AZ sehrál na jihu Čech vyrovnanou bitvu, ale MOTOR vyhrál i dnes

Petr Miklas | 28.02.2018

Druhé utkání čtvrtfinále s Českými Budějovicemi začali hokejisté Havířova výborně, když šli už ve 2. minutě zásluhou Pořízka do vedení. Jenže domácí záhy vyrovnali a po Kotalově vyloučení na 5 minut a do konce zápasu měli velkou šanci utkání otočit. AZ dlouhé oslabení ubránil, ale přesto ještě v první třetině inkasoval. Fronk dokázal ve 29.minutě vyrovnat a měl na holi i vedoucí branku, ale mířil jen do boční sítě. Naopak domácí dokázali jít znovu do vedení. AZet měl spoustu šancí vyrovnat, ale žádná se neujala. Nepomohla ani hra bez brankáře, ve které přidal vteřinu před koncem utkání čtvrtou branku domácích Heřman. Série se stěhuje do Havířova, kde budou mít hráči AZetu šanci MOTORU porážky vrátit. Hraje se v sobotu a v neděli, vždy od 17. hodin.

WSM liga - 0.kolo st 28.2.17:30
HC Motor České Budějovice - AZ Residomo Havířov
4:2
(2:1, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Čermák (Jonák, Rob), 16. Martin Novák (M. Bárta), 32. Jonák (Dostálek, Vampola), 60. Heřman (Vampola) – 2. Pořízek (Dudek), 29. Fronk (Krisl). Rozhodčí: Zubzanda, Kostourek – Kokrment, Malý. Vyloučení: 3:4, navíc Kotala (AZ) 5+OK. Bez využití. Diváci: 5803. Střely na branku: 26:28 (11:7, 7:10, 8:11). Zblokované střely: 9:8. Vhazování: 35:28. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 4:2.

HC Motor České Budějovice: Kváča – Čáp, Kutlák, F. Novák, Fillman, Vráblík, Kučný, Kachyňa – L. Květoň, Vampola, Nedorost – Čermák, Rob, Jonák – Dostálek, J. Mikyska, Heřman – M. Bárta, Galamboš, Martin Novák.
AZ Residomo Havířov: Martin Růžička – Krisl, Chroboček, R. Havel, Matai, Luža, Dudek – Kotala, Maruna, Tomi – M. Kalus, L. Bednář, Sikora – Kanko, Pořízek, Fronk – Bambula, Gřeš.

Diváci si ve druhém čtvrtfinálovém zápase užili divoký úvod zápasu. Po několika náznacích na obou stranách zakončil po 119 sekundách hry Radek Pořízek rychlou souhru s Jakubem Dudkem přesnou střelou do pravého horního rohu nad vyrážečku brankáře Petra Kváči – 0:1.

Vedení hostujícího týmu trvalo ale jen pár minut. V čase 4:15 vyrovnal Miroslav Čermák, který nejprve tvrdým hitem získal v rohu kluziště puk a následně dorazil nahození Víta Jonáka – 1:1. Drama pokračovalo i nadále.

V 7. minutě byl po faulu na Lukáše Květoně vyloučen na pět minut a do konce zápasu Jakub Kotala, který domácího hráče nedovoleně přišpendlil na mantinel. Dlouhou přesilovku ale Motor trestuhodně nevyužil. Paradoxně měl po chybě Filipa Nováka největší šanci Tomáš Greš. V úniku proti pozornému Kváčovi neuspěl.

Domácí stav otočili na začátku 16. minuty. Protiútok 3 na 3 táhl Michal Bárta, po najetí do třetiny vybídl na pravém kruhu najíždějícího Martina Nováka, který sice napoprvé trefil obránce Vojtěcha Tomiho, ale z dorážky se již nemýlil – 2:1. V závěru mohl srovnat v dalším úniku Lukáš Bednář. Ani on na domácího brankáře nevyzrál.

V první polovině prostřední části si nejprve zahráli bez gólového efektu přesilovku domácí a následně po špatném střídání Motoru i hosté. Ani Havířov početní výhodu nevyužil. Prosadil se až po ní. Laxnost domácích v defenzivě využil exbudějovický Jiří Fronk. Po přihrávce Jiřího Krisla využil nabídnutého prostoru před brankou a propálil Kváču – 2:2. Kolem Fronka byli dva domácí hráči, kteří nedokázali zasáhnout.

Ihned po rozehrání mohli hosté znovu udeřit. Střelu Tomiho a dorážku Tomáše Gřeše naštěstí pro domácí Kváča vyrazil. Jihočechy poslal znovu do vedení ve 32. minutě Vít Jonák, který bekhendovou kličkou nedal brankáři šanci zasáhnout – 3:2. V závěru periody měly oba týmy po jedné velké šanci. Skóre se ale znovu neměnilo.

První pětiminutovka třetí třetiny žádnou velkou šanci nepřinesla. Ve 47. minutě dostal Havířov po faulu Václava Nedorosta šanci vyrovnat v početní výhodě. Motor se bez problémů ubránil. Osm a půl minuty před koncem třetiny dostal Havířov po hákování Jonáka další přesilovku a ani tu nevyužil.

Definitivum zápasu mohl dát v 58. minutě Martin Heřman. V úniku ze strany si rychle přejel před gólmana, ale propálit ho nedokázal. Růžička si prostor mezi betony pohlídal. Trenéři Havířova reagovali po dalším přerušení oddechovým časem a odvolali dvě a půl minuty před koncem třetiny brankáře.

Domácí hráči hosty k velkému tlaku nepustili a sekundu před sirénou střelou do prázdné branky pečetil vítězství Martin Heřman - 4:2.

Jihočeši vedou v sérii 2:0. Pokračuje se v sobotu v Havířově na ledě GASCONTROL Arény, utkání začíná v 17 hodin. Hráči AZetu budou potřebovat podporu každého fanouška v boji o první vítězné utkání v sérii. Přijďte je podpořit!

Luboš Rob (ČEZ Motor České Budějovice): „Bylo jasné, že dnešní zápas bude odlišný od toho prvního. Byl silovější, tvrdší a my jsme se dostávali pod tlak. Samozřejmě nám nechyběla určitá dávka štěstí, která k tomu ale také patří. Gól jsme naštěstí vždy dali v pravý okamžik. Poté, co jsme průběh utkání otočili, bylo naším cílem výsledek udržet. V play-off se hraje na vítězství, ne na krásu. Po zranění Květoně jsme Nedorosta s Vampolou točili ve třetím centru, spolu proto chodili na led méně.“

Jiří Režnar (AZ RESIDOMO Havířov): „Sice jsme prohráli, hodnocení je ale kladnější než včera. Tentokrát jsme se soupeřem drželi tempo po celý zápas. Škoda toho závěru, že nám to tam nespadlo. Motor jsme dostali pod tlak, Kváča však svými fantastickými zákroky domácí podržel. Nyní se musíme připravit na domácí zápasy, abychom sérii vrátili zpátky do Budějovic.“