Ve středu se AZ popere o body s Frýdkem–Místkem

22.02.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - Pokud chce Havířov pomýšlet na předkolo play-off musí v dalším utkání Chance ligy 24. února porazit regionálního rivala HC Frýdek–Místek. Rysi sice v posledním zápase doma těsně porazili Vsetín 3:2, ale v tabulce jsou až na šestnáctém místě. To AZ doma v derby s Porubou bral dva body za výhru 2:1pp a v závodě o předkolo play–off poskočil na čtrnáctou příčku. Utkání začíná v GASCONTROL Aréně ve středu v 17:00.

HC Frýdek–Místek, 16. místo, 29z. (10 – 1 – 1 – 17), 33 bodů, skóre 78:99.

Podobně jako AZ nezažívá ani tým z města na řece Ostravici zrovna oslnivou sezónu. Už v prosinci nahradil, po nevýrazných výkonech Rysů, Vlastimila Wojnara trenér Mojmír Trličík. Ten do FM doputoval z extraligových Vítkovic, ale předtím si už prošel Kometou a Pardubicemi. Byl i na OH v Turíně, kde dělal asistenta A. Hadamczikovi). Před trenérskou výměnou byl tým z FM třináctý. Nyní je šestnáctý.

Začátek nového kalendářního roku byl pro F. – M. kritický. Z jedenácti zápasů vyhrál pouhé tři. Doslova ostudná byla domácí prohra s Kadaní 2:5 a pak ta na ledě Vrchlabí, kde trenér Trličík musel kousat porážku 0:9. Ale jak by řekl major Terazky: „Čo bolo, to bolo“. V posledních šesti utkáních se Rysům začalo dařit. Jenom dvakrát odešli z ledu s prázdnou. V obou případech to byly těžké váhy CHANCE ligy a sice Kladno (5:1) s Přerovem (3:0). Výhry přišly se Šumperkem 6:3, Třebíčí 3:1, Slavií 4:3p a naposledy se Vsetínem.

Valaši to nemají v hale Polárka jednoduché, nevyhrávají tam. To se potvrdilo i v posledním mači. Sice šli v zápase rychle do vedení, v 6. minutě se trefil Roman Vlach. Rysi ale vyrovnali v závěru úvodní třetiny díky teči Davida Klimši. Do druhé periody šli oba týmy s větším nasazením, ale ostrými pálil pouze frýdecký Denis Kindl, který uzavřel skóre druhého dějství na 2:1. Vyrovnání pro „Vsacany“ zajistil ve 48. minutě Lukáš Bednář, který je na Vsetíně na výpomoc z Havířova. F.–M. se radoval v téže minutě, trefil se Štěpán Macháček. Ten nadvakrát přehodil Gábu a uzavřel skóre zápasu na konečných 3:2. Na střely vyhráli Valaši 41:34.

Trenér Mojmír Trličík po zápase s Valachy: „Krátce a jednoduše, z určité části to bylo dnes dobře hokejově uhrané, ale možná z větší části vydřené a vybojované, enormní snahou a touhou získat tři body. Obzvláště v závěru utkání soupeř značně přitlačil a ta obětavost bylo to, co nám udělalo tři body. Samozřejmě další důvod byl výborný výkon brankáře, bez kterého nejde vyhrát žádný zápas.“

Sestava Rysů v posledním zápase: Suchánek - Haman, Hrachovský, Husák, J. Adámek, Z. Malík, Repe, Michálek - R. Veselý, Mikulík, Šedivý - Martynek, D. Kindl, Klimša - Macháček, Peterek, Tomi - Stuchlík, Przybyla, Ramik.

Známé tváře

V sestavě Rysů je několik odchovanců AZetu. Jsou to gólman Lukáš Daneček, útočníci David Klimša a Jonáš Peterek, který byl v Havířově do čtrnácti let. Dalšími hráči, kteří prošli Havířovem jsou obránce Jurij Repe a útočníci Radek Veselý, Vojtěch Tomi a Ondřej Šedivý.

AZ HEIMSTADEN Havířov, 14. místo, 29z. (9 – 2 – 4 – 14 ), 35 bodů, skóre 78:80.

Jak to vypadá v boji o předkolo play – off?

Na jedenácté příčce je HC Baník Sokolov, který má na AZ před 30. kolem náskok devět bodů (Baník 44, AZ 35). V dalším kole na něj čeká Šumperk, pokud hráči Baníku nezaváhají, tak by jim další pokračování v soutěži nemělo uniknout.

Dvanáctý tým HC SLOVAN Ústí nad Labem má 42 bodů. Do karet mu příliš nehraje těžký los. Venku jej čeká Kladno, Vsetín a Litoměřice a doma pak Přerov a Havířov. Nicméně na AZ má náskok sedmi bodů.

Třinácté jsou HC Benátky nad Jizerou, které v průběhu podzimu dokonce vedly celou ligu. Nejdřív přišel „hráčský výprodej“ a pak následoval propad tabulkou. Na svém kontě sice mají 38 bodů, ale los je pro ně setsakramentsky těžký. Venku na ně čekají Zubři, AZ a Slavia. Doma Benátky přivítají Vsetín a Litoměřice.

Na čtrnáctém místě je AZ HEIMSTADEN Havířov, který má stejně bodů jako nováček z Kolína, kterému patří patnáctá příčka, a sice 35. Po zápase s Frýdkem–Místkem na AZ čeká výjezd do Prostějova, pak doma v přímém souboji vyzve Benátky, následuje těžký, a možná klíčový, zápas na ledě Slovanu. Naposledy v základní části nastoupí Havířov doma proti Kadani.

V posledních pěti zápasech dokázali hráči AZetu vyrubat osm bodů. Po prohře v Litoměřicích 5:2, přišla domácí výhra se Slavií 5:1. Na Porubě AZ padl těsně 6:5. V GASCONTROL Aréně vyhrál těsně s Duklou Jihlava 3:2. Naposledy proběhla odveta derby s Porubou, v ní mnozí očekávali obdobnou přestřelku, jako se konala v RT TORAX Aréně, ale ta se nekonala.

První jednička na světelné tabuli u gólů se rozsvítila na straně Poruby až ve 29. minutě . Markus Korkiakoski projel pásmem a střelou do protipohybu nedal Stezkovi šanci. Havířov odpověděl ve 32. minutě. Nejprve obránce Poruby zatáhl za ruční brzdu tím, že fauloval Dominika Cihláře. Následného trestného střílení se ujal Ondřej Procházka, který famózním blafákem nechal sednout lotyšského gólmana doslova na zadek. Pak byl k vidění skvělý hokej, obě mužstva měla několik skvostných šancí, ale čarovali gólmani. To platilo až do prodloužení, v něm měla Poruba mnoho šancí, navíc hrála i přesilovou hru, ale Aleš Stezka tým pokaždé podržel. No a pak přišla 63. minuta. Jakub Mrva si nabruslil z pravé strany do pásma, a i přes clonu obránce nekompromisně umístil bekhendem puk pod horní tyčku. Havířov vyhrál v derby 2:1p. Na střely to bylo 37:32 pro Porubu, ale dva body zůstaly v GASCONTROL Aréně.

Manažer a asistent trenéra Pavel Zdráhal se po zápase s Porubou vyjádřil takto: „Myslím si, že pro nás to byl zápas s šťastnějším koncem, dva body bereme s respektem k soupeři. Začali jsme dobře, stejně jako před dvěma týdny v Porubě. Dnes jsme měli v první třetině tlak, pak se Poruba začala osmělovat a hra se vyrovnala. Ve druhé třetině jsme byli lepším týmem, ale věděli jsme, že nám takový výkon nebude stačit ve třetí třetině k bodům, ani náhodou. Semkli jsme se, měli jsme i šance, Poruba samozřejmě také. Nakonec z toho byla remíza. V prodloužení byl trošku rozpoluplný faul, ale rozhodčí rozhodl, jak rozhodl. My jsme ty dvě minuty ubojovali a dostali jsme odměnu v podobě gólu Jakuba Mrvy, který si šel zatím a takhle to má být.“

Sestava AZetu z posledního zápasu: Stezka – Chroboček, Rašner, Kachyňa, Bořuta (A), Mrowiec, R. Havel – Rudovský, Prokeš, R. Szturc – Doktor, F. Seman (A), O. Procházka – Mrva, Maruna (C), Cihlář – Petriska, Kořenek, Becher.

Marodka

Mimo hru je dlouhodobě zraněný Tomáš Dajčar, dále se nemůže ještě nějaký čas počítat s útočníky Janem Klozem, Vojtěchem Lednickým, Martinem Adamským a Janem Vašenkou. S otazníkem je start Romana Sturce.

Z utkání pro Vás připravujeme onlajn přenos, můžete jej také sledovat prostřednictvím HOKEJKA TV.