Po samostatných nájezdech si AZ připisuje svou pátou výhru v přípravě

Jan Kudělka | 03.09.2020

Ve svém osmém přípravném zápase přivítali na svém ledě havířovští hokejisté polský celek JKH GKS Jastrzębie. Lepší vstup do zápasu měli hosté, kteří už v osmé minutě otevřeli skóre zápasu. Domácí však dokázali odpovědět a minutu před koncem zařídil nerozhodný stav Filip Seman. Druhou třetinu se AZet herně zvedl a také dokázal díky Dominiku Sklenářovi, vstřelit druhou branku. Třetí třetina byla z počátku vyrovnaná, ale hosté dokázali vyrovnat a v jejím závěru měl polský celek k vítězství blíže. Zápas tedy po 60 minutách skončil remízou 2:2. Poté následovaly samostatné nájezdy, ve kterých vstřelil vítězný gól Jakub Doktor a AZ tak zvítězil 3:2 po samostatných nájezdech. Poslední přípravné utkání sehraje AZ v úterý 8.9.2020 v Jastrzębie. Doma se naši hokejisté představí v prvním kole Chance ligy v sobotu 12.9.2020 proti Sokolovu.

Přípravné zápasy - 8.kolo čt 3.9.18:00
AZ Heimstaden Havířov - JKH Jastrzebie
3:2sn
(1:1, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 20. Sklenář (Mrowiec, Maruna), 29. Seman (Sklenář, Szturc) – 9. Kasperlik (Sawicki), 48. Rác. Rozhodčí: Cebák, Fiala - Konvička, Garčarčík. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2.

AZ Heimstaden Havířov: Stezka – Bořuta, Mrowiec, Kachyňa, Rutar, Chroboček, Ševěček, Dajčar – Doktor, Seman, Szturc - Procházka, Petriska, Adamský - Sklenář, Maruna, Fridrich - Vašenka, Cihlář, Mrva.
JKH Jastrzebie: Nechvátal – Jass, Klimićek, Górny, Bryk, Kostek, Horzelski, Gimiński, Michalowski – Urbanowicz, Hovorka, Rác, Kasperlik, Paś, Sawicki, Soltys, Walega, Nalewajka, Plachetka, Jarosz, Nalewajka.

Utkání začalo nepřesnou střelou hostů, která šla mimo tři tyče. Následujících pár minut patřilo herně Havířovu, který měl jednu šanci za druhou. AZet skvěle napadá hostující rozehrávku a nikam soupeře nepouštěl. Největší šancí prvních deseti minut utkání byla akce Ondřeje Kachyni, který vybojoval puk v útočném pásmu, poté si ho vyměnil se dvěma spoluhráči a zakončoval jen těsně vedle brány.

V 9. minutě se však ukázala krása hokeje, kdy můžeš mít tlak několik minut vkuse a ke vstřelení branky ti stačí jeden rychlý únik. Ten přišel v podání hostů, když Radoslav Sawicki vyslal do úniku Martina Kasperlika, který překonal Stezku střelou pod vyrážečku k jeho pravé tyči – 0:1.

Asi minutu po úvodním gólu měl velkou příležitost před bránou hostů Maruna, ale nepodařilo se mu vyrovnat. Další minuty se hra přelévala ze strany na stranu, ale žádnou větší šanci nepřinesla.

Až v poslední minutě domácí nakopla šance Adamského a Cihláře, kterého sice vychytal hostující gólman Nechvátal, ale přesně v čase 19:50 se AZ dočkal vyrovnání. Dominik Sklenář se prosadil přesnou střelou z mezikruží, která se od tyče odrazila do sítě – 1:1.

Do druhé třetiny nastoupili lépe domácí. Hned ve 22. minutě rozezvučel Szturc tyč Nechvátalovy brány. O minutu později přišlo vyloučení v týmu Jastrzębie, za faul kolenem šel na trestnou lavici Soltys. AZet v této přesilovce sice kombinoval, ale větší šanci nevyplodil.

Do vedení se AZ dostal na začátku 29. minuty. Filip Seman se prosadil z dorážky před hostující bránou - 2:1. Přesně o půl minuty později se havířovský Procházka provinil faulem a hosté šli do přesilové hry. V té měl tým Jastrzębie hned několik dobrých střel, ať už z hole Bryka nebo Nalewajky. Brankář Stezka si však se vším poradil bezchybně.

Ve 32. minutě se k velké šanci dostal AZet. Nechvátalovi propadl puk a Doktor jej u levé tyče dorážel, ale i napodruhé se puk zastavil na brankové čáře. Ke konci třetiny byli lepší hosté. Nejprve ve 37. minutě propadli v obraně havířovští hokejisté a byla z toho situace 4 na 1 v podání hostů. Střelu na sebe vzal z levého kruhu Michalowski, ale Stezka jeho pokus pokryl. A ve 40. minutě se blýskl střelou z mezikruží Kostka, a Aleš Stezka musel opět prokázat své kvality.

Třetí část odstartovala velice rychlou hrou z obou stran. K větší příležitosti se dostal až ve 45. minutě Fridrich, který z mezikruží trefil pouze masku Nechvátala. Ten se poté složil k zemi a hra byla přerušena. O tři minuty později se do šance dostal opět Fridrich, který se snažil nadvakrát dostat puk za záda gólmana. Neúspěšně.

Skóre se opět vyrovnalo ve 48. minutě. Roman Rác se dostal k puku v předbrankovém prostoru, zbavil se obránce a střelou k tyči překonal Stezku – 2:2. Hosté pokračovali v tlaku a dokonce nastřelili tyč havířovské brány. V 54. minutě se ocitl, ve své oblíbené herní situaci, v samostatném úniku, Martin Adamský. Jeho vzájemný souboj s Nechvátalem však vyhrál hostující gólman.

V šestapadesáté minutě si odpykával trest Mrowiec za podrážení. Hosté dlouho kombinovali v útočném pásmu, ale Stezka dokázal pokrýt všechny jejich střely. V posledních dvou minutách AZ ve snaze vstřelit branku otevřel svou obranu a hráči polského Jastrzębie se díky tomu dostali k několika šancím. Ke střelám se dostal Rác, Hovorka i Paś, ale Stezka udržel vyrovnaný stav až do konce základní hrací doby. Po 60 minutách byl stav nerozhodný 2:2 a po vzájemné domluvě obou trenérů se šlo na nájezdy.

V nájezdech byli úspěšnější hráči Havířova. Adamskému a Doktorovi se podařilo skórovat a hostující Rác už pouze snížil stav nájezdů na 2:1. AZet si tedy připsal výhru 3:2 po nájezdech.

Autor reportáže: Daniel Wróbel

Jiří Režnar (AZ Heimstaden Havířov): Během tří dnů jsme sehráli dvě velmi těžká utkání. Dnes to bylo možná ještě těžší než proti Vítkovicím, protože soupeř je zarputilý, bruslil a chodil hodně do těla. Kvalitní soupeř nás donutil k chybám a některé situace jsme neřešili správně. Výsledek odpovídá hře, s tím, že v závěru jsme hru hodně otevřeli a soupeř to využil, i díky přesilovce, k tlaku a málem jsme inkasovali. Místy jsme propadali ve středním pásmu a to musíme zlepšit. Přípravná utkání nám ukázala co nám jde a v čem se ještě musíme zlepšit. Ale věřím, že na ligu budeme připraveni dobře.

Róbert Kaláber (JKH GKS Jastrzębie): Věděli jsme, že nastupujeme proti dobrému mužstvu. Víme o tom, že Havířov porazil i Vítkovice. Čekali jsme těžký zápas a to se potvrdilo. Odehrál se v dobrém tempu a první třetina byla z naší strany celkem dobrá. Ve druhé třetině nás soupeř přebruslil, udělali jsme nějaké chyby a soupeř otočil skóre. V poslední třetině jsme se snažili hrát aktivněji a vytvořit si nějaké šance. To se nám podařilo, vyrovnali jsme a měli jsme i šance na 3:2. Bohužel jsme nedali gól a samostatné nájezdy lépe zrealizovali domácí hráči. Myslím, že jsme odehráli dobrý zápas, vzhledem k tomu, že jsme teprve dva týdny na ledě po třítýdenní karanténě.