféru vytvořili i ve Vítkovicích a aby v té velké hale ukázali, že jsou výborní, natěšení a že už se taky těšili.

Teď trochu mimo hokej. Ty ses stal tváří tradiční soutěže Léto s AZetem, kdy fanoušci posílají fotky z dovolených, kde se snaží AZ trochu zviditelnit a propagovat. Z fotografií, které nám lidé pošlou, se pak vybírá vítěz. Ty budeš v této soutěži hrát velkou roli, protože jednou z cen pro vítěze je večeře s Tebou. Jak toto bylo zorganizováno a jak se na to díváš? Myslím obecně roli hráče ve vztahu k fanouškům a pak speciálně tuhle cenu, kterou je večeře s hráčem.

Ta komunikace s fanoušky je hodně důležitá a pořád by se měla posunovat dál. Mělo by to být, aspoň za mě, propojené. A večeře se mnou, no nevím, jestli je to zrovna výhra (směje se). Já už jsem to někde viděl, že takovou možnost nabízeli v jiných klubech. Martin Kučera (marketingový manažer AZetu) to bude chtít posunout zase dál a mě to nevadí, já jsem fanouškem takovýchto věcí.

Poslední otázka bude k dovolené. Jaká byla Tvá dovolená? Ty jsi taky posílal fotku, letos už to byla spíš rodinná dovolená, asi velký rozdíl oproti dovoleným v předchozích letech, že?

Jo, byli jsme s manželkou a letos poprvé i s malým. Já jsem hlavně rád, že to zvládl, letadlo a celé to cestování. Byl výborný, a my jsme si perfektně odpočinuli.

Honzo, díky moc za rozhovor a ať se Ti daří ve zbytku přípravy i v celé sezóně.