Vstupenky na utkání AZetu kupujte zde.

Ve středu souboj s rivalem. Uspěje AZ na ledě Jestřábů?

02.10.2018 | David Motloch

Středeční venkovní zápas znamená pro Havířov střet s velkým rivalem - prostějovskými Jestřáby. Ačkoliv tabulkové postavení by mohlo favorizovat havířovský AZ, je třeba se mít na pozoru. Hanáci sice formu zatím spíše jen hledají, ale svou kvalitu toto mužstvo bezesporu má. Vždyť jen v kolonce nejproduktivnějších hráčů ligy má Prostějov hned trojité zastoupení. Mladý havířovský kádr ale už zjistil, že porazit se dá v lize každý a po skalpech Jihlavy, Vsetína a naposledy i Českých Budějovic si brousí zuby na dalšího soupeře. Jak tento duel dopadne? Utkání startuje ve středu 3.10. na ledě soupeře v 18 hodin.

LHK Jestřábi Prostějov

Jestřábi z Prostějova - 11 získaných bodů a 10. příčka v tabulce. AZ Havířov? O šest bodů navíc a čtvrté místo. Není třeba tajit se tím, že předsezónní prognózy hovořily o tabulkovém postavení obou mužstev zcela opačně. Prostějovští ale budou muset zapnout na vyšší obrátky, pokud budou chtít své ambice naplnit. Svěřenci trenéra Jiřího Vykoukala nevyzvou ve středu Havířov ve zrovna optimálním psychickém rozpoložení. Prohráli hned tři ze čtyř posledních utkání, přičemž jedinou výhru si Jestřábi připsali proti slaboučké Kadani (9:2). V posledním odehraném kole Hanáci nestačili na kladenské Rytíře, přitom zásluhou Žálčíka dvakrát v zápase vedli. Dobře rozehraný zápas ale nedotáhli do úspěšného konce, což znamenalo pro tamní klub již 12. porážku na kladenském ledě v řadě.

Současnému postavení v tabulce neodpovídá kvalita útoku Prostějovských. Na ten si rozhodně družina trenéra Jiřího Režnara bude muset dát pozor. Se 31 vstřelenými brankami se Jestřábi řadí ke špičce ligy a velkou zásluhu na tom má střelec Lukáš Žálčík. Ten je s osmi přesnými zářezy pouze o jeden pozadu za aktuálně nejlepším střelcem soutěže - Matějem Pekrem. Na střílení branek ale Žálčík není v týmu sám. Zdatně mu v tom pomáhá matador Tomáš Divíšek (šest branek) a trojici nejlepších doplňuje Marek Račuk. Prostějovský útočník vstřelil čtyři branky, ale jeho specialitou jsou nahrávky. Již devětkrát přesně nahrál spoluhráčům na gól, což jej řadí mezi TOP 5 nejproduktivnějších hráčů Chance ligy.

V obraně mají Jestřábi ještě rezervy, což se odráží také na číslech jejich brankářů. Jasnou jedničkou v brankovišti Prostějova je Jakub Neužil, jenž by mohl mít v případě silnější obrany lepší čísla než 91,22 % úspěšnosti zákroků. Ale i to je velice slušné číslo. V kádru Hanáků nalezneme pak i řadu bývalých havířovských hráčů. Nejvíce známým jménem bude určitě Michael Foltýn. Na hráče jako David Dvořáček nebo Václav Meidl havířovští fanoušci také jistě nezapomněli.

Sestava Prostějova z posledního zápasu:

Neužil – Rašner, D. Kolář, Havlík, J. Zdráhal, Foltýn, Mikliš – Karpov, Divíšek, Nouza – Starý, Račuk, Žálčík – L. Luňák, V. Meidl, Dvořáček – Matýs, Prokeš, Krejčiřík.

AZ Residomo Havířov

Havířovská pohádka ani po devíti odehraných zápasech nekončí. AZ se nadále drží ve vrchních patrech tabulky a byl dokonce na stránkách hokej.cz vyhlášen týmem měsíce září. Dobré výkony mužstva vygradovaly v posledním odehraném zápase, kde domácí po heroickém výkonu zaskočili favorita z Českých Budějovic. Za prvních 25 minut hry svěřenci trenéra Režnara nasázeli soupeři čtyři branky a dokonale zaskočený Motor už se na obrat nezmohl. Zvláštní příchuť měl zápas pro havířovského brankáře Ondřeje Bláhu. Ten ještě loni v Motoru působil, po sezóně se jej klub ale vzdal a nový domov našel právě v Havířově.

Po výhře nad takovým soupeřem nešetřil slovama chvály ani havířovský lodivod Jiří Režnar. "Myslím, že kluci dnes podali úplně maximální výkon. Budějovice hrály přesně to, co doma s Kladnem, což znamená dobře organizovaně v obraně i útoku. Proti tomu se velmi těžko hraje. Nám se podařilo dát na začátku druhé třetiny rychlé branky, odskočili jsme na 4:0 a pak jsme to ubránili. Hráli jsme ten náš systém, který nám přináší úspěchy."

Vzájemná bilance Havířova s Prostějovem z posledních dvou sezón je vyrovnaná. Z osmi zápasů se každý z týmů radoval z výhry čtyřikrát. Úplně poslední odehraný zápas z konce ledna tohoto roku získal na svou stranu AZ po vítězství 3:0. Nejproduktivnějším hráčem zůstává Branislav Rehuš, jenž vede týmovou tabulku střelců (čtyři zásahy) i kanadské bodování - devět bodů.

V Prostějově by navíc měly nastoupit nové posily. Klub se v pondělí domluvil na spolupráci s Antonínem Bořutou a Ondřejem Procházkou. Zatímco Tonda přichází do AZetu coby zkušený třicetiletý obránce s cílem vyztužit mladou obranu Havířova, Ondřej doplní útok a zabojuje o svoji šanci. Oba hráče získal AZ do konce sezóny na hostování.

Sestava AZetu z posledního zápasu:

Bláha – Chroboček, Matai, Houdek, Luža, Rutar, Mrowiec,– R. Veselý, F. Seman, Rehuš – Maruna, Haas, Mastič – Gřeš, Pořízek, Bambula – Macuh, Cihlář, Pawliczek.

Zápas AZetu s Jestřáby začíná na zimním stadionu v Prostějově ve středu 3.10. v 18 hodin. Sledovat můžete tradiční textový on-line přenos nebo letošní novinku Chance ligy v podobě živého videopřenosu - na HokejkaTV.