AZet vybojoval výhru nad Litoměřicemi v prodloužení a bodoval potřetí v řadě

Petr Miklas | 14.10.2017

Dnešní utkání s Litoměřicemi bylo pro hráče AZetu nesmírně těžké. Hráli proti urputnému soupeři, který jim nedaroval ani kousek ledu zadarmo. Když už se dostali do šance, stál v brance výborný Michajlov, který hatil jednu šanci Havířova za druhou. Nutno pochválit i domácího brankáře Bláhu, jenž má velkou zásluhu na tom, že si hosté odvezli jen bod. V základní hrací době jsme viděli po jednom gólu na obou stranách, v prodloužení pak Matai zakončil krásnou souhru se Sikorou střelou do prázdné branky.

WSM liga - 13.kolo so 14.10.17:30
AZ Residomo Havířov - HC Stadion Litoměřice
2:1p
(0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 28. Drtil (Matai, Fronk), 64. Matai (Sikora, Krisl) – 32. J. Veselý (Pavlas, Kusý) Rozhodčí: Kašík, Čech – Adamec, Poruba. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1638. Střely na branku: 44:23. Zblokované střely: 14:22. Hity: 15:1. Vhazování: 37:29. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.

AZ Residomo Havířov: Bláha – Krisl (C), Drtil, Postnikov, Dudek, Chroboček, R. Havel – Kotala, Matai, Sikora (A) – P. Beránek, Rác, M. Kalus – Pořízek, L. Bednář, Fronk – Cihlář, Baláž, Gřeš.
HC Stadion Litoměřice: Michajlov – Kachyňa, Pavlas (C), Smetana (A), Kvasnička, Jebavý, Jandus – Kusý, J. Veselý, Bílek (A) – J. Dvořák, Miškář, M. Chalupa – Stříbrný, J. Šimeček, Helt – Kantner, Komárek, Jirásek.

Obraz hry sice vypadal v úvodních minutách poměrně vyrovnaně, ale byl to AZ, kdo měl jednoznačně blíže ke vstřelení gólu. Zatímco hosté často kombinovali mimo střelecké prostory, domácí se tlačili do nebezpečných zakončení. Jenže Pořízek dvakrát netrefil v dobré pozici branku, Matai ve 4. minutě nepřekonal střelou z otočky Michajlova v litoměřické svatyni, a závar na svém brankovišti v 10. minutě vyřešil také brankář Kališníků. Velkou šanci měl v přesilovce ve 13. minutě Kalus, ale puk se mu před odkrytou brankou zamotal mezi brusle. Hosté měli paradoxně největší šanci ve svém druhém oslabení. Dvořák se v 16. minutě prosmýkl kolem dvou bránících hráčů, ale jeho pokus našel pozorný Bláha efektně ve své lapačce. A protože ani v poslední šanci první třetiny neuspěl domácí Kotala, šlo se do kabin za stavu 0:0.

Druhou třetinu začali přesilovkou hosté, ale nebyli v ní vůbec nebezpeční. Naopak krátce po jejím skončení pálili ostře od modré domácí beci Chroboček a Drtil. Na konci 25. minuty vyslal Havel do průniku Ráce, ten se sice prodral k zakončení, Michajlov ale jeho pokus k levé tyči vyrazil. A tak se skóre měnilo až v minutě 28., v další havířovské přesilovce. Puk se po Fronkově střele a Mataiově dorážce odrazil od tyče do brankoviště a nejblíž stojící Tomáš Drtil, poslal puk pohodlně do sítě – 1:0. AZ měl i po vstřelené brance tlak, jenže neuplynuly ani 4 minuty a bylo vyrovnáno. Obránce Pavlas v přesilovce vystřelil z mezikruží a tečující Jan Veselý překonal Bláhu - 1:1. Ve zbytku druhé třetiny šancí ubylo. Za zmínku stojí jen Fronkova střela po průniku z levého křídla do Michajlovovy lapačky a na druhé straně Smetanův bekend. I ten ale byl, po zásahu domácího gólmana Bláhy, zneškodněn. V závěru třetiny měli ještě hosté dvě přesilovky, ale bez brankového efektu.

Také třetí třetinu začali Kališníci dohrávanou přesilovkou – slušnou, ale bez efektu. Pak měli zase několik gólovek domácí. Ve 47. minutě zastavil Michajlov nebezpečnou střelu Fronka, o pět minut později účinkoval jeho semafor proti Beránkovi a za chvíli i beton proti Rácovi. Hosté měli blízko ke gólu v 56. minutě. Pěkný protiútok založil Miškář, Dvořákovi pak ale chyběl kousek, aby zakončoval do prázdné branky. O dvě minuty později hostující Kusý chvíli kroužil v útočném pásmu, pak vypálil a dokonce trefil tyč!

A tak se šlo do prodloužení. V něm byli zpočátku aktivnější hosté, v nadějné situaci byl Kusý, ale pak byl v úniku faulován Sikora a ten dostal k dispozici trestné střílení. Puk však při následném zakončení poslal bekhendem vysoko nad. V 64. minutě ale zápas po rozhodující brance skončil. Před litoměřickou brankou předvedli přesný ťukes Sikora s Jakubem Mataiem a ten poslal puk do odkryté branky – 2:1.

Vojtěch Csabi (AZ RESIDOMO Havířov): Dva body doma jsou vždycky příjemné. Chtěl bych kluky pochválit za mimořádný výkon. Včera jsme s trenérem Janečkem ještě ani nevěděli, v jaké sestavě budeme hrát, ale nakonec jsme to nějak, i přes množství nemocných a zraněných, poskládali. Dnes u nás hrál kvalitní tým, mladí kluci, kteří hrají v reprezentačních výběrech do dvaceti let. Samozřejmě jejich výsledky jsou pro mě letos velkým překvapením. My jsme ale i proti takto kvalitnímu týmu podali výkon, za který ještě jednou musím kluky pochválit. Štěstí se dnes nakonec po tvrdé práci obrátilo na naši stranu.

Miloš Říha (HC Stadion Litoměřice): My jdeme do každého zápasu s tím, že chceme vyhrát. Dnes jsme myslím nepředvedli hru, kterou jsme chtěli. Jasně lepším mužstvem, důraznějším byli domácí. Byli rychlejší, agresivnější, proto nás ty dvě třetiny jednoznačně přehrávali. Prodloužení tři na tři je přeci jen trochu vabank. My jdeme do každého zápasu zvítězit, ale dneska jsme spokojeni i za bod.