První zápas série byl dlouho vyrovnaný, ale nakonec vítězí Motor

Tomáš Vlček | 01.03.2019

První utkání čtvrtfinálové série mezi Č. BUdějovicemi a Havířovem dnes vidělo přes 6 000 diváků v Budvar Aréně. AZ šel do vedení Jakubem Kotalou, ale domácí rychle srovnali a na začátku druhé třetiny přesilovkovou brankou šli i do vedení. Opět Jakub Kotala pak svou druhou brankou vyrovnal. V polovině utkání Motor strhl vedení opět na svou stranu a tento těsný stav trval, i přes mnohé šance na obou stranách, až do 59. minuty. Pak to zkusili havířovští bez brankáře, ale dvě branky domácích stanovily definitivní skóre na 5:2. Druhý zápas série se hraje už zítra od 17:00.

CHANCE LIGA - 0.kolo pá 1.3.17:30
HC Motor České Budějovice - AZ Residomo Havířov
5:2
(1:1, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 14. Vydarený (Z. Doležal, Karabáček), 21. M. Novák (Endál, Plášil), 30. Karabáček (Z. Doležal, Bradley), 59. Gilbert (M. Novák, Pavlin), 60. Doležal (Karabáček, Jandus) – 10. Kotala (F. Seman, Rehuš), 27. Kotala (F. Seman). Rozhodčí: Souček, Pilný - Štofa, Kreuzer. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6019. Střely na branku: 32:21 (8:9, 13:5, 11:7). Zblokované střely: 9:13. Vhazování: 33:25. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 5:2.

HC Motor České Budějovice: Strmeň – Kutlák, Plášil, Pýcha, Pavlin, Vydarený, M. Jandus – M. Novák, Gilbert, Endál – Karabáček, Bradley, Z. Doležal – Čermák, R. Přikryl, Heřman – Beránek, Doktor, Babka.
AZ Residomo Havířov: Bláha – Chroboček, Bořuta, Rašner, Staněk, Dudek, Matai – Kotala, F. Seman, Rehuš – L. Bednář, R. Veselý, Bambula – Gřeš, Pořízek, Pawliczek – Maruna, Haas, O. Procházka.

Utkání začal lépe domácí Motor. Ten si v úvodu utkání vytvořil nějaké šance, ale žádnou z nich neproměnil. Postupně se začalo přitvrzovat. První velkou šanci měl českobudějovický Pavel Pýcha, který si najel před bránu a z první vystřelil. Ondřej Bláha předvedl výborný zákrok a puk rukou vyrazil. Následně měl šanci Miloslav Čermák. Bláha měl po jeho střele veliké problémy, ale puk nakonec chytil. První gól zápasu vstřelil hostující Havířov. Filip Seman nahodil puk na Strmeně. Do nahození ještě sáhl Jakub Kotala. Vedení Havířova ale vydrželo jen necelých pět minut. Jihočeši se dostali do velké šance a Zdeněk Doležal krásnou žabičkou našel Reného Vydareného, který poslal puk za záda přesouvajícího se Bláhy. V první třetině se už nic velkého nestalo a do kabin se šlo za nerozhodnutého stavu.

Úvod druhé dvacetiminutovky patřil Českým Budějovicím. Jihočeši dostali výhodu v podobě přesilové hry. Tu dokázali využít, když Lukáš Endál našel křižnou přihrávkou Martina Nováka, který prostřelil znovu přesouvajícího se Bláhu. Ve čtyřiadvacáté minutě ujel havířovský Kotala. Jenže v samostatném úniku branku Motoru netrefil. Na druhé straně ujel Zdeněk Doležal. Při zakončení však byl zahákován a nezakončil dobře. O chvilku později se dostal Motor do přečíslení dva na jednoho. Havířovský obránce však skvěle zasáhl a přihrávku zneškodnil. Následně se Havířov dočkal vyrovnání. Filip Seman si povodil obránce a přihrál na hůl Jakuba Kotaly a ten neměl problém poslat kotouč do prázdné branky. Krátce před třicátou minutou se zaskvěl Jan Strmeň, který do lapačky chytil střelu do protipohybu. Před polovinou zápasu šli domácí podruhé do vedení. Václav Karabáček dostal přesnou přihrávku z poza branky a mířil přesně k tyči - 3:2. Ve třicáté druhé minutě se zaskvěl i Ondřej Bláha. Puk se po střele jednoho z jihočeských hokejistů odrazil příhodně pro Jakuba Babku, ten okamžitě vypálil, ale Bláha nádherným zákrokem zachránil Havířov. Ve druhé třetině se už nic víc nestalo a Motor po dvou třetinách vedl 3:2

Úvod třetí třetiny patřil Havířovu, i díky přesilové hře. V ní si připravil hned několik šancí. Tu největší z nich zastavilo až břevno domácí branky. Havířov pokračoval v tlaku. Střela obránce prosvištěla kolem jihočeské branky. Po přesilovce Havířova se hra vyrovnala. Šance měl jak Motor, tak i Havířov. Ve čtyřicáté osmé minutě měl velkou příležitost Miloslav Čermák, ten však nedokázal usměrnit puk do prázdné brány. O chvilku později se zkusil protlačit před Bláhu Zdeněk Doležal. Při zakončení byl ovšem faulován. V polovině třetí třetiny se v obrovské šanci ocitl Filip Seman. Jeho kličku do protipohybu zastavil Jan Strmeň betonem. Následně ujeli hostě do přečíslení dva na jednoho. Martin Jandus ale perfektně zastavil přihrávku před bránu. Sedm minut před koncem dostal Motor výhodu přesilové hry. V ní se předvedl Bláha, když zlikvidoval velkou šanci babky. Na druhé straně to byl Rehuš, který se hnal do protiútoku. Babka se ale stihl včas vrátit. V závěru to AZ skusil bez brankáře, ale ještě dvakrát inkasoval do prázdné branky Čtvrtý gól Motoru přidal David Gilbert, a pak se 13 vteřin před koncem ještě trefil Zdeněk Doležal.

Václav Prospal (České Budějovice): Jsme rádi, že máme první zápas a první vítězství za sebou. Čeká nás dlouhá cesta, abychom se přes Havířov dostali. Byl jsme si jistý, že předvedou jiný výkon, než když jsme tady proti sobě hráli naposledy. To se potvrdilo, takže jsme moc rádi za první vítězství.

Jiří Režnar (Havířov): První utkání v sérii bylo z naší strany špatné. Soupeř má kvalitní přesilovky, na to jsme se připravovali. Když jste sedmkrát vyloučení proti týmu, jako jsou České Budějovice, je to problém hrát skoro třetinu v oslabení. Zatím to ale nebudu hodnotit, hraje se na čtyři vítězné zápasy.