AZ podlehl Prostějovu, rozhodla větší střelecká efektivita

Tomáš Vlček | 25.10.2017

AZ dnes ukončil pětizápasovou šňůru domácích utkání, ale na předchozí výhry bohužel nenavázal. Opticky bylo utkání s Jestřáby vyrovnané, ale hosté byli střelecky efektivnější. V první třetině ještě stačila Sikorova přesilovková střela na srovnání. Ale ve druhé části šli hosté do dvoubrankového náskoku a ten už si, i přes Pořízkovo snížení, pohlídali. Další utkání sehraje AZ v pátek na ledě Kadaně.

WSM liga - 17.kolo st 25.10.18:00
AZ Residomo Havířov - LHK Jestřábi Prostějov
2:5
(1:1, 0:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 13. Sikora (Matai, Gřeš), 49. Pořízek (Baláž) – 6. Švarc (Žovinec, Voženílek), 24. L. Luňák (Venkrbec, A. Holík), 31. Dvořáček (Mikliš), 50. Venkrbec (Mikliš, L. Luňák), 54. Dvořáček (Venkrbec, Havík). Rozhodčí: Doležal, Veselý – Adamec, Poruba. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1.848. Střely na branku: 30:31 (9:11, 11:10, 10:10). Zblokované střely: 7:11. Hity: 14:8. Vhazování: 30:40. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:5.

AZ Residomo Havířov: Bláha – Krisl, Dudek, Postnikov, Drtil, Chroboček, R. Havel – Fronk, Matai, Sikora – Tomi, Rác, M. Kalus – P. Beránek, Pořízek, Gřeš – Kanko, Cihlář, Baláž.
LHK Jestřábi Prostějov: Neužil – Žovinec, Mikliš, Havlík, D. Kolář, Horyna, A. Holík – Rudovský, Divíšek, Nouza – Fiala, Hozák, Švec – L. Luňák, Venkrbec, Dvořáček – Zabloudil, Voženílek, Švarc.

Utkání se hrálo v bouřlivé atmosféře, kterou od začátku vytvářely tábory fanoušků obou týmů. Ze začátku byli aktivnější domácí hráči, ale obrana hostí, v čele s Neužilem, všechny útoky AZetu zastavila.

V 6. minutě poslal hostující Žovinec dlouhou přihrávku na Milana Švarce a ten tváří v tvář Bláhovi předvedl blafák zakončený mezi betony.

V polovině třetiny měli hosté možnost přesilové hry, ale tuto výhodu nevyužili a málem sami inkasovali, když se do dobré příležitosti dostal Matai. Ve 13. minutě se domácím podařilo srovnat, když při přesilovce Matai vybídl ke skórování Marka Sikoru, jemuž stačilo trefit odkrytou branku.

O tři minuty později mohl vrátit Jestřábům vedení Venkrbec, jenž pálil z první z levého kruhu, ale Bláha nasadil zákrok betonem a vyražený puk domácí obránci odklidili do bezpečí. Ve zbytku třetiny už nebyla k vidění žádná gólová šance, ale na ledě se to jiskřilo a byly tam náznaky šarvátek. Nicméně rozhodčí nevylučovali a tak na světelné tabuli na konci první třetiny svítilo skóre 1:1.

Začátek druhé třetiny přinesl hru nemastnou neslanou, hráči obou týmů se dopouštěli nepřesností. Ale ve 24. minutě už byl k vidění gól, který vstřelili při přesilovce hosté. Nebyl to úplně typický přesilovkový gól - Venkrbec prošel z vlastního obranného pásma až před Bláhu a vyslal dobrou střelu. Tu Bláha vyrazil před sebe, tam byl ale dojíždějící Lukáš Luňák, jenž neměl problém poslat puk do odkryté branky.

Ve 26. minutě se do dobré šance natlačil domácí Rác, ale než stačil zakončit, srazil jej jeden z prostějovských k ledu. O tři minuty později měl při přesilovce tutovku domácí Fronk, ale Neužil jej vychytal.

Ve 31. minutě zahrozil Nouza, jehož střelu zastavil efektním semaforem Bláha. Ale to hosty nemuselo mrzet, protože v téže minutě vypálil Mikliš, Bláha puk pouze vyrazil a David Dvořáček pohotovou dorážkou poslal Jestřáby do dvoubrankového vedení.

Ve zbytku třetiny měli navrch domácí hráči, ale Neužil zastavil dobré šance Baláže i Havla a bomba Fronka minula branku Jestřábů. I proto po dvou třetinách vedl Prostějov 1:3.

Začátek třetí části zápasu patřil domácím, kteří si vytvořili velký tlak. Jenže Kalusovu ránu zastavil Neužil, Dudek svou dělovkou těsně minul pravou tyč brány Jestřábů a Rác netrefil poloodkrytou branku hostí.

Gascontrol Aréna vybuchla vybuchla nadšením až v polovině 49. minuty, když Balážovu přihrávku přetavil v gól přesnou ranou pod horní tyč Radek Pořízek. Jenomže uběhlo jen něco málo přes minutu a Prostějov opět odskočil do vedení o dvě branky, když Matouš Venkrbec po kombinaci s Miklišem a Luňákem zakončoval do odkryté branky.

Pak se ještě domácí vzepjali k náporu, ale vytěžili z toho jen dobrou šanci Ráce, kterou zastavil Neužil. V 54. minutě předvedli Jestřábi další pěknou kombinaci, Venkrbec našel volného Davida Dvořáčka, který zakončoval do odkryté branky.

Ve zbytku třetiny, a vlastně i utkání, si hosté svůj pohodlný náskok hlídali, k čemuž jim pomohla i přesilová hra. Tu sice Jestřábi nevyužili, ale i tak dokráčeli k vítězství 2:5 a odvezli si cenné tři body.

Další utkání sehraje AZ v pátek v Kadani.

Martin Janeček (AZ Residomo Havířov): Utkání bylo vyrovnané, ale my jsme dělali chyby a měli jsme výpadky v obranném pásmu a soupeř to dnes efektivně využíval. U nás mnoho hráčů po prvním inkasovaném gólu, který přišel z normální chyby, odešlo po psychické stránce a začali jsme se něčeho bát. To je škoda, protože hokej hrát umíme a měli jsme vlny v zápasu, kdy jsme mohli srovnat nebo i otočit. Rozhodla pak další naše chybička, kdy jsme dostali gól na 2:4, soupeř odskočil a už si to pohlídal. Prostějov byl dnes připravenější, dal do toho více než my a zaslouženě vyhrál.

Jiří Vykoukal (LHK Jestřábi Prostějova): Myslím si, že všechny ty zápasy, které jsme hráli a hrajeme s Havířovem jsou kvalitní, hráči si je užívají. Utkání bylo vyrovnané a my jsme hráli, co jsme chtěli. Jakmile se dostal soupeř na dostřel jednoho gólu, tak jsem věděl, že tam bude obrovský tlak, naštěstí jsme ale přidali rozdílovou branku na 4:2 a ta nám hodně pomohla.