V Popradu držel AZ krok dvě třetiny, z výhry se nakonec ale raduje slovenský vicemistr

Tomáš Vlček | 12.08.2021

Ke svému druhému přípravnému utkání před sezonou 2021/22 nastoupil dnes AZ v Popradu. Oproti vítězné úterní premiéře to bylo v pozměněné sestavě. Domácí šli v první třetině do vedení, ale AZ díky Dostálkovi na začátku druhé třetiny srovnal. Také na další dva domácí zásahy havířovští dokázali, díky Zárubovi a Stuchlíkovi, najít odpověď. Až ve třetí třetině se domácím podařilo znovu odskočit ve skóre a připsat si konečnou výhru 6:3. Další přípravný zápas sehraje AZ v úterý v Přerově.

Přípravné zápasy - 0.kolo čt 12.8.18:00
HK Poprad - AZ Heimstaden Havířov
6:3
(1:0, 2:3, 3:0)

Branky a nahrávky: 6. Matej Paločko, 28. Bortňák (Šišovský, Rymsha), 36. Mešár (Vandas), 46. Mešár, 47. Šišovský (Handlovský), 51. Basaraba (Drgoň, Svitana) – 26. Dostálek (Doktor, Mrowiec), 36. Záruba (Dostálek), 37. Stuchlík (Damašek, Pastor). Rozhodčí: Snášel, Orolin – Šoltés, Ordzovenský. Vyloučení: 6:9, navíc Pastor (HAV) 10 min OT. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 300. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:3, 6:3.

HK Poprad: T. Tomek – Drgoň, D. Brejčák (A), Novajovský, Hudec, Nahálka, Demo, Rymsha, Dalhuisen – Svitana (C), Skokan (A), Basaraba – Vandas, Mešár, Livingston – Valigura, Jevoš, Matej Paločko – Šišovský, Bortňák, Handlovský – Šotek, Suchý, Dzivjak
AZ Heimstaden Havířov: Kořének – Chroboček, Hlaváč, Kabelka, Mrowiec, Záruba, Pastor, Ficek - Doktor, Hudeček, Dostálek - Krupa, Maruna (C), Mrva - Bednář, Vašenka, Stuchlík - Damašek, Petriska, Veselý J.

Do utkání lépe vstoupil Poprad. Hned v první minutě zápasu se Filip Mešár blýskl krásnou přihrávkou z pravého kruhu na Livingstona, který střelou z první trefil tyč. V 6. minutě už to ale domácím vyšlo a dočkali se branky. Matěj Paločko si povodil havířovskou defenzívu, objel bránu a zasunul puk k bližší tyči Kořénkovi brány - 1:0.

O minutu později byl Poprad blízko další brance. Skokanovi ale forhandový blafák nevyšel. Kamzící byli aktivnější i v dalším průběhu první části. Valigura vyrazil společně s Basarabou do přečíslení dva na jednoho. Valigura naznačil střelu a potom poslal přihrávku na Basarabu, který ale jeho pas nezpracoval a kotouč se odrazil ke Kořénkovi.

2 minuty před koncem první třetiny se dostal ke střele z pravého kruhu Veselý. Brankář Tomek jen vyrazil puk před sebe, následný zmatek ale dokázali domácí hráči vyřešit a uklidit kotouč do bezpečí.

Na začátku druhé třetiny opět diktovali tempo hry domácí, z další branky se ale nakonec radovali havířovští. Domácí nechali příliš hodně prostoru Vlastimilu Dostálkovi, který z pravého kruhu překvapil Tomka - 1:1.

Po vstřelené brance ovšem přišlo rychlé vyloučení na straně AZetu a další přesilová hra pro Poprad. Kamzíci jí tentokrát dokázali využít, ikdyž to bylo až v samém závěru. Rymshovu střelu ještě dokázal Kořének vyrazit, na beckhandovou dorážku Dalibora Bortňáka už byl ale krátký - 2:1. Poprad branka nakopla a o 2 minuty později se obranou prosmýkl Valigura, který ovšem nastřelil tyč.

AZ měl šanci v přesilové hře 4 na 3. Dostálek poslal krásnou přihrávku z pravého kruhu na nastavenou hokejku Maruny, ten jí však z první usměrnil pouze do Tomka. V poslední pětiminutovce druhé periody už ale oba týmy své šance proměňovali na výbornou.

Nejprve přišlo zvýšení domácích. Vandas vysunul do brejku Filipa Mešára, který si v samostatném úniku dokázal poradit a Kořének jeho forhandový blafák nezachytil - 3:1.

Za 17 sekund to bylo už zase jen o gól. Richard Záruba si dobře všiml špatného postavení brankáře Tomka a puk z velkého úhlu nastřelil od jeho zad do brány - 3:2. A ještě ve stejné minutě bylo vyrovnáno. Damaškovi sice stahovačka v útočném pásmu nevyšla, puk se ale se štěstím dostal na hokejku Kryštofa Stuchlíka, který bez váhaní poslal puk směrem na bránu a překvapil Tomka - 3:3.

Ve třetí třetině už se trefovali pouze domácí. V 6. minutě třetí části Filip Mešár vypíchl puk obránci. S jeho první střelou si Kořének ještě poradil, ale na backhandové doražení už nestačil dosáhnout - 4:3. O minutu později se havířovští obránci po špatné komunikaci sami připravili o puk, který si mezi kruhy přebral Peter Šišovský a střelou nad lapačku překonal Kořénka - 5:3.

Střelecký účet zápasu uzavřel v přesilovce 5 na 3 Joe Basaraba, který smolně pro Havířov nastřelil z levého kruhu obránce, od něhož se puk odrazil do protipohybu bezmocného Kořénka - 6:3. Ve zbytku zápasu už si nevytvořil šanci žádný z týmu. Poklidné dohrání utkání ale narušil moment z 58. minuty, kdy Maruna inkasoval tvrdý hit u mantinelu a s krvavým šrámem a za pomoci spoluhráčů opouštěl ledovou plochu.

Ján Šimko (asistent trénera Popradu): Nato, že sme necelé dva týždne na ľade, tak zápas prebehol adekvátne tomuto stavu. Teší nás výhra, aj strelených šesť gólov. Duel ukázal aj pozitíva aj negatíva, na ktorých budeme v ďalšom týždni pracovať čo sa týka systémových vecí.

Pavel Zdráhal (AZ HEIMSTADEN Havířov): Přijeli jsme tady v kombinované sestavě, ráno na rozbruslení nám vypadlo několik hráčů. Nastoupit nemohli Tonda Pechanec, Honza Soltys a Radek Veselý. Začátek zápasu jsme neměli dobrý, ale po dvou třetinách byl stav 3:3. Paradoxně bych řekl, že ve třetí třetině přestal Poprad hrát aktivně, jenže my jsme si sami dali dva vlastní góly. Dnes jsme si udělali obrázek o hráčích, kteří jsou u nás na try-out a jsme zase o něco chytřejší. I přesto, že jsme dostali šest gólů, tak nás Michal Kořenek v bráně dneska podržel.