Čtvrté derby v sezóně vyhráli frýdečtí Rysi.

Jan Kudělka | 16.01.2019

Ve 47. kole CHANCE Ligy, jsme přivítali na svém ledě Frýdecké Rysy. Do derby vstoupili lépe naši hokejisté, kteří vsítili první branku v utkání. Poté ale hosté skóre otočili a vedení udrželi až do konce. AZet si tak z oboustranně výborného zápasu žádné body neodnáší, ale o ty další zabojuje v sobotním duelu proti Porubě.

CHANCE LIGA - 47.kolo st 16.1.18:00
AZ Residomo Havířov - HC Frýdek-Místek
2:4
(1:2, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 2. Bambula (R. Veselý, Kotala), 42. R. Veselý (Kotala, Maruna) – 9. Hladonik (Novotný), 11. Haman (J. Kalus, Matyáš), 36. Hladonik, 60. Kaukič (Husák). Rozhodčí: Přikryl, Koziol – Poruba, Otáhal. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1858.  Střely na branku: 29:25 (10:12, 10:10, 9:3). Zblokované střely: 7:14. Vhazování: 26:37. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:4.

AZ Residomo Havířov: Bláha – Staněk, Chroboček, Bořuta, Mrowiec, Rašner, Kachyňa, Dudek – Rehuš, F. Seman (A), O. Procházka – L. Bednář, Maruna (C), Haas (A) – Kotala, R. Veselý, Bambula – Macuh, Pořízek, Gřeš.
HC Frýdek-Místek: Hamerlík – Haman, Husák, Bartko, Adámek, Matyáš, L. Kovář, Zahradníček – Hladonik, Novotný, Martynek (C) – Kofroň, Motloch, Christov – Rudovský, Klimša (A), Kaukič – Flok, Kuťák, J. Kalus.

Od začátku byl k vidění hodně atraktivní hokej. Domácí hráči vstoupili do zápasu zostra, už ve 2. minutě využil nabídku Veselého Jan Bambula a zajistil svému týmu brzké vedení. Tlak AZetu pokračoval a v 8. minutě mohl přijít další gól domácích, ale Macuh nedosáhl na Gřešovu přihrávku, jinak by pálil do odkryté branky.

A tak přišly dva zásahy Rysů. V 9. minutě se po střele Novotného dostal k vyraženému puku Jan Hladoník a poslal jej do odkryté branky. Za minutu a půl už hosté vedli, když Filip Haman vyslal bombu od pravého mantinelu a puk se zastavil až v síti Bláhovy branky.

Od té chvíle měli hráči Frýdku-Místku navrch, velkou šanci měl v polovině 14. minuty Martynek, jenž tečoval puk před Bláhou, domácí gólman ale svůj tým podržel. V závěru třetiny se domácí hráči zase trochu zvedli, vrhali se do útoku, ale vyrovnat nedokázali. Po první třetině tak vedli hosté 1:2.

Druhou třetinu zahájil AZ v početní výhodě, protože v závěru první třetiny fauloval Christov domácího Bednáře. Této výhody ale nevyužili, na Hamerlíka vyslali pouze dvě střely. Pak pokračoval atraktivní hokej nahoru dolů jako v první třetině. Ve 24. minutě se do úniku dostal domácí Rehuš, ale Hamerlíka neprostřelil.

Další šanci vyrovnat měl AZ ve 26. minutě, kdy hrál další přesilovku. Přestože ji sehrál docela dobře, gólu se nedočkal. Podobně se svou přesilovkou naložili ve 28. minutě hosté. Ti ale mohli přidat třetí branku ve 31. minutě, když Martynkovu střelu mířící do odkryté branky zastavil svým rychlým přesunem Bláha.

Ve druhé polovině prostřední části se tlak AZetu stupňoval, dobrou příležitost měl Seman, ale jeho střelu tečoval jeden Rysů mimo tyče. Krátce po něm pálil z levého kruhu Procházka, tuto šanci zhatil dobře postavený Hamerlík. Na konci 36. minuty udeřilo na druhé straně, Jan Hladoník vybojoval u mantinelu puk, nabruslil si na levý kruh a trefil se k pravé tyči Bláhovy branky.

AZ se pak snažil o snížení, k tomu mu mohly pomoci přesilovky, ale jednu nevyužil a zbytek druhé si přenesl do třetí části. Po dvou třetinách tedy vedl Frýdek-Místek 1:3.

Na začátku 42. minuty už AZ přesilovku využil, důraz v brankovišti předvedl Radek Veselý, jenž si našel volný puk a poslal jej do sítě, čímž snížil na rozdíl jediné branky. Ve 47. minutě měl po Chrobočkově nahrávce na holi vyrovnání Kotala, jenže minul odkrytou branku Rysů.

Další velkou šanci domácích měl v 50. minutě Seman, jenž ale netrefil Marunovu přihrávku před odkrytou branku. V poslední desetiminutovce se hosté soustředili na obranu a nehnali se do útoku. Svým výborným pohybem ale nepouštěli Havířov do šancí. Díky tomu ubránili i přesilovku AZetu v 55. minutě.

Domácí zkusili dvě minuty před koncem hru bez brankáře, jenže ke kýženému vyrovnání to nevedlo a pět vteřin před koncem dal výsledku konečnou podobu Lukáš Kaukič, jenž trefil opuštěnou branku Havířova.

Frýdek-Místek si tak odváží všechny body, AZ prohrál potřetí v řadě. Spravit chuť si mohou naši borci v sobotu 19.1. na ledě Poruby.

Jiří Režnar (AZ Residomo Havířov): Měli jsme výborný vstup do utkání, prvních deset minut jsme se tlačili do branky. Po obdržených rychlých gólech jsme chvíli přestali hrát. Ale postupně jsme se do utkání vrátili a zejména ve třetí třetině se hrálo prakticky jen na soupeřovu branku. Jsme trochu v krizi, ale věřím, že hned v dalším zápase v Porubě se z ní dostaneme.

Vlastimil Wojnar (HC Frýdek-Místek): Řekl bych, že první dvě třetiny jsme byli o něco lepším týmem. Ve třetí třetině nás domácí zatlačili a byla jen otázka času, jestli dají gól nebo se naopak prosadíme my. Nakonec se nám podařilo přidat čtvrtou branku, tak si odvážíme pro nás velmi cenné tři body. Utkání mělo výbornou úroveň a výhra nás, i vzhledem k výsledkům dalších utkání, posunula zpět do boje o play-off.