AZ v dramatické koncovce turnaje proti Tychám uspěl a získal titul!

David Motloch | 13.08.2016

V posledním zápase turnaje O pohár ředitele HM Globus se odehrálo pořádné drama. Oba celky si s chutí zastřílely a chvílemi to bylo na ledě jako na houpačce. Do vedení se jako první dostali domácí po střele Davida Dvořáčka, ale polský soupeř dokázal několikrát v zápase dorovnat. Nakonec rozhodla třetí třetina, ve které si Havířovští připsali dvě rozdílové branky zásluhou Michala Štefka s Radimem Valchařem a výsledkem 5:3 získali titul na svém domácím turnaji. Gratulujeme!

Přípravné zápasy - 0.kolo so 13.8.14:30
AZ Havířov - GKS Tychy
5:3
(1:1, 2:2, 2:0)

Branky a nahrávky:3. Dvořáček (Ollender, Valchař), 27. Štumpf (TS), 29. Kalus (Peslar, Nesvadba), 54. Sztefek (Kalus), 60. Valchař – 4. Bepierszcz (Kolusz), 22. Kuboš (Kolusz, Kalinowski), 37. Gazda (Horzelski).Rozhodčí: Mikula - Moravec, Hranoš.Vyloučení: 3:7 - navíc Martin Kolusz (TCH) 10 min za NESP.Využití: 1:1.V oslabení: 0:0.Diváci: 1 097.Průběh utkání: 1:0, 1:1, 1:2, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3, 5:3.

AZ Havířov: Laco – Krisl, Lenďák, Petran, Korím, Nesvadba, Peslar, Orság, Bahounek – Sztefek, Haas, Kalus – Maruna, Matula, Štumpf – Ollender, Valchař, Dvořáček – Pořízek, Bednář, Kotala
GKS Tychy: Žigárdy – Baginski, Komorski, Ciura, Vozdecký, Kalinowski, Rzeszutko, Kristek, Gazda, Kogut, Galant, Kotlorz, Kuboš, Bryk, Witecki, Zatko, Pociecha, Kůrka, Kolusz, Horzelski, Bepierszcz

Havířov vstoupil do zápasu o první místo v turnaji proti polskému GKS Tychy s pozměněnou sestavou oproti předchozímu duelu s Unii Oswiecim. Hlavní a nejvýraznější změnou byl návrat hráčů první formace Maruny, Štumpfa a brankářské jedničky Marka Laca. Ze začátku se však prosazovali jiní. AZ měl skvělý vstup do zápasu a udeřil téměř z první šance zápasu na začátku 3. minuty. Mladík Samuel Ollender objel s kotoučem na holi branku GKS a nabídl parádní přihrávku Davidu Dvořáčkovi. Ten neváhal a z bezprostřední blízkosti puk poslal pod víko Žigárdyho branky – 1:0!

Lepší začátek jsme si nemohli představit, ale radost havířovským hráčům i fanouškům nevydržela příliš dlouho. Už za minutu se totiž hostům podařilo vyrovnat. Nenápadný nához od modré čáry od Mateusze Bepirszcze byl několikrát tečovaný a pro havířovského brankáře Marka Laca prakticky nechytatelný – 1:1. Zápas byl nadále vyrovnaný, ale gólové šance si vytvářeli ve zbytku první třetiny už jen hráči AZetu. Nejprve v 8. minutě po nádherné Krislově akci dorážel Štumpf, v 15. minutě trefili hráči Havířova brankovou konstrukci a 45 vteřin před koncem první části Sztefkovu tutovku bravůrně vychytal Žigárdy. Do šaten se tak šlo za stavu 1:1.

Druhá třetina začala pěkně zhurta. Už po minutě a dvaceti sekundách ujeli hosté v brejku 2 na 1. Peter Kuboš vzal zakončení na sebe a střelou po zemi trochu překvapil Laca – 1:2. Hned za minutu mohlo být vyrovnáno. Kotala se zmocnil kotouče a uháněl sám na Žigárdiho. Ten však jeho úmysl o bekhendovou kličku vystihl a zlikvidoval tak obrovskou šanci Havířova. Ve 25. minutě však mohlo být pro naše barvy zle. Marcin Kolusz jel sám na Laca a jasným faulem ho zastavil až Martin Lenďák. Kolusz si tak svůj nájezd mohl zopakovat, jeho střelu do horní poloviny branky ale Laco ramenem vytáhl nad břevno.

O pár sekund později se do šance dostávali Haas s Korímem, ale neuspěli, stejně jako hráči GKS v úniku 2 na 1 ve stejné minutě. Ve 27. minutě už se Havířov dočkal. Daniel Štumpf byl v úniku faulován a stejně jako Kolusz dostal od sudího druhou šanci. Na rozdíl od polského útočníka se nemýlil a šikovným bekhendovým blafákem nedal Žigárdymu šanci - 2:2! AZetu v tu ránu narostla křídla a pramenila z toho třetí branka v síti GKS. V přesilové hře z 28. minuty se ke střele od modré dostal Peslar. Kotouč se následně v brankovišti odrazil k Marku Kalusovi a ten jej nadvakrát poslal za záda gólmana Tych – 3:2.

V tuto chvíli se hrál krásný hokej nahoru dolů. Tychy nejdřív zazmatkovaly ve vlastním pásmu, aby se o pár vteřin později dostaly do úniku 2 na 1, který nedokázaly proměnit ve vyrovnaní. To se nepovedlo ani o minutu později, tedy v 35. minutě. Obránce Petr Kuboš vletěl do útočného pásma jako uragán. Už se zdálo, že bude střílet, ale ještě hledal na druhé tyči někoho ze spoluhráčů, ti však byli obránci Havířova skvěle pokryti. Ale jak se říká, do třetice všeho dobrého, tak teď už se hráčům GKS vyrovnat podařilo.

Tři minuty před koncem druhého dějství nahazoval v přesilové hře puk do brankoviště Horzelski, ten se otřel o Remigjusze Gazdu a zapadl za bezmocného Laca – 3:3. V 38. minutě už se Bryk téměř radoval z vedení GKS, ale jeho střela se od tyče odrazila do Laca a puk zůstal ležet na brankové čáře, odkud jej poslala domácí obrana do bezpečí. Dvacet vteřin před koncem ještě mohl skórovat Sztefek, ale letící kotouč se mu nepodařilo usměrnit mezi 3 tyče. I po druhé třetině byl tak stav nerozhodný, tentokrát 3:3.

Třetí perioda sice začala tutovkou Kristka, kterou zneškodnil vyrážečkou Laco, ale jinak se už nehrál tak živý a chvílemi bezhlavý hokej jako v předchozích dvou třetinách. Další obrovská šance se udála až v 54. minutě a hned skončila gólem. Marek Kalus vybojoval puk v rohu kluziště a přihrál ho před branku, kde stál nachystaný Michal Sztefek. Ten se nerozpakoval a bombou z první do víka rozradostnil domácí fanoušky – 4:3!

Hosté už neměli ke konci zápasu co ztratit, a tak se rozhodli pro hru bez brankáře. Tu potrestal 40 vteřin před koncem gólem přes celé kluziště Radim Valchař a rozhodl o konečném výsledku zápasu – 5:3! Havířov tak porazil GKS Tychy a stal se vítězem druhého ročníku turnaje O pohár ředitele HM GLOBUS! Po zápase se odehrály ještě zvlášť tradiční samostatné nájezdy. I v nich zvítězil domácí AZ, jelikož se z celkových šesti exekutorů stal jediným úspěšným střelcem Martin Lenďák.

Oswiecim vydřela tři body se Vsetínem a bere konečné třetí místo v turnaji

V úvodním hracím zápase třetího turnajového dne se v první třetině ujala vedení polská Oswiecim. Ta si své vedení v průběhu celého zápasu pohlídala a nakonec svůj náskok dokázala také navýšit. V utkání se výhradně prosazovali bývalí havířovští hráči. Postupně do černého pálil Jan Daneček, Radim Haas a Jan Kolařík. Konečný výsledek zápasu se zastavil na skóre 3:1 pro Oswiecim, která tak bere konečné třetí místo v tabulce. Na hráče Vsetína zbyla poslední čtvrtá příčka.

Aksam Unia Oswiecim - VHK Vsetín 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 18. Daneček (Wanat), 26. Haas (Bezuška), 59. Wanat (Vosátko, Daneček) – 30. Kolařík (Čuřík, Vítek). Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 121.

SESTAVY:

Aksam Unia Oswiecim: Fikrt – Bezuška, Budzowski, Daneček, Paszek, Lacheta, Haas, Malicki, Wojtarowicz, Vosátko, Gebczyk, Deutsch, Kysela, Adamus, Bulanowski, Holoda, Kasperlík, Piotrowicz, Koczy, Wanat, Szewczyk.

VHK ROBE Vsetín: Hromada – Mojžíš, Žák, Hryciow, Vrba, Štindl, Kobylík, Čuřík, Hořanský, Vítek, Šilhavý, Kovář, Daněk, Finsterle, Kolařík, Šjafotdinov.

OHLASY TRENÉRŮ:

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín): My jsme dneska přijeli v podstatě v 16 lidech, protože se nám ještě včera dva hráči zranili. Chtěli jsme to tak dneska alespoň důstojně dohrát. My jsme na ledě teprve první týden, takže tři zápasy ve třech dnech byla pro naše kluky celkem nálož. Dneska to nebylo z našeho pohledu špatné, ale soupeř potrestal naše chyby a byl efektivní v koncovce, což se o nás říct nedá. Určitě na tom zapracujeme a půjdeme nahoru. Věřím, že už ve čtvrtek proti Šumperku předvedeme lepší výkon.

Konečná tabulka turnaje:

1. AZ Havířov 9b 15:5

2. GKS Tychy 6b 14:10

3. Unia Oswiecim 3b 7:12

4. VHK ROBE Vsetín 0b 5:14

Nejlepší hráči turnaje:

Ceny pro nejlepší hráče turnaje, stejně jako vyhlášení konečných výsledků a umístění, předával slavnostně nynější útočník extraligového PSG Zlín a havířovský odchovanec Robert Říčka. Ceny získali:

Nejlepší brankář: Petr Hromada (VHK ROBE Vsetín)

Nejlepší obránce: Martin Leňdák (AZ Havířov)

Nejlepší útočník: Jaroslav Kristek (GKS Tychy)

Trenér Šejba: Český hokej je o poznání jiný

Druhý celek turnaje GKS Tychy v současné době trénuje český uznávaný trenér Jiří Šejba. Po již skončeném turnaji jsme se jej zeptali nejen na výkony jeho mužstva, ale také na to, jak se mu zdejší turnaj líbil a zda-li by případně neodmítl pozvánku i příští rok.

"Ten turnaj nám měl něco ukázat a to taky splnil. Osvětim dobře známe z naší ligy, takže tam se žádné překvapení nekonalo. Zápas se Vsetínem byl trochu jiný, protože tam se jednalo spíše o bojovníky a i to nám dělalo problémy. Ukázalo se, že když na ty české obránce použijete agresivní napadání, jsou schopní dělat chyby, kterých se dá potom využít. I to se na tomto turnaji potvrdilo."

"Určitě bychom se rádi zúčastnili i dalšího ročníku. Všechny takové turnaje jsou dobré. My jsme si hlavně vyzkoušeli konfrontaci s lepšími týmy. Neříkám, že v naší polské lize hrají špatné týmy, ale jsou tam zhruba čtyři mužstva kvalitativně srovnatelné naší úrovni. Pro nás je dobře, že jsme vyjeli z domova a v tomto trendu budeme pokračovat. Příští týden jedeme na Slovensko, kde se utkáme i s běloruským nebo maďarským celkem. Pro hráče je to důležité, aby si nenavykli pouze na svojí soutěž a dál se rozvíjeli".

Luboš Jenáček: Chválím si konfrontaci mezinárodních celků

Luboš Jenáček v současné době vede společně s Jiřím Dopitou celek ze Vsetína. I on se rozpovídal k samotnému průběhu turnaje. Především zmínil, že jeho svěřenci přijeli na turnaj bez předchozích zápasů v nohách, a tak zde měli v tomto ohledu premiéru. Podle něj se nerozehranost celku stala jedním z mnoha faktorů tří porážek Vsetína.

"My jsme tu letos byli poprvé, ale byla to pro nás výborná konfrontace s týmy z vyšších soutěží. Oba polské celky hrají doma extraligu a Havířov se zase drží v té lepší polovině tabulky WSM ligy. Spousta našich kluků si uvědomila, že mají na čem pracovat, protože se tady představilo velké množství hráčů, kteří jsou na tom výkonnostně lépe. My bychom potřebovali před turnajem být na ledě alespoň o týden déle, takhle byla na nás vidět nerozehranost. Samozřejmě je to ale jenom příprava, hrál se takový typický srpnový hokej a já věřím, že půjdeme ještě nahoru."

Budou doplněny.

Jiří Šejba (GKS Tychy): Já si myslím, že ten zápas byl oboustranně dobrý. Každý hrál v rámci kvalit, na které měl. Utkání bylo jako na houpačce, chvíli vedli domácí, pak jsme to otočili, domácí opět odskočili, ale my opět dokázali srovnat. Je vidět, že ten český hokej je přeci jen jinačí. I když své hráče připravujeme i na ty mezinárodní utkání, tak je vidět, že už mají určité věci zažité a my se je snažíme vymýtit. Jedná se o disciplínu, dodržování taktiky a situace 1 na 1. Musíme na tom během tréninků zapracovat, abychom z toho pak mohli v sezóně profitovat.