AZ slaví třetí výhru v řadě, Vrchlabí zlomil ve třetí třetině

Tomáš Vlček | 03.12.2020

V dohrávce 3. kola Chance ligy mezi AZetem a Vrchlabím byli v první třetině o něco lepší hostující hokejisté, kteří šli v přesilovce Válou do vedení, ale AZeťáci Procházkovým gólem do šatny srovnali. Od druhé třetiny byl AZ lepším týmem. V prostřední třetině však branka nepadla, až přesilovkové zakončení Kotaly a Bořutovy trefa do prázdné svatyně Stadionu ve třetí třetině rozhodly o výhře Havířova 3:1. Další utkání sehraje AZ v sobotu na ledě Benátek.

CHANCE LIGA - 3.kolo čt 3.12.16:00
AZ Heimstaden Havířov - HC Stadion Vrchlabí
3:1
(1:1, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 20. O. Procházka (F. Seman, R. Szturc), 47. Kotala (Chroboček, Prokeš), 59. Bořuta (Adamský) – 10. Vála (Nouza, Heřman). Rozhodčí: Kašík, Barek – Otáhal, Bohuněk. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 0. Střely na branku: 33:23 (8:11, 16:4, 9:6). Zblokované střely: 9:4. Vhazování: 29:34. Průběh utkání: 0:1, 3:1.

AZ Heimstaden Havířov: Groh – Kočí, Chroboček, Mrowiec, Rašner, Bořuta (A), L. Rutar – Adamský, Prokeš, Kotala – O. Procházka, F. Seman (A), R. Szturc – Doktor, Maruna (C), Fridrich – Mrva, Ivan, Cihlář.
HC Stadion Vrchlabí: Klouček – Bučko, Linhart (A), Niko, Kajínek, Jirků (C), Vála – Nouza (A), Chrtek, Heřman – Machač, Matýs, M. Kratochvil – Mrňa, Urban, Machala – Chalupa, Costa, Formánek – Hozák.

AZ měl lepší vstup do utkání, což bylo podpořeno i přesilovou hrou už po minutě hry. Ale domácí hráči tuto výhodu nevyužili a nevytvořili si ani větší šanci. Poté jsme viděli hru plnou nepřesností na obou stranách s častým přerušováním.

V 9. minutě mělo Vrchlabí velkou šanci, konkrétně Costa, jenž se pěknou kličkou uvolnil a dostal před Groha, ale z blízka trefil jen dobře postaveného gólmana AZetu. V polovině 10. minuty už hosté vedli, když Ondřej Vála střelou z levého kruhu na bližší tyč, po pěkné Nouzově přihrávce, využil přesilovku.

Ve druhé polovině první části byl obrázek hry podobný, stále se hráčům nedařila kombinace. Stadion hrál další přesilovku, ale tentokrát z toho branka nebyla. Už to vypadalo, že si hosté odnesou do šatny jednobrankové vedení, ale půl minuty před koncem první periody přišlo vyrovnání.

Seman vybojoval puk u levého mantinelu pro Szturce, ten mu puk vrátil a od Semana přišla přihrávka na Ondřeje Procházku, který nekompromisně zavěsil. Přesouvající se Klouček byl bez šance. Po první třetině tak platil stav 1:1.

I na začátku druhé třetiny měl Havířov navrch, opět si brzy po začátku zahrál přesilovku, ale Prokeš, Rašner i Seman ztroskotali na Kloučkovi. Ve 25. minutě měli hosté velkou šanci jít do vedení, když po Chalupově ráně poskakoval puk v Grohově brankovišti, ale nakonec jej domácí obránci uklidili.

V rozmezí mezi 28. a 29. minutou měl AZ další dvě velké šance. Nejprve Adamský projel do pásma a zadovkou vybídl ke střele Prokeše, jenže ten pálil přímo do Kloučka. Poté se dostal do šance Szturc, jehož ránu zpoza hráče Klouček vyrazil a musel řešit závar ve svém brankovišti.

I nadále měl AZ navrch. Ve 31. minutě předvedl krásný průnik Procházka, ale nedokázal po forhandovém blafáku zasunout puk za Kloučkova záda. O minutu později se Fridrich s Rašnerem dostali sami před Kloučka, ale prvně jmenovaný nedokázal usměrnit puk po přihrávce druhého do sítě.

Hosté se dostali k šancím, které by stála za řeč až na začátku 38. minuty, dobrou střelu vyslal Urban, ale Groh zasáhl pravým betonem. Minutu před koncem druhé dvacetiminutovky měl dvě dobré šance Nouza, který pálil z pravého kruhu, jenže Groh se prostřelit nenechal.

V závěru třetiny hráli domácí hráči 16 vteřin přesilovku, ale skórovat nedokázali a tak si přenesli zbytek přesilovky do třetí části. Po dvou třetinách to stále bylo 1:1.

Po minutě třetí části mohl Havířov přesilovku využít, ale Seman tváří v tvář Kloučkovi neuspěl, když nedokázal zvednout puk tak, jak by si přál. Ve 47. minutě využil přesilovku domácí Jakub Kotala, jenž našel vyražený puk a poslal jej k levé tyči bezmocně ležícího Kloučka.

Od té chvíle se tempo hry zvedlo, Vrchlabí se tlačilo do útoku a z toho vznikaly brejkové situace pro Havířov. Velkou šanci měl ve 48. minutě Seman, jenže po dobré Szturcově přihrávce netrefil branku Vrchlabí. O dvě minuty později mohli udeřit hosté, ale Groh vyrazil puk po gólovce Linharta a následně obránce hostí minul branku.

Od začátku 51. minuty hráli hosté přesilovku, ale vyrovnat nedokázali. Linhartovu střelu Groh vyrazil a následně puk přikryl. Další šanci měl Chrtek, ale nemířil mezi tyče, poté Niko vyslal bombu, kterou Groh zastavil betonem.

V závěru třetiny přišla série vyloučení, AZ hrál krátce přesilovku 5 na 3, ale to nemělo dlouhého trvání. Minutu a půl před koncem třetí třetiny hráli hosté přesilovku 4 na 3 a rozhodli se odvolat gólmana. Risk jim však nevyšel a AZ přidal třetí branku, když se do odkryté klece přes celé hřiště trefil Antonín Bořuta.

Havířov tak bere další tři body za výhru 3:1.

Jiří Režnar (AZ Heimstaden Havířov): Možná to vypadalo, že v první třetině byl soupeř lepší, ale já jsem spokojený s naší hrou v celém utkání. Soupeř, ač nováček, tak má v týmu velmi zkušené hráče, je tam vidět ta výpomoc z Pardubic, velcí a silní obránci, přes které se jen těžko přechází. V první třetině jsme čekali tlak soupeře, ten jsme ustáli a pak už to bylo o tom, kdo dá rozhodující gól. A to se povedlo nám.

Václav Baďouček (HC Stadion Vrchlabí): Myslím, že to bylo po celou dobu vyrovnané utkání. Jen my jsme dali méně gólů, než domácí. Ve třetí třetině bylo jasné, že kdo se dostane do vedení, tak bude mít k vítězství blíže. A to se podařilo domácím. Celkově jsme ale s výkony a hrou týmu spokojeni a zatím se nám daří plnit náš cíl. Tedy být na místech, ze kterých se postupuje do play-off.