AZ si poradil s Třebíčí, v play-off narazí na Motor

Petr Miklas | 26.02.2019

Dnes AZ potřeboval alespoň bod, aby si zajistil účast v play-off. Po bezbrankové první třetině dal dvě branky ve druhé části, v závěrečné periodě přidal ještě pojistku a pak už si vedení pohlídal. Třebíč za celý zápas vystřelila jen dvanáctkrát, ale Ondřeje Bláhu nepřekonala ani jednou a ten si tak připsal čtvrtou nulu v sezóně. O branky Havířova se postarali Branislav Rehuš, Tomáš Gřeš a Ondřej Procházka. Naši borci tedy skončili na šestém místě a v play-off budou mít za soupeře Motor České Budějovice. První zápas se hraje v pátek 1.3. na ledě Motoru.

CHANCE LIGA - 60.kolo út 26.2.18:00
AZ Residomo Havířov - SK Horácka Slavia Třebíč
3:0
(0:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 24. Rehuš (Matai), 29. Gřeš (F. Seman, Kurovský), 49. O. Procházka (Rašner, Maruna). Rozhodčí: Kašík, Obadal – Gančarčík, Konvička. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1.656. Střely na branku: 41:12 (13:3, 16:5, 12:4) Zblokované střely: 10:7. Průběh utkání: 0:0, 3:0.

AZ Residomo Havířov: Bláha – Chroboček, Matai, Bořuta, Rašner, Staněk, Dudek – Kotala, F. Seman, Rehuš – L. Bednář, R. Veselý, Bambula – Gřeš, Pořízek, Kurovský – Maruna, Haas, O. Procházka.
SK Horácka Slavia Třebíč: Jekel (37. Do. Svoboda) – Vl. Brož, Szathmáry, Bilčík, Nedbal, V. Čejka, Furch – Vodný, Psota, Havlát – Malec, Tadeáš Král, Paták – Forman, M. Novák, P. Kratochvíl – J. Čejka, Mlynář, Ferda.

Zápas začal oboustranně ve vysokém tempu, ale vyložených šancí moc k vidění nebylo. Oba týmy také v prvních šesti minutách nevyužily přesilovku. V 8. minutě byl blízko gólu Haas, ale zblízka svou střelou z otočky těsně minul tyč Jekelovy branky. Za minutu třebíčský gólman zlikvidoval šance Gřeše a Pořízka a pak do třetice neuspěl rozjetý Seman.

Od 10. minuty hrál AZ dvě další přesilovky, ale kromě několika střel od modré a šance Kotaly z blízka po přihrávce z rohu, nic víc nevytěžil. V 17. minutě už visel gól ve vzduchu, když Rehuš trefil z pravé strany vzdálenější tyč. Na druhé straně proklouzl za minutu puk nebezpečně havířovským brankovištěm, ovšem bez brankového vyústění.

Na začátku druhé dvacetiminutovky nejprve zahrozili hosté Patákem, ale Bláha včas ramenem zasáhl. Na druhé straně se nebezpečně do zakončení dostal po objetí branky Pořízek. Branky se ale Gascontrol Aréna dočkala až na začátku 24. minuty. Branislav Rehuš si v přesilovce vybruslil od mantinelu na pravý kruh a přesnou polovysokou střelou k tyči překonal Jekela – 1:0. AZ se po vedoucí brance tlačil za dalším gólem a to se mu podařilo přesně v čase 28:02. U branky zapomenutý Tomáš Gřeš se dostal před Jekela a překonal ho střelou bekhendem po ledě mezi betony – 2:0.

Pak havířovští ubránili velmi slušně zahranou třebíčskou přesilovku a ve 32. minutě opět zahrozili, když Marunou nahozený puk Jekel jen vyrazil před sebe, ale žádný domácí hokejista jej před poloodkrytou brankou nedorazil. V další třebíčské přesilovce pak pálil nebezpečně Havlát, ale Bláha, který jinak neměl moc práce, výborně zasáhl. Ve 38. minutě hosté vystřídali gólmany a mezi tyče zamířil Dominik Svoboda. V závěru třetiny hrál přesilovku zase AZ, jenže když Pořízek nasměřoval svou rychlou dorážku Bořutovy střely jen do Svobodovy lapačky, šlo se podruhé do kabin za stavu 2:0.

Přesilovku tak dohrával AZ na začátku třetí části. Sice ji nevyužil, ale během ní, i po jejím skončení, zasypal Svobodu řádnou sprškou střel. V největších šancích byli Rehuš a Kotala, ale na mladého gólmana bílých hvězd si nepřišli. Podařilo se to až Ondřeji Procházkovi ve 49. minutě. Toho našel křížnou přihrávkou od modré před brankou Rašner, a havířovský útočník puk usměrnil po ledě mezi betony – 3:0.

Jasné vedení dávalo AZetu jistotu postupu do play-off, ale na ledě se bylo stále na co dívat. Rozjetého Kotalu vychytal Svoboda, na druhé straně Bláha musel hasit po chybě obránců Královu šanci. V 53. minutě pak Svoboda zákrokem ukončil pohlednou kombinaci domácího prvního útoku zakončenou Semanem. V závěru utkání se dost vylučovalo, AZ měl herní i střeleckou převahu, ale branka už nepadla žádná.

Jiří Režnar (AZ Residomo Havířov): Věděli jsme, že proti nám nastoupí kvalitní tým, který umí hrát nátlakový hokej a v sobotu porazil i Kladno. Takže jsme se na to připravili a po nepovedeném zápase v Ústí kluci ukázali, že jsou parta a tým. Byl to pro nás takový první play-off zápas. Podali jsme zodpovědný výkon a dotáhli to k vytouženému postupu. Teď se musíme připravit na České Budějovice a udělat vše pro postup.

Martin Sobotka (SK Horácká Slavia Třebíč): Dneska jsme nezopakovali heroický výkon ze soboty proti Kladnu. Domácí byli po celý zápas aktivnější, bruslivější a tím i celkově lepší. Dozadu to z naší strany nebylo až tak špatné, ale dopředu jsme toho moc nepředvedli. Výhra domácích je tak naprosto zasloužená.