Dorostenci s Vítkovicemi bojovali, ale na body to nestačilo

Tomáš Vlček | 19.10.2021

Dohrávka odloženého zápasu 7. kola extraligy dorostu mezi AZetem a Vítkovicemi probíhala podle předpokládaného scénáře. Favorizovaní hosté měli po většinu zápasu herní i střeleckou převahu, AZ se sice snažil, ale na soupeře neměl. Vítkovičtí v každé třetině navyšovali svůj náskok, za Havířov snižoval až krátce před před koncem na 1:4 Kamil Drábek. Další zápas sehraje AZ doma ve čtvrtek proti Olomouci.

Extraliga dorostu - 7.kolo út 19.10.18:15
AZ Heimstaden Havířov - HC Vítkovice Ridera
1:4
(0:1, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 58. Drábek (Jung) – 6. Štiak (Chlán, Bialy), 33. Štiak (Chlán, Tobola), 50. Krčmarský (Glas), 51. Tobola (Štiak, Chlán). Rozhodčí: Cabák – Kořistka, Bezděk. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 128. Střely na branku: 34:40 (11:15, 15:11, 8:14). Průběh utkání: 0:4, 1:4.

AZ Heimstaden Havířov: Maňásek – Beleš, Maršálek, Valouch (A), Zielinski, Jurček, Pilíšek, Vadovič (A) – Ščerba, Karas, Kubečka, Middleton, Hansel, Dábek, Jelének, Jung, Svozil (C), Loza
HC Vítkovice Ridera: Smolka – Falhar, Fibigr, Chaloupka (A), Bialy, Man, Lazár, Činčala – Glas, Krčmarský, Fojtík, Matějka, Tobola (A), Saxa, Vítek, Štiak (C), Chlán, Lerch

Vítkovičtí od začátku ukazovali, kdo je oprávněným favoritem utkání. Ve druhé minutě trefil Fojtík tyč, ale na začátku 6. minuty už padla první branka. Matěj Štiak se dostal po rychlém přechodu Vítkovických do útočného pásma sám před Maňáska a střelou k pravé tyči jej překonal – 0:1. Za domácí mohl srovnat Zielinski, který to vzal v útočné fázi na sebe, pronikl přes bránící protihráče, ale na Smolku ve vítkovické brance svou střelou nevyzrál. AZ pak přežil dvě oslabení a protože Maňásek pak zlikvidoval šance Štiaka a Krčmaňského šlo se kabin za těsného vedení Ridery.

Druhá třetina začala pěkně z ostra. Nejprve Loza prověřil z blízka Smolku, a hned z protiútoku Tobola sám před Maňáskem minul jeho levou tyč! Ve 23. minutě pak Fojtík tečoval Fibigrovu střelu od modré do břevna havířovské branky, aby si za minutu na druhé straně Hansel vybojoval puk v útočném pásmu, dostal se i do zakončení, a Smolka snad ani nevěděl jek betonem puk vyrazil.

Branka ale přišla až po polovině utkání. Konkrétně ve 33. minutě využili hosté zmatku v havířovské obraně a Matěj Štiak polovysokou střelou k levé tyči zvýšil jejich náskok na 2:0. Ve 36. minutě Markus Saxa ve vlastním oslabení hned dvakrát zakončoval z blízka, ale Maňásek parádně svůj tým podržel.

Ve 46. minutě se potřetí ozvala konstrukce domácí branky. Hosté byli aktivní v útočné třetině a po střele Krčmarského cinkl puk o břevno domácí svatyně. V polovině třetiny až ale vítkovičtí během minuty dvakrát udeřili. Nejprve si Ondřej Krčmarský najel do mezikruží a jeho polovysoká střela skončila po teči v havířovské brance – 0:3, aby pak Tomáš Tobola dostal křížnou přihrávkou nabito do levého kruhu odkud po ledě trefil poloodkrytou branku – 0:4.

Havířovští se snažili alespoň o čestný úspěch. Šance Valoucha a Karase zůstaly nevyužity, ale v 58. minutě to už vyšlo. Kamil Drábek se trefil z pravého kruhu přesně do vzdálenější šibenice a uzavřel skóre utkání na 1:4.

Jan Daneček (AZ Heimstaden Havířov): Pro nás těžké utkání, jako každé, které v poslední době hrajeme. Náš tým je zdravotně rozložený, spousta kluků je nemocných, a nemůžeme to dát dohromady. Počítali jsme, že během reprezentační pauzy nějak doženeme tréninky, ale trénovali jsme v 11 lidech a hlavně hráči, kteří jsou naše opory, byli nemocní. S tím nejsme schopni nic udělat a taky se to dneska ukázalo. Neudrželi jsme se na kotouči, nedokázali jsme se prosadit, soupeř byl po všech stránkách lepší a zaslouženě zvítězil.

Darek Stránský (HC Vítkovice Ridera): Byl to těžký zápas, ale s tím jsme počítali. Myslím, že to byl takový typický dorostenecký hokej nahoru-dolů, oba týmy stál spoustu sil. Nám se dneska nedařila kombinace, která nás přivedla k předchozím výhrám. Až ve třetí třetině jsme zrychlili pohyb i přihrávky a tím jsme se dostávali do šancí a zápas jsme rozhodli. Jsme rádi, že jsme si z Havířova odvezli 3 body.