AZ Havířov

Charitativní zápas pro Natálku je letos zrušen (podrobnosti v Aktualitách).
FANSHOP je otevřen každou středu od 13 do 18 hodin.

Ve středu bitva s Jestřáby. Uděláme vše, abychom je porazili, hlásí Alex Rašner

12.02.2019 | Tomáš Vlček

H A V Í Ř O V - Po neúspěšném nedělním účinkování na ledě Č. Budějovic mohou už ve středu AZeťáci napravit dojem ve velmi důležitém domácím utkání s Prostějovem. Zápas sedmého s šestým týmem soutěže začíná v Gascontrol Aréně ve středu 13. 2. 2019 v 18:00.

Už jen dva týdny má před sebou základní část Chance ligy 2018/19. Zatímco první čtyřka týmů už má téměř jistotu play-off, a Jihlava i vítězství v základní části, o zbylá čtyři místa se ještě svede urputná bitva. Hned pětice týmů se totiž vměstnala do pětibodového rozdílu a z povzdálí je sledují ještě další dva potenciální adepti.

Tabulka Chance ligy po 54. kole

Při pohledu na tabulku je jasné, že některé kluby mají výhodu ve větším bodovém zisku, jiné v menším počtu odehraných zápasů, u jiných bude hrát roli i rozlosování, ale vesměs se dá říct, že většina z nich má svůj potenciální postup do vyřazovacích bojů ve svých rukách. Pokud totiž vyhrají všechny nebo výraznou většinu zbývajících utkání, nemělo by je play-off minout.

LHK Jestřábi Prostějov – produktivní útočná mašina se zkušenými individualitami

V takovéto situaci se nachází i středeční soupeř AZetu – LHK Jestřábi Prostějov. Prostějovští hokejisté předvádějí i v letošní sezoně svou ofenzívní sílu. Třetí nejproduktivnější útok ligy táhnou zejména zkušený Divíšek, nahrávač Račuk a snajpr Žálčík, kteří patří i do TOP šestice bodování celé ligy. Podporu mají ale i od dalších hráčů, včetně obránců. Obrana sice nepatří k nejpevnějším, a v poslední době neoplývají svěřenci trenéra Vykoukala zrovna stabilní formou, ale i tak se Jestřábi drží, s 82 body, na velmi pěkném 6. místě tabulky, o skóre před AZetem.

Během reprezentační pauzy nelenili a vyhráli v dohrávce 45. kola 6:2 v Porubě. V posledním utkání podlehli v pondělí doma Kladnu 2:3, byť svého soupeře přestříleli 45:32. V Havířově budou chtít jistě navázat na svou šňůru výher nad AZetem a udržet se před našimi hokejisty v tabulce.

Sestava LHK Jestřábi Prostějov v posledním utkání:

Neužil – Mikliš, Havlík, Čáp, D. Kolář, Husa, P. Krejčí, Žovinec – Nouza, Divíšek, L. Luňák – Žálčík, Račuk, Starý – Dvořáček, Hanták, Pšenička – Prokeš, V. Meidl, Venkrbec.

AZ Residomo Havířov - proti Prostějovu začíná domácí trojboj

Havířovští hokejisté věnovali minulý týden usilovnému tréninku. Následně si pondělní 54. kolo na jihu Čech předehráli už v neděli. Zápas s Motorem jim ale hrubě nevyšel a odvezli si vysokou porážku 2:9. Na tu však musí svěřenci trenéra Režnara rychle zapomenout a plně se soustředit na následující trojici domácích utkání. V šesti dnech totiž přivítají v Gascontrol Aréně Prostějov, Kadaň a Kladno. A pokud se chtějí udržet ve hře o play-off, musejí získat co nejvíce bodů.

Už proti středečnímu, velmi kvalitnímu, soupeři je nečeká nic lehkého. S Jestřáby totiž mají letos velmi špatnou bilanci tří porážek a nevyhovuje jim ani jejich herní styl.

„Jsou týmy, na které se nám hraje dobře, a ty, na které se nám hraje špatně. A Prostějov právě patří mezi ty druhé. Věřím ale, že každá taková série se musí zlomit. My jsme na soupeře připraveni a věřím, že tentokrát budeme ti šťastnější, a dopadne to tak jak potřebujeme,“ hlásí odhodlaně trenér Jiří Režnar.

Konkrétní recept na Hanáky havířovský lodivod pochopitelně prozradit nechtěl. Nebude ale návodem hra jako proti Jihlavě a Vsetínu, tedy týmům z čela soutěže, které AZ doma zdolal? „Každý ten tým hraje trošičku jinak, byť hokej v globálu je stejný. Každý tým má ale jiné hráče apod. Prostějov má šikovné, a hlavně zkušené hráče do přesilovky, jako Nouza a Divíšek. Ale taky mladé hráče, kteří dobře zapadli. Viděli jsme soupeře hrát v Porubě a s Kladnem. Takže, něco jsme si na ně připravili, ale finální realizace je až na hráčích na ledě během utkání.“

O důležitosti utkání samozřejmě nemůže být pochyb, především vzhledem k tomu, jak se vyvíjí situace v tabulce soutěže. „Jsem optimista. Máme to ve svých rukou, hrajeme čtyři utkání z posledních pěti kol doma a na nikoho jiného se nemůžeme ohlížet. Tabulka se sice hodně vyrovnala, takže myslím, že bude až do posledního utkání, o co hrát. Záleží to jen na nás, jak dopadneme. Máme to ve svých rukách a především hlavách,“ uzavírá Jiří Režnar.

Sestava proti Jestřábům by měla být velmi podobná té z posledního utkání. Pouze budou mít trenéři k dispozici i navrátilce z reprezentace U19 Honzu Bambulu. Sestava AZetu v posledním utkání:

Bláha (29. Matoušek) – Chroboček, Matai, Bořuta, Staněk, Rašner, Dudek, Mrowiec – Kotala, F. Seman, Rehuš – Maruna, Haas, L. Bednář – Gřeš, Pořízek, Cihlář – O. Procházka, R. Veselý, Pawliczek.

Alex Rašner: Uděláme vše, abychom Prostějov konečně porazili

Obránce Alex Rašner oslavil v úterý 23 narozeniny, ale především je nejpovolanějším hráčem AZetu k povídání o středečním soupeři. V dresu Jestřábů totiž odehrál téměř celou první poloviny ligy, ale pak jej hokejový osud přivedl do Slezska. A co od středečního utkání očekává? „Bude to určitě kvalitní utkání s kvalitním soupeřem. Myslím, že to bude hodně o bruslení. Letos jsme s nimi ještě nevyhráli, takže se o to pokusíme. Uděláme pro to vše.“

Během svého angažmá samozřejmě poznal přednosti týmu z Prostějova. „Jsou tam starší kluci, kteří si na ty šance počkají, počkají si na přesilovku, které mají dobré a umí je sehrát. My se musíme vyvarovat zbytečných faulů, přebruslit soupeře a nic mu nedovolit.“

Celá AZeťácká kabina samozřejmě ví, že každé utkání je v této fázi soutěže důležité, ale tento zápas o pomyslných šest bodů obzvlášť. Co ještě se dá udělat navíc pro to, aby bylo vítězné? „Prokázat, že máme svou kvalitu. Kvalita týmu se pozná i podle toho, že neprohraje více než dva zápasy za sebou, což se nám právě stalo. Takže teď to musíme zlomit a odskočit jim v tabulce.“

S čím půjde do zápasu Alex Rašner osobně? Bude cítit proti svému bývalému klubu zvětšenou motivaci? „Budu to brát jako každý jiný zápas, jinak by se mohlo stát, že budu přemotivovaný a mohl bych dělat zbytečné chyby a fauly. Takto bych týmu moc nepomohl. Takže nebudu během zápasu řešit, jestli jsem v Prostějově hrál nebo ne. Po zápase to bude určitě jiné. Podáme si ruku, popovídáme si, ale v zápase nebudu „znát bratra“.“

A co předzápasové hecování s někým z týmu Jestřábů? Proběhlo? „Tak to bývá vždy, pokud se s někým z týmu soupeře znáte… Ale v zápase už na to nejde moc brát ohled. Naopak tam se musí hrát proti všem stejně,“ usmívá se Alex Rašner.

Statistické srovnání týmů


55. kolo
Havířov-Prostějov
13. 2. 2019, 18:00

7. místo
umístění v tabulce
6. místo
51 –25 – 3 – 1– 22 (156:134) 82b.
statistiky základní části
50 – 23 – 5 – 3 – 19 (180:156) 82b.
V,V,V,P,P
forma
P,Psn,V,V,P
Č. Budějovice-Havířov 9:2
poslední zápas
Prostějov-Kladno 2:3
Radek Veselý 38 (17+21)
Tomáš Gřeš 38 (15+23)
Branislav Rehuš 37 (14+23)
nejproduktivnější hráči
Tomáš Divíšek 58 (25+33)
Marek Račuk 50 (13+37)
Lukáš Žálčík 48 (29+19)
Radek Veselý (17 gólů)
nejlepší střelec
Lukáš Žálčík (29 gólů)
Tomáš Gřeš a
Branislav Rehuš (23 asistencí)
nejlepší nahrávač
Marek Račuk (37 asistencí)
Antonín Bořuta 21 (5+16)
nejproduktivnější obránce
Jan Zdráhal 28 (4+24)
 David Chroboček (+18)
nejlepší hráč v +/-
Lukáš Žálčík (+23)
Radek Pořízek (61 TM)
nejtrestanější hráč
Ondřej Mikliš (65 TM)
Ondřej Bláha 40z (89,52 %)
Jan Lukáš 9z (92,63 %)
Jiří Matoušek 7z (90,68 %)
úspěšnost brankářů
Jakub Neužil 43z (91,09 %)
Tomáš Štůrala 7z (90,43%)
Daniel Huf 3z (84,38 %)
214 / 34 / 15,89 %
přesilovky
počet / góly / úspěšnost
246 / 42 / 17,07 %
215 / 38 / 82,33 %
oslabení
počet / góly / úspěšnost
206 / 43 / 79,13 %
31,33 / 25,92
průměr střel za zápas
na soupeře / od soupeře
33,52 / 32,50
2:3
vzájemné zápasy
5:0, 3:0
1.477
průměrná návštěvnost
1.693

Během zápasu bude ve Fanshopu sleva 30 % na všechny věci AZ. 

Instagram Youtube