V sobotu dorazí Jihlava, kabina prosí fanoušky o podporu

29.11.2019 | Vít Káňa

V sobotu od 18 hodin je v Havířově na programu 27. kolo CHANCE ligy. Do města přijedou hráči HC Dukly Jihlava. AZetu půjde nejen o odčinění nejvyšší prohry v sezóně, kterou hráči utrpěli v Edenu, ale i o to, aby uspěli v přímém souboji s dalším adeptem na postupovou osmičku. Jihlava svůj poslední zápas doma nad Rysy z Frýdku – Místku doma zvládla, vyhrála 2:0. Oba týmy od sebe dělí v tabulce jen šest bodů.

HC Dukla Jihlava - 9. místo, 39 bodů, skóre 61:56

V posledním ligovém zápase si Jihlava na vlastním ledě poradila s Frýdkem – Místkem 2:0. Zápas příliš branek nepřinesl a na své si tak přišli fanoušci, jež ocení zákroky mužů v brankovišti. Není tajemstvím, že Jihlava je v křeči, trápí se v zakončování šancí a na dvě branky Rysům, spotřebovala téměř šedesát střel. Duklu v zápase podržel gólman Jan Brož. Formu zrovna borci z Vysočiny nemají valnou, Z šesti předchozích utkáních prohráli čtyři. Prohry v Českých Budějovicích 3:2, doma s Přerovem 1:0 po prodloužení, s Porubou 4:2 a na Vsetíně 3:2, mají na svědomí nejeden šedivý vlas na hlavách fanoušků Dukly. Na soupeře z první osmičky se jim v poslední době zkrátka nedaří.

Střelecká „nemohoucnost“, se mužů z Vysočiny drží celou sezónu. Doposavad vstřelili jen 61 gólu a obdrželi jich 56. Tím nechci shazovat hráče soupeře, kteří svou kvalitu mají. V průměru na branku soupeře vystřelí 32.44 „projektilu“ za zápas, Jihlava je pátým nejvíce střílejícím týmem v lize. Na brankáře Vysočiny míří 28.08 střely za zápas.

Přesilové hry Jihlavy jsou letos zakleté. Dala z nich letos nejméně gólů v cele lize a to čtrnáct. Pokud se podíváme na procento využitých přesilovek, jsou na tom hůře už jenom Benátky nad Jizerou, Jihlava má úspěšnost 14,10 %. Přesilovek odehrála letos 99 (AZ jich odehrál 127), ale i toto číslo má svou vypovídací hodnotu. Soupeři proti Dukle nemusí tolik faulovat. Přesilové hry sice Dukle zatím nejdou, ale oslabení to je jiná, v lize jim patří při úspěšnosti 87,23 % pomyslná třetí příčka.

Hráč, na kterého musím v dresu Dukly upozornit, je gólman Jan Brož. Jistota v brance Dukly, který má úspěšnost 93,49 %, je momentálně na druhém místě v celé lize. „Brožík“, jak mu říkají spoluhráči, letos zapracoval na práci s hokejkou a zlepšil rozehrávku. Pokud budete mít možnost na zákroky tohoto mladého gólmana, tak se na nějrozhodně podívejte.

Nejlepším střelcem týmu je Matěj Pekr, dal 8 branek. Kanadských bodů vyprodukoval nejvíce Michal Poletín - 18 bodů (6+12), ten i o bod vede i jihlavskou soutěž o nejlepšího nahrávače s 12 asistencemi (před Tomášem Čachotským). Tabulku +/- opanoval obránce Robin Staněk s + 16 body.

HC DUKLA Jihlava – HC Frýdek Místek 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 31. Poletín (Chlubna), 49. Poletín (Harkabus). Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 999. Střely na branku: 57:24. Průběh utkání: 2:0.

Sestava HC DUKLA JIHLAVA: Brož – Pohl, Staněk, Černohorský, Kolář, Půža, Holý, Vála – Čachotský (A), Fronk, Lichanec – Anděl, Skořepa (C), Chlubna – Harkabus, Poletín, Machač – Davídek, Juda, Čermák

Viktor Ujčík (HC Dukla Jihlava): Dneska jsme si výhru zasloužili a šli jsme si za ní. Základní stavební kámen byl gólman Jan Brož, na kterého je spoleh. Jak bylo řečeno, z naší přemíry snahy a tlačení se do útoku, který byl pořád takový křečovitý, vyplavali dva hráči soupeře sami před bránou. V tom okamžiku se o mě pokoušely mdloby. Naštěstí Brožík zákrokem zápasu soupeře vychytal a myslím si, že klukům to vlilo víru, že zápas dokážeme zvládnout. Kluci pracovali skvěle, patří jim za to velký dík a jen škoda, že jsem si ve druhé třetině neudělali větší gólový polštářek.

AZ RESIDOMO Havířov - 7. místo, 45 bodů, skóre 67:59

I když tři předcházející domácí výhry fanoušky Havířova navnadily, tak předvedený výkon v Edenu je musel, slušně řečeno, zklamat. Aleš Stezka byl po druhé třetině vystřídán a na jeho místo nastoupil Jiří Matoušek. O osudu utkání bylo v podstatě rozhodnuto v polovině první třetiny. Na první trefu Pražanů Aleše Furcha navázal o třináct vteřin později Martin Ondráček. Havířovští hráči nebyli schopni zastavit nápor sešívaných. Absence nejlepšího hráče kanadského bodování Radka Veselého byla na Slezanech znát. A když se přidaly individuální chyby, z nichž byla nejvíce vidět ta Ludvíka Rutara, byla z toho pro Havířov nejvyšší prohra v celém ročníku Chance ligy 0:5. A to i přesto, že Pražany AZ přestřílel v poměru 39:29 (k tomu ještě patnáct dalších střel mířilo mimo branku soupeře)! Když už jsme u těch statistik, tak AZetu se nedařila ani vhazovaní. AZ neměl proti Slavii na bully ani třetinovou úspěšnost, vyhrál jich jen 20 ze 61. Tímto bych dnešní „pražské postřehy“ ukončil.

Havířov je v tabulce na sedmém místě, to je, jak jistě víte, předposlední příčka zaručující týmu možnost hrát další zápasy s těmi nejlepšími a v klidu se připravovat na play-off. Mezi šestým a desátým místem je aktuálně rozdíl šest bodů. AZ má před sebou ještě, krom domácího utkání s Jihlavou, tři zápasy. Čeká na něj výjezd do Českých Budějovic a Chomutova, který ve čtvrtek vyměnil trenéra a má stejně bodů (45) jako Havířov. Poslední domácí utkání odehraje 4. prosince proti Přerovu. To opravdu není lehký los.

Do utkání proti Jihlavě by již měli nastoupit Radek Veselý, náš nejproduktivnější útočník, a Jaroslav Mrowiec lídr v +/- bodování. Mimo hru stále zůstává Jan Bambula.

Nejlepším střelcem týmu je Radek Veselý za 13 branek, zároveň vede i kanadské bodování, má 23 bodů (13+10). Králem nahrávek a nejproduktivnějším obráncem je Alex Rašner 16 bodů (2+14), který vede spolu s Jaroslavem Mrowiecem i tabulku +/-, oba mají +11 bodů. V brankovišti odchytal 22 zápasů Aleš Stezka s úspěšností 91.62%.

HC Slavia Praha - AZ Residomo Havířov 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Furch (Pacovský), 13. M. Ondráček (Kubica, Furch), 28. Šmerha (Vampola, Kuťák), 34. Kubík (Vlček, Všetečka), 57. Kuťák (Kubík, Šmerha). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0.Diváci: 839. Střely na branku: 29:39 (12:11, 9:12, 8:16). Zblokované střely: 9:9. Vhazování: 41:20. Průběh utkání: 5:0.

Sestava AZetu: Stezka (41. Matoušek) – Rašner, L. Rutar, Malina, Ševěček, Chroboček, Kachyňa, Zdeněk – Kotala, F. Seman, O. Procházka – L. Bednář, Matai, Fridrich – Maruna, Starý, Dvořák – Danielčák, Cihlář, Bernovský.

Patrik Rimmel hodnotil zápas na Slavii takto: "Jako všechny týmy v této části sezóny jsme měli spoustu zraněných hráčů, ale nechceme se vymlouvat, to má každý tým po tolika kolech. Zápas jsme začali hodně špatně, už od začátku jsme dělali spoustu chyb směrem dozadu a inkasovali dva rychlé góly. Soupeř nám toho v první třetině moc nenabídl, žádnou velkou šanci jsme nevyužili, ale hlavně jsme soupeři darovali spoustu gólovek a ty góly oni dali. V druhé třetině jsme tam měli jednu vyloženou šanci na 2:1, pak zase po našich hrubých chybách, jsme dvakrát inkasovali. Ve třetí třetině se to pokoušíte zvrátit, ale už to tam prostě nešlo. Soupeř byl dnes lepší a já mu gratuluji k výhře."

Před utkáním s jihlavou manažer Patrik Rimmel hlásí:"Dneska budu agitovat za celou naši kabinu. Přijďte nás v sobotu povzbudit v co největším počtu na domácí zápas proti Dukle Jihlava. Kromě programu před utkáním, i během něho, Vás čeká zápas o účast v první osmičce. Potřebujeme každého fanouška. Těšíme se na Vaše ruce i hlasivky."

Vzájemná utkání:

Historie vzájemných zápasů, sahá až do roku 2009, od té doby oba soupeři odehráli 32 vzájemných zápasů. Pro AZ moc příznivá není, dokázal vyhrát jen 9 zápasů. Dukla jich opanovala 23. Poslední měření sil, které se na Vysočině odehrálo 9. října, skončilo vítězstvím 3:1 pro Havířov.

Utkání začíná v sobotu od 18 hodin v havířovské GASCONTROL Aréně. Pokud nebude moci být přímo v Aréně, máme pro Vás připraven online přenos  zde.