AZ Havířov

Tenisový turnaj AZ OPEN se letos uskuteční 28.7. Podrobnosti ZDE.

V přípravce máme rekordní počet dětí, hlásí její trenér David Svozil

27.12.2015 | Tomáš Vlček

Každý hokejista projde během své kariéry různými kluby či soutěžemi. Ale každý začíná spolu se svými vrstevníky v tzv. přípravce. Samozřejmě, že přípravku má i HC AZ Havířov, a právě s jejím trenérem Davidem Svozilem vám přinášíme následující rozhovor.

Trenér přípravky David Svozil

Pane trenére, kdybyste měl pro fanoušky AZetu stručně představit hokejovou přípravku, jak byste to udělal?

Stručně řečeno, přípravka je pro všechny hokejisty startovací kategorií. Jsou to děti od 4 do 7 let, tedy letos jsou to děti od ročníku 2008 až do 2011, i když už máme i ty ročníku narození 2012 a pár dětí ročníku2013. Přípravka je ještě následně rozdělena dvě podkategorie. Nejstarší ročník a nejšikovnější kluci jsou v tzv. kategorii Micro, všichni ostatní tvoří kategorii přípravka.

A co je úkolem přípravky?

Úkolem přípravky je u dětí, které tady přijdou prvním rokem, nebo s hokejem začaly, vybudovat u nich vztah k hokeji jako takovému, aby chtělo dítě samo přijít na další trénink. Pokud se toto během první sezony podaří a k tomu získají i základy bruslení, tak je to velká výhra, protože z toho silného vztahu ke sportu, kamarádům, stadionu, trenérům, spoluhráčům atd. se pak dále buduje to ostatní. A pracuje se s tím i do těch vyšších kategorií. A pokud se vrátím k té kategorii Micro (tedy těm nejstarším), tak ty je potřeba už připravit na sezonu následující. Jsou už bráni jako kategorie, která má organizované soutěže a častější zápasy. Musí tedy dobře ovládat bruslení i práci s kotoučem, aby byli schopni odehrát utkání v minihokeji.
Trenér přípravky Petr Jemelík

Vy jste se stal na jaře, spolu s trenérem Petrem Jemelíkem, nově hlavním koučem přípravky. Co se v přípravce událo nového v této sezoně, nebo čím se chcete pochlubit?

Chceme se pochlubit počtem dětí. To není výsledkem jen práce trenérů na ledě, ale i výsledek propagace ze strany klubu a třeba také úspěchů seniorského hokeje. Vše jsou spojené nádoby a bez nich by nemohl klub fungovat. Máme v přípravce přes 90 dětí. Je to počet, který nepamatuji, že by tady kdy byl, a to jsem v klubu 8 sezon. Takže tím se chceme pochlubit, byť jsou s tím spojeny nemalé organizační a personální nároky.

Také se nám podařilo upravit na webu sekci pro přípravku. Nyní je velmi přehledná a neustále aktuální s mnoha důležitými informacemi. Od rodičů na ni slyšíme jen pozitivní ohlasy.

Dále je potřeba zmínit, a to není jen zásluha trenérů přípravky, obsazování tréninků přípravky větším počtem trenérů, což není vůbec jednoduché. Chodí nám pomáhat i trenéři žákovských týmů i jiných kategorií. Tréninky probíhají o víkendu, kdy tito trenéři mají zápasy svých kategorií. Není úplně jednoduché to sladit vše dohromady, ale daří se to. Myslím si, že i ten počet trenérů na trénincích je vyšší oproti jiným letům, a to by mělo přinést i jeho větší kvalitu. A taky nám chodí pomáhat hráči A-týmu: Honza Maruna a Dan Graca. Ti to mají zase náročné v tom, že mnohdy musejí na ranní trénink poté, co se v noci vrátili z venkovního zápasu. Je to od nich obdivuhodné a zaslouží si poděkování. Nerad bych zapomněl i na pomoc trenérů Luďka Jarolíma a Marka Revaje a teď nám začal pomáhat, z důvodu odchodu Honzy Maruny, Richard Lenomar.

Z návštěvy ve školce

Příchod dětí do přípravky je možný kdykoliv v průběhu roku. Vy to ještě podporujete různými náborovými akcemi.

S vedením jsme společně připravili takovou akci, které můžeme pracovně říkat nábor, ale nejedná se jen o nábor. Jedná se o prezentaci havířovského hokeje mezi předškolními dětmi. Smyslem akce je ukázat hokej dětem jinak než jak ho znají z televize nebo vyprávění kamarádů. Od půlky listopadu obcházíme havířovské školky, akce probíhá formou besedy, pouštíme dětem havířovské náborové video, které sklízí obrovský úspěch. Je to parádní věc a dětem bych to mohl pouštět i dvakrát za sebou na jejich přání. I učitelky se na toto video dívají se zájmem. Nosíme sebou hráčskou výstroj, děti si ji mohou sami osahat, mohou si ji i vyzkoušet. Mají k tomu spoustu dotazů a mnohdy i velice vtipných.

S touto akcí je spojena i soutěž, která spočívá v tom, že každá školka dostane jeden výkres velkého formátu a děti mají za úkol nakreslit výkres na téma „Havířov a hokej“. Soutěž bude probíhat až do měsíce února. Následně budou na stadionu všechny výkresy vystaveny a vybere se z nich vítěz této soutěže. Vítězná školka bude pozvána na domácí utkání, které navštíví zdarma. O přestávce budou vyhlášeni jako vítězové. Každé dítě z vítězné školky dostane nějaký tematický hokejový balíček. Pro vítěze bude ještě připraveno bruslení zdarma v dopoledních hodinách s trenéry AZ Havířov a prohlídka prostorů a zázemí haly. Chceme do školek docházet pravidelně každý rok. Chceme si vytvořit s těmi školkami pevný vztah.

Společná fotka z natáčení náborového videa

Zmínil jste povedené Náborové video. Co ještě dalšího je velkým lákadlem pro děti a rodiče a co je naopak třeba brzdou?

Mě překvapilo kolik malých dětí, chodí na zápasy A týmu Havířova a znají hráče. Neznají je samozřejmě všechny, ale vědí alespoň jména těch nejznámějších. Hodně nám pomáhají dosavadní úspěchy havířovského hokeje.

Na druhou stranu nám nepomáhá řada mýtů a nepravd, které jsou rozšířeny ve spojení s mládežnickým hokejem. Především na prvním místě, že je hokej drahý sport. Tuto i další nepravdy podrobně vyvracíme na klubovém webu v sekci PŘÍPRAVKA/ČASTÉ DOTAZY.

Dále nám moc nepomáhá nedostatek času na ledě. Potřebovali bychom druhou ledovou plochu. Je mi jasné, že to není jednoduché po stránce finanční i těch dalších, ale moc by to hokeji a sportu v Havířově pomohlo. Tím, jak nám roste počet dětí v přípravce, tak se nám ten problém s nedostatkem volného ledu pro trénování posouvá i do starších ročníků. V současné době jsme rádi, když je v týmech od šesté do osmé třídy 15 hrajících dětí. Od 5. třídy dolů jsou ale ty počty zcela jiné. Již teď jsou trenéři nuceni spojovat dvě třídy do jednoho tréninku. Na ledě se potom schází veliké množství hráčů – v některých případech téměř 50. A v takovém počtu se dá jenom těžko trénovat například hra na celé hřiště, kterou hrají již čtvrté třídy.

Trénink přípravky v r. 2014

Pane trenére, chtěl byste na závěr rozhovoru ještě něco vzkázat zájemcům o hokej z řad dětí i jejich rodičů?

Chtěl bych pozvat děti a rodiče na zimní stadion, kam mohou přijít kdykoliv v době tréninků přípravky. Jejich rozpis je opět na klubovém webu v sekci PŘÍPRAVKA/ROZPIS TRÉNINKŮ. V sezoně i v období letní přípravy. Pokud má chlapec nebo dívka jen trochu zájem o hokej, tak jim v tom nebudeme určitě bránit. Hokej je skvělý sport a má spoustu pozitivních přínosů pro děti. Také se mohou obrátit přímo na nás trenéry: kontakty jsou opět na webu v sekci PŘÍPRAVKA/NÁBOR, ale uvádíme je i na konci tohoto rozhovoru.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně radosti při práci s hokejovou drobotinou.

Malí hokejisté si mohou užít radost ze hry a společných vítězství

Kontakty na trenéry přípravky: David Svozil 775 664 386, Petr Jemelík 777 774 075, 725 582 421, email: pripravka@hc-havirov.cz

Instagram Youtube