Přestřelka na Slavii přinesla AZetu tři body

Tomáš Vlček | 30.01.2019

52. kolo Chance ligy zavedlo havířovské hráče do Edenu. Tedy, jednak do haly pražské Slavie, ale vzhledem k zisku tří důležitých bodů, také k pocitu spokojenosti. Po téměř celé utkání tahali za pomyslný delší konec provazu. Dvakrát vedli o tři branky a domácí až v závěru, po velkém tlaku, snížili na konečných 4:5. Opět se dařilo mladým puškám - Dominik Pawliczek dal dva góly, Honza Bambula jeden a dvěma bombami načal Slavii zkušený obránce Antonín Bořuta. Špatnou zprávou je naopak zranění obránce Alexe Rašnera, který ze zápasu odstoupil ve druhé třetině. Jen díky zisku tří bodů zůstal AZ v tabulce pátý, protože bodovaly i další týmy peroucí se o play-off. Dalším soupeřem Havířova bude v sobotu jeden z nich - HC ZUBR Přerov.

CHANCE LIGA - 52.kolo st 30.1.18:00
HC Slavia Praha - AZ Residomo Havířov
4:5
(1:2, 1:2, 2:1)

Branky a nahrávky: 20. Vrdlovec (Furch, Vlček), 36. Kubica (Steinocher), 54. Furch (J. Novák, Vrdlovec), 56. Vrdlovec (J. Novák, Šagát) – 10. Bořuta, 15. Bořuta (O. Procházka, Staněk), 29. Pawliczek (R. Veselý, O. Procházka), 31. Bambula (Gřeš, Chroboček), 46. Pawliczek (Matai, R. Veselý) . Rozhodčí: Kopeček, Zubzanda – Kotlík, Zídek. Vyloučení: 4:8, navíc Kotala (HAV) 10 min. OT. Využití 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 675. Střely na branku: 32:28 (10:7, 5:15, 17:6). Zblokované střely: 14:18.  Vhazování: 44:31. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 2:4, 2:5, 4:5.

HC Slavia Praha: Šorf – Duda, J. Novák, J. Drtina, Štibingr, Barák, Steinocher, Hejda – Vrdlovec, Najman, Procházka – L. Krejčík, Kubica, M. Ondráček – Furch, Šagát, Vlček – Všetečka, Šteiner, Tejral.
AZ Residomo Havířov: Bláha – Chroboček, Matai, Bořuta, Staněk, Rašner, Dudek – Kotala, F. Seman, Rehuš – Maruna, Haas, L. Bednář – Gřeš, Pořízek, Bambula – O. Procházka, R. Veselý, Pawliczek.

Havířov přijel do Edenu v roli mírného favorita. Hostům se totiž na venkovních výjezdech v této sezoně náramně daří, což se bohužel pro Slavii ukázalo i v první třetině.

Po vyrovnaných devíti minutách bez větší šance se totiž sešívaní nedohodli ve vlastním pásmu, načež u modré čáry převzal puk Antonín Bořuta, moc se nerozpakoval a napálil tvrdou ránu na Šorfa. Tomu kotouč vypadl a pomalu se doplazil až za brankovou čáru.

Taktéž Antonín Bořuta zvýšil v 15. minutě vedení Havířova už na 2:0. Po přihrávce Procházky zachytil puk u modré a opět na nic nečekal a puk vyslal tvrdě na branku. Ani tentokrát nedokázal slávistický gólman jeho projektil zastavit a s domácími to vypadalo zle.

Sešívaní se vybičovali k aktivitě, která vedla ke gólu do šatny. Daniel Vrdlovec dostal v přesilovce nahrávku od Furch na pravý kruh, kde měl dostatek prostoru, aby se přiblížil k brance a přesně zamířil – 1:2.

Příležitostí ke srovnání skóre měli domácí na začátku druhé třetiny dostatek. Havířovští šli totiž dvakrát do čtyř, ani jednu přesilovku ale Slavia nedokázala využít k většímu tlaku. A tak trestali opět hosté na druhé straně.

Drtinovu nepřesnou rozehrávku zachytili útočníci Havířova, puk se pak dostal až před branku k Dominiku Pawliczkovi, který přesnou ranou švihem překonal už ležícího Šorfa. A aby těch pohrom pro Slavii nebylo málo, za minutu a půl zůstal před brankou úplně volný Jan Bambula, který, po nezištné přihrávce Gřeše z poza branky, opět nedal slávistickému brankáři šanci.

Ve 31. minutě tak hosté vedli už 4:1 a s domácími nadějemi to vypadalo velmi bledě. Slávisté se ale nevzdali. Nejdřív se dostal do šance mezi kruhy rychlík Krejčík, ale Bláhu neprostřelil.

Ve 36. minutě už ale sešívaní mohli zvedat ruce nad hlavu. Po šťastném odrazu se totiž do šance prodral Zdeněk Kubica, proti kterému vybruslil brankář Bláha. Chtěl puk vypíchnout do bezpečí, jenže Kubica byl rychlejší, kotouč si hodil kolem ležícího gólmana a pak bezpečně zavěsil do odkryté branky.

Nato se probudili opět hosté a na ledě to začalo pořádně jiskřit. Závěr třetiny okořenila bitka mezi Kotalou a Barákem, žádná změna skóre už se ale nekonala.

Jestli chtěli domácí ve třetí třetině skóre vylepšit, tak to jim nejprve nevašlo. Ve 46. minutě jim totiž zasadil, nejspíš rozhodující, ránu Dominik Pawliczek. Ten si šikovně obhodil Drtinu a svým druhým gólem v zápase zvýšil na 5:2.

Domácí hráči sice ještě vystupňovali tlak, puk několikrát proskákal kolem brankové čáry, ale sešívaným štěstí příliš nepřálo. Až v čase 54:00 při přesilovce dokázal důrazný Aleš Furch konečně dostat puk do branky.

Hned za minutu a půl se dostal k odraženému puku Daniel Vrdlovec, rychle zamířil a prostřelil Bláhu. Najednou tak ze zápasu bylo pořádné drama – do konce zbývaly přes čtyři minuty a sešívaní už ztráceli jenom jednu branku.

Hosté si ale vzali oddechový čas a rychle zmobilizovali síly. Do konce třetiny už Slavii do větší šance nepustili. Domácím nepomohla ani hra bez brankáře. Po dramatické třetí třetině tak nakonec skončili bez bodu, ty putují do Slezska.

Miloš Říha (HC Slavia Praha): Dostali jsme poměrně laciné góly. Všech pět padlo po naší chybě a soupeře vítězství nic nestálo. Posledních deset minut jsme zariskovali, nic jiného nezbývalo. Podařilo se nám dotáhnout skóre. Škoda závěru, že jsme nesrovnali. Ale tam se zápas nezlomil, úplně zbytečně jsme prohrávali, góly z ničeho, bylo to odevzdané. To je v naší situaci nemyslitelné.

Jiří Režnar (AZ Havířov): V první třetině jsme dali dva góly z delší vzdálenosti. Za stavu 4:1 jsme si ale nevážili toho, že jsme ke gólům lehce přišli. Málem jsme na to doplatili, protože nám chyběla pokora. Před tím jsme zahráli výborný zápas doma s Jihlavou a teď jsme si mysleli, že to půjde samo. Nejsme schopni zopakovat výkony z domácích zápasů i na ledě soupeře. Hráči jsou dostatečně zkušení na to, aby tohle zvládli. Ale my jsme málem tři vteřiny před koncem ještě dostali branku na 5:5.