Základní část jde do finiše, AZ o víkendu vyzve Prostějov

26.02.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - V sobotu 27. února vyjedou hráči AZetu do druhého největšího města olomouckého kraje, aby vyzvali tým LHK Jestřábi Prostějov. Hanáci v posledním zápase se Vsetínem na Lapači prohráli 5:1 a v tabulce jsou desátí. To Havířov v domácím derby nestačil na Frýdek-Místek 1:4 a klesl na 16. místo. Vykřesá AZ alespoň plamínek naděje v boji o předkolo play-off?

LHK Jestřábi Prostějov, 10. místo, 30z. (13 – 3 – 2 – 12), 47 bodů, skóre 110:93.

Útočná mašina se lehce zadrhla, takto by se, ve zkratce, dala shrnout forma Hanáků od poloviny měsíce ledna. Po výhrách se Slovanem 2:1 a v Kadani 2:9, v Prostějově porazili Sokolov 5:3. V Šumperku dali šest gólů (6:3) a na svém Zimním stadionu smetli překvapení soutěže z Vrchlabí 4:1. Po reprezentační přestávce však nestačili v Kladně na Rytíře 4:1. Doma pak v derby inkasovali „pětku“ od Přerova, s kterým prohráli 3:5.

Naposledy na Lapači vyzvali Vsetín. Prostějov byl na začátku lepším týmem, ale Gábu útočná esa Jestřábů dlouho nemohla překonat. Jako první pálil ostrými vsetínský Zeman, dal dva góly, které rozdělila první přestávka. Prostějov snížil Žálčíkem minutu před koncem druhé periody. Jenže těsně po něm skóroval i vsetínský Půček. Prostějov chtěl vyrovnat, ale góly střílel už jenom Vsetín. Dvakrát skóroval Gorčík. Vsetín doma vyhrál nad Prostějovem 5:1.

Trenér Jiří Šejba po zápase na Lapači: „Hokej se hraje na góly, ne na krásu. Domácí nás dnes vyučili v tom, jak se zakončuje. Hráli důrazně a agresivně po těch střelách, hráči šli do branky. O tom to je ten hokej. Měli jsme sice držení kotouče, rozehrávka fungovala, nicméně v zakončení to vázlo. Je to jenom o tom, naučit se hrát přímočařeji a agresivněji.“

Sestava Prostějova v posledním zápase: Bláha – Matyáš, Hrdinka, Drtil, Piegl, Staněk, Hefka, Pěnčík – Mrázek, Bartoš, Gago – Žálčík, T. Kaut, M. Novák – Motloch, Podlaha, T. Jandus – Ouřada, Janeček, Vachutka.

Trocha statistiky

I přes nevydařené poslední tři zápasy, mají Jestřábi skvělé statistiky. Dali už 110 gólů, nejlepší Sokolov jich dal 117. Když se hraje s Prostějovem, musí mužstva často tahat za „záchrannou brzdu“, Hanáci zahrávali už 141 přesilovek. Více než každá pátá skončí gólem (přesně 21.28%). Útočník Petr Mrázek vstřelil 20 gólů, je druhý v celé soutěži (1. Ladislav Bittner jich má 23). Jeho kolega v útoku David Bartoš je na třetím místě v asistencích, nasbíral jich 22. Petr Mrázek je třetí v kanadských bodech, má jich 40 (jen duo z Litoměřic je lepší - Matěj Beran má 43 a Patrik Miškář 41 bodů). V Havířově dobře známý gólman Ondřej Bláha nastoupil k 28 zápasům, což je nejvyšší číslo v lize. Lídrem je také v zásazích, už jich má 755 a výhrách (16).

AZ HEIMSTADEN Havířov, 16. místo, 30z. (9 – 2 – 4 – 15), 35 bodů, skóre 79:84.

O tom, že letošní sezóna nebude v klubové kronice zapsána zlatým písmem, se tušilo. Jenže dlouho byla ve vzduchu cítit naděje. To, co se zdálo, že by při souhře očekáváných výsledků mohlo vyjít, se změnilo na teorii. Šance AZetu na postup do předkola play-off sice stále existuje, ale její obrysy nejsou rozhodně skálopevné. Může za to dramatické derby s Rysy, jež mělo pro hráče z nejmladšího města hodně hořký konec, ale to bych trochu předbíhal.

V posledních pěti zápasech získal Havířov sedm bodů. Výhry přišly v domácích zápasech se Slavií (5:1), Jihlavou (3:2) a Porubou (2:1p). S prázdnou odjížděl AZ po derby v Porubě (6:5) a plonkový byl i v dalším tentokrát s Frýdkem-Místkem. V GASCONTROL Aréně se Rysi v první třetině připomněli čtyřmi střelami na Stezku. Ve druhém dějství jich už měli osm, ale ani po 40 minutách gól nepadl. Za to ve třetí vstřelil první gól Havířova Jan Rudovský. Už to vypadalo na to, že zápas by mohl rozhodnout jeden gól, ale chyba lávky. Šedivý, Veselý, Matiaško a do prázdné Stezkovi brány skórující Mikulík otočili skóre na 1:4. AZ přestřílel F-M 35:24.

Manažer a asistent trenéra AZetu Pavel Zdráhal derby zhodnotil takto: „Zápas přinesl určitě koukatelný hokej. Hrály dva týmy, které nemají úspěšnou sezonu, ale ještě pořád bojují o play-off. Drželi jsme se soupeřem krok, byly tam šance na obou stranách a po dvou třetinách to bylo 0:0. Říkali jsme, že kdo dá v této situaci gól, tak vyhraje. Nám se to podařilo a měli jsme být na koni, ale udělali jsme chyby, pouštěli jsme soupeře do přečíslení a on to využil k otočení skóre.

Sestava AZetu v posledním zápase: Honzík – Hrachovský, Haman, J. Adámek, Husák, Repe, Z. Malík, J. Michálek – Šedivý (C), Mikulík, R. Veselý (A) – Klimša, D. Kindl (A), Martynek – Tomi, Peterek, Macháček – Ramik, Stuchlík, Matiaško.