V prvním přípravném utkání vybojoval AZ bod proti Vítkovicím

Tomáš Vlček | 31.07.2018

Už tradičně proti extraligovým Vítkovicím zahájil AZ sérii přípravných utkání. A nevedl si vůbec špatně. Dvakrát dokázal díky brankám Haase a Kotaly srovnat vedení hostů a nakonec dovedl utkání až do prodloužení. V něm už Vítkovice proměnily svou převahu v konečnou výhru 3:2p. Další utkání sehraje AZ ve čtvrtek doma proti Popradu.

Přípravné zápasy - 1.kolo út 31.7.18:00
AZ Residomo Havířov - HC Vítkovice Ridera
2:3p
(0:1, 1:0, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 38. Haas (Maruna, Matai), 56. Kotala (Veselý, Luža) – 4. Baláž, 52. Szturc (Kucsera), 63. Szturc (de la Rose). Rozhodčí: Mrkva, Fiala V. – Gančarčík, Konvička. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2.049. Střely na branku: 24:25. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3.

AZ Residomo Havířov: Bláha (od 30. Matoušek) – Dudek, Luža, Ševěček, Matai, Chalupa, Korím, Mrowiec, Chroboček – Seman, Kotala, Veselý – Maruna, Haas, Bednář – Raška, Pořízek, Pawliczek – Macuh, Cihlář, Bambula
HC Vítkovice Ridera: Dolejš – Trška P. Trška D., de la Rose, Krenželok, Hrbas, Štěpánek, Šidlík, Černý – Szturc, Stránský, Zdráhal – Kucsera, Lev, Schleiss – Olesz, Pytlík, Dej – Baláž, Jáchym, Toman

Od začátku zápasu se hrálo nahoru dolů, aktivnější byli hráči hostí, k čemuž jim pomohla i přesilovka ze začátku 2. minuty. Vítkovice tuto výhodu nevyužily, ale na konci 4. minuty už se mohli hráči ostravského celku radovat. To se puku při signalizované výhodě zmocnil Jozef Baláž, jenž ryhlou bekhendovou kličkou zakončenou střelou mezi betony překonal Bláhu.

V 7. minutě přišla obrovská šance AZetu, když Macuh uvolnil v situaci 2 na 1 Bambulu, jenže domácího útočníka vychytal Dolejš. I poté se hrálo hodně útočně, ale velké šance přišly až čtyři minuty před koncem první třetiny.

Přesně v čase 16:00 z dobré pozice pálil obránce Mrowiec, ale Dolejš vytáhl dobrý zákrok betony. Na konci 17. minuty měly velké šance Vítkovice, ale gól z toho nebyl ani po ráně Jáchyma z pravého kruhu. V 19. minutě předvedl krásnou akci hostující Szturc, jenž si kličkou vytáhl Bláhu, ale už se mu nepovedlo zasunout puk k levé tyči jeho branky. Po dvaceti minutách vedly Vítkovice 0:1.

Vítkovice měly výborný vstup i do druhé třetiny, když v polovině 21. minuty pálil od modré Schleiss a nebezpečně dorážel Zdráhal, ale Bláha se překonat nenechal. Až do poloviny utkání byly k vidění spíše nepřesnosti a boj, až ve 30. minutě domácí gólman Ondřej Bláha zastavil stoprocentní šance Vítkovic holí a betonem. Krátce nato došlo k plánovanému střídání domácích brankářů – do branky šel Jiří Matoušek.

A k vidění konečně byly i šance. Ve 32. minutě domácí Macuh vybojoval puk a nabil Korímovi, jehož rána šla těsně mimo tyče. O minutu později po Kotalově nahrávce střílel z mezikruží Veselý, puk zastavila tyč Dolejšovy branky.

Ve 35. minutě měl obrovskou šanci hostující Kucsera, jehož střelu k bližší tyči si Matoušek pohlídal. Krátce po něm vyslal bombu Olesz, ale domácí gólman puk ramenem vytěsnil na horní tyč, od které se kus černé gumy odrazil až do ochranné sítě.

Ve 38. minutě AZ vyrovnal, když už po desíti vteřinách využil přesilovku. Bylo to trochu se štěstím, protože puk se po Marunově nahození odrazil od brusle clonícího Marka Haase mezi Dolejšovy betony a zastavil se až v síti. Ve zbytku třetiny už velké šance k vidění nebyly a tak byl po dvou třetinách stav 1:1.

Třetí třetina začala poměrně opatrně, až v polovině 44. minuty se do zakončení prokličkoval domácí Bambula, ale mířil jen do Dolejše. O necelou minutu později ujel po pravém křídle Zdráhal, ale Matoušek střelu útočníka Vítkovic lapil. Hosté mohli jít do vedení při přesilovce, ale De la Rose těsně přestřelil Matouškovu branku.

To bylo ve 47. minutě. Dvě minuty poté přišla další šance Vítkovic, když Zdráhal prokličkoval před branku a našel u levé tyče volného Stránského, ale ten gólovku neproměnil. Branku se extraligovému celku povedlo vstřelit až v 52. minutě, když se Roman Szturc dostal do brejku a se štěstím nadvakrát protlačil puk za Matouškova záda.

Chvíli poté mohlo být znovu vyrovnáno, když jel sám na Dolejše Bambula, jehož rána skončila na břevnu branky Vítkovic. V 56. minutě mohl přidat pojistku hostující Szturc, jenž ze situace dva na jednoho těsně přestřelil Matouškovu branku. Z následného protiútoku přišel naopak vyrovnávací gól, který vstřelil Jakub Kotala, jenž po Veselého střele, kterou Dolejš vyrazil jen před sebe, poslal puk do odkryté branky.

Dvě a čtvrt minuty před koncem třetí části se do samostatného úniku dostal domácí Seman, jenže mu chyběla rychlost. Přesto dokázal zakončit a těsně minul horní tyč Dolejšovy svatyně. Šedesát minut rozhodnutí nepřineslo a muselo se prodlužovat.

V prodloužení Vítkovice dominovaly, hned po necelých třiceti vteřinách musel Matoušek čelit pokusu Zdráhala, následovaly šance Hrbase a Tomana. Domácí gólman odolával do poloviny 63. minuty, kdy Roman Szturc zamířil přesně k pravé tyči a svou druhou brankou rozhodl o vítězi tohoto utkání.

Poté následovaly dohodnuté samostatné nájezdy. V těch byli lepší hosté, když se trefili Stránský a Peter Trška, zatímco z Havířova byl úspěšný jen Macuh.

AZet sehrál s extraligovým soupeřem velmi dobrý zápas, už ve čtvrtek se můžeme těšit na další přípravné utkání, tentokrát s celkem slovenské extraligy HK Poprad. Utkání opět začíná v 18 hodin.

Jiří Režnar (AZ Residomo Havířov): Je to teprve první utkání, jsme jen šest dní na ledě. Nedělali jsme ještě přesilovky, oslabení a další herní činnosti. Ještě jsme si nic neříkali k tomu, jak by to kluci měli hrát. Takže dnešní a čtvrteční utkání je pro hráče hlavně taková změna. V zápase musí maximálně pracovat a je to taková herní dřina. Někteří hráči, kteří k nám přišli už dostali možnost se ukázat a splnilo to svůj účel. Led byl strašně těžký a měli jsme tady extraligového soupeře, a to slovo extra je přesně něco navíc, proto jsou nebo by i měli být o to lepší. Jako vždy tam dnes byly hezké věci i ty horší, ale za mě dnes tedy spokojenost, splnili jsme, co jsme si řekli. A máme ještě další měsíc, abychom trénovali herní věci a taktiku.

Jakub Petr (HC Vítkovice Ridera): Utkání splnilo přesně to, co se od něj očekávalo. Průběh byl podobný jako před dvěma lety, parádní atmosféra, napětí až do konce, včetně prodloužení. Po hokejové stránce tam byly úseky, které se podobaly tomu, co bychom chtěli hrát, zejména ve třetí třetině. Někteří kluci spolu hráli poprvé, takže i v tom to splnilo svůj účel. Nějaké dalekosáhlé hodnocení bych ale z tohoto zápasu nedělal. (zdroj: hc-vitkovice.cz).