V zápase bohatém na branky vyhrál AZ nad Toruní 7:4

Petr Miklas | 28.08.2012

H A V Í Ř O V - Bleskové vstupy do třetin předvedli hosté z Toruně, kteří vstřelili první branku utkání ve 29. vteřině - trefil se Kamil Kalinowski, Azet brankami Danečka a Sztefka vývoj otočil, ale hosté v závěru úvodní části vyrovnali a po třinácti vteřinách druhé třetiny dokonce vedli, když překonal Danečka Bomastek. To přesto, že celou první třetinu měli domácí drtivou převahu. Ve druhé třetině už však Azet přidal i branky a vyhrál ji 5:1. Do třetí třetiny nastoupili hosté s Bojanowskim v brance a žádný další gól Havířova již nepřišel. Naopak hosté snížili na konečných 7:4. Utkání hrané téměř bez obran tedy přineslo 11 branek a 915 diváků se určitě dobře pobavilo.

příprava muži - 255.kolo út 28.8.18:00
AZ Havířov - KS Toruň
7:4
(2:2, 5:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 4. Daneček J. (Najdek), 9. Sztefek, 26. Pechanec (Klimša), 36. Potočný (Sztefek), 38. Říčka (Klimša), 40. Daneček J. (Maruna, Hartmann), 40. Pechanec (Klimša) - 1. Kalinovsky (Malát, Bomastek), 20. Marmurowicz (Groscziminski), 21. Bomastek (Malát), 46. Bomastek (Gula). Vyloučení: 6:5. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 915. Průběh utkání: 0:1,2:1, 2:2, 2:3, 7:3, 7:4.
AZ Havířov: Daneček - Rimmel, Krisl, Hegegy, Balčík, Vydra, Zientek, Hartmann, Prokop - Daneček J., Najdek, Maruna - Sztefek, Potočný, Stránský - Klimša, Pechanec, Říčka - Pavlas, Mráz, Kopún.
KS Toruň: Plaskiewicz (od 40. Bojanowski) - Gula, Lang, Bomastek, Kalinowski, Malat, Koseda, Skrzypkowski, Porebski, Wrobel, Dziegiel, Lidtke, Gosciminski, Borowansky, Marmurowicz, Pieniak, Husak, Kuchnicki, Minge.

Hned první útok, lépe řečeno protiútok, hostí skončil brankou. Skvěle vyřešili situaci dvou na jednoho Martin Malát a střílející Kamil KALINOVSKY, jenž měl před sebou poloodkrytou branku a Danečkovi nedal nejmenší šanci. Poté však dominoval domácí AZ Havířov, který svého soupeře téměř k ničemu nepustil – chybělo však to podstatné – branky. První se z gólu v Toruňské síti radoval až na konci 4. minuty Jan DANEČEK, jenž míchal s pukem za Plaskiewiczovou brankou tak dlouho, až všechny ošálil a sám zasunul puk za hostujícího gólmana.

Další branka Azetu přišla na konci 9. minuty, když se při signalizovaném vyloučení prosadil Michal SZTEFEK. Zbytek úvodní části byl plně v režii domácích, kteří dokázali Toruňské zatlačit, ale nedařilo se jim proti statické obraně prosadit gólově. Toruň předvedla pouze rychlé protiútoky, které hráči tohoto celku evidentně umí. V závěru třetiny dokázali dokonce se štěstím vyrovnat, když si domácí brankář Daneček sám srazil nepovedený pokus Marka MARMUROWICZE.

Druhá část začala stejně jako první – bleskovou brankou Toruně. Seběhlo se to takto: Martin Malát vyslal střelu na Danečka, ten vyrazil puk před volného Przemka BOMASTKA, který jej poslal do pravého horního růžku domácí branky. Vyrovnávací gól z první třetiny a vedoucí z druhé od sebe dělilo pouze 29 vteřin! Hosté se tak podruhé a naposledy ujali vedení v zápase.

O tři minuty později mohli hosté své vedení navýšit, když Dziegiel ujížděl sám na Danečka, ale ten jeho střelu vyrazil. To bylo v době, kdy měli Havířovští drtivý tlak, který v polovině 26. minuty korunoval krásnou individuální akcí Antonín PECHANEC. Po Klimšově přihrávce si najel do středu útočného pásma, drze se protlačil až před Plaskiewicze, naznačil mu blafák do bekhandu a forhandem zakončil do poloodkryté branky.

I v dalším průběhu druhé třetiny jsme viděli podobný obrázek – bezzubý tlak domácích a rychlé protiútoky hostí. Jeden z nich předvedl ve 34. minutě Malát, který se dostal do úniku, pokusil se prostřelit Danečka mezi betony, ale ten mu volnou mezírku nenechal. Ve 38. minutě hráli hosté přesilovku, ale ujela jim domácí dvojice David Klimša a zakončující Robert ŘÍČKA, který si počkal na pohyb Toruňského gólmana a poslal puk do levého horního rohu jeho branky. Havířov tak vedl 5:3.

Necelou minutu před koncem prostřední části hry dostali hráči Azetu výhodu přesilovky 5 na 3, kterou dokázali využít dokonce dvěma brankami! Nejprve Jan Maruna vypálil od modré, Plaskiewicz jeho střelu vyrazil před volného Jana DANEČKA, jenž puk zametl do branky. Do konce třetiny zbývalo 9 vteřin! Ale to nebylo vše – dvě vteřiny před koncem této periody se po přihrávce Davida Klimši prosadil podruhé v utkání Antonín PECHANEC, který vlétl jako blesk do útočného pásma a trefil přesně k tyči Plaskiewiczovy branky.

Ve třetí třetině vystřídala Toruň brankáře, v brankovišti se představil Kryzstof Bojanowski, který byl odhodlán nedostat gól, což se mu nakonec podařilo, přestože měli domácí stále stejnou převahu. Ve 46. minutě se podařilo hostím snížit, když v přesilovce Przemek BOMASTEK dorazil střelu Petera Guly. Další branka už nepadla, i když se v závěru snažil zejména útok Klimša-Pechanec-Říčka pokazit čisté konto nového muže v brance Toruně.

Azet si tedy připsal další výhru v přípravě, nicméně jsou určité věci, na kterých bude muset zapracovat. Toruň hrála přesně to, co chtěla a z minima dokázala vytěžit maximum. Kdoví, jak by zápas dopadl, pokud by se Dzigielovi podařilo zvýšit na 4:2 pro hosty. Zajímavostí je, že hned tři hráči skórovali dvakrát – domácí Jan Daneček a Antonín Pechanec, z hostí pak Przemek Bomastek.

Tomáš Potěšil (trenér HC AZ Havířov): Na soupeře jsme chtěli vlétnout, jenže jsme už z první střely inkasovali. Přesto jsme skóre otočili a nebýt určité nekoncentrovanosti na konci a začátku třetin, mohl to být z naší strany ještě více povedený zápas. Tým ukázal svou obrovskou ofenzivní sílu, ale také některá okénka v defenzívě, na kterých budeme pracovat. Celkově ale převládá spokojenost.

Jaroslav Lehotský (trenér KS Toruň): Pro nás to byl velmi poučný zápas. Výsledek je pro nás asi až příliš krutý, protože nebýt zhruba čtyřminutovky na konci 2. třetiny, kdy jsme čtyřikrát inkasovali, hráli jsme přesně to, co jsme chtěli a neslo to ovoce. Kromě toho mě těší výkon našeho druhého brankáře, který i s pomocí spoluhráčů uhájil čisté konto a věřím, že mu to pomůže zvednout sebevědomí.