AZ Havířov

V pondělí přivítáme lídra soutěže. Musíme předvést zodpovědný výkon a využívat šance, říká Filip Seman

27.01.2019 | Tomáš Vlček

Další vložené pondělní kolo Chance ligy přivede tentokrát na havířovský led vedoucí tým prvoligového pelotonu – HC Dukla Jihlava. Souboj pátého a prvního celku soutěže, slibuje výbornou hokejovou podívanou. Utkání začne v havířovské Gascontrol Aréně v 18:00.

HC Dukla Jihlava – stabilní lídr soutěže

Jihlavští, po sestupu z extraligy, nenechávají nikoho na pochybách, že mají velkou kvalitu a chtějí se zase vrátit zpět. Po trochu vlažnějším začátku, kdy si v první čtvrtině soutěže připsali šest ze svých celkových třinácti porážek, předvádějí nejen kvalitní, ale také nejvyrovnanější výkony. Díky tomu jsou prakticky od počátku podzimu v čele prvoligové tabulky, momentálně se ziskem 96 bodů. Bodově se jim blíží jen Vsetín, ostatní spolufavorité se na Duklu už dívají s bodovým odstupem.

Tabulka 1. ligy po odehraných 50. kolech

A právě sobotní program první ligy nabídl mj. i souboj dvou špičkových týmů, v němž Dukla na svém ledě přivítala Kladno. V zápase nastoupila netradičně jen se třemi útoky. Sice měla střeleckou převahu, ale vyhrála až 5:4sn a body se tak ve šlágru kola dělily.

Jihlavský trenér Petr Vlk zápas hodnotil takto: Soupeř byl v rychlých protiútocích hodně nebezpečný, ale my v utkání nasekali spoustu chyb v defenzívě. Nějakým způsobem jsme se z toho vykopali, ale v závěru jsme se nedisciplinovaností připravili o vedení. Máme jasný puk na hokejce v útočném pásmu, můžeme ho držet a nemusíme se nikam cpát, a přesto dovolíme soupeři, aby zápas srovnal. Jsme rádi za dva body, byl to těžký vyrovnaný zápas, ale troškou chytrosti jsme mohli mít tři body.“

Kanadské bodování HC Dukla Jihlava

Útočníci:

  • 1.Lukáš Anděl 40 (16+24), +21
  • 2.Matěj Pekr38 (21+17), +12
  • 3.Josef Skořepa 29 (12+17), +12
  • 4.Tomáš Čachotský 29 (11+18), +6
  • 5.Nicolas Werbik 26 (11+15), +14

Obránci:

  • 1.Jan Pohl 24 (6+18), +4
  • 2.David Kájínek 12 (0+12), +8
  • 3.Jan Holý 11 (3+8), +3

Brankáři:

  • Niklas Lundström   23 zápasů; 1,97 br./z.; 92,15%
  • Jan Brož     23 zápasů; 2,03br./z.; 91,56%

AZ Residomo Havířov - čtvrtá výhra nad Benátkami a posun na 5. příčku tabulky

Havířovští hokejisté v sobotu zamířili na led Benátek a potvrdili, že se jim letos na Středočechy mimořádně daří. V brance dostal podruhé za sebou při venkovním utkání šanci junior Jiří Matoušek, ale jinak byla sestava totožná, jako při výhře nad Vsetínem. Po výborném vstupu do utkání, a využité přesilovce Radkem Pořízkem, šli do vedení. Domácí sice ve druhé třetině rovněž v přesilovce srovnali, ale branka Marka Haase, opět v přesilovce, a chvíli poté důraz Radka Pořízka na brankovišti znamenaly vedení AZetu 3:1 po 40. minutách. Ve třetí třetině už se havířovští soustředili spíše na obranu. Domácí sice snížili, ale nakonec AZ porazil Benátky i počtvrté v sezoně a po výhře 3:2 si odvezl všechny body.

Asistent trenéra a manažer Patrik Rimmel projevil spokojenost se ziskem bodů, méně už s výkonem: „Jsme rádi za těžké 3 body. Víme, že jsme nedělali přesně to, co jsme měli a v určitých fázích utkaní jsme proto tahali za kratší konec. Zápas jsme ale zvládli a to je důležité.“

A před utkáním Jihlavou přidává aktuální informace. „Po dlouhé cestě z Benátek jsme dnes potrénovali a všichni se těší na zítřejší utkaní s Duklou. Tyto zápasy bývají vždy hodně kvalitní, takže i fanoušci se mají na co těšit.“

Vzájemná bilance AZetu a Dukly v sezoně 2018/19

Tři dosavadní vzájemné duely přinesly tyto výsledky:

6. kolo: Jihlava – Havířov 1:3
21. kolo: Havířov – Jihlava 0:3
36. kolo: Jihlava – Havířov 2:1

Sestavy týmů v posledním utkání

HC Dukla Jihlava: Honzík – J. Pohl, J. Holý, Kajínek, Matějíček, Štindl, Štebih, Půža – Anděl, Skořepa, Pekr – Harkabus, Werbik, Čachotský – Klíma, Osmík, Hrníčko.

AZ Residomo Havířov: Matoušek – Matai, Chroboček, Staněk, Bořuta, Dudek, Rašner – Rehuš, F. Seman, Kotala – L. Bednář, Haas, Maruna – Bambula, Pořízek, Gřeš – Pawliczek, R. Veselý, O. Procházka.

Filip Seman: Budeme chtít Dukle vrátit předchozí porážky

Zkušený útočník Filip Seman je ze současného kádru AZetu nejpovolanější k hodnocení našeho pondělního soupeře, neboť v Jihlavě odehrál předchozích pět sezon.

„Dukla je v čele tabulky naprosto zaslouženě. Její síla je v kvalitě kádru a stylu hry. Dobře brání, hrají zodpovědně z obrany a nic nevypouští,“ říká, od letošní sezony už opět, havířovský útočník.

V pondělí nás čeká velmi silný soupeř a nic na tom podle Filipa nemění ani skutečnost, že v posledním utkání hráli jen na tři útoky, zápas s Kladnem dospěl až do nájezdů a hned po dvou dnech je čeká cesta do Havířova. „Někdy to může hrát určitou roli, ale někdy se to nemusí vůbec projevit. Byl to jen jeden zápas, a pokud jsou ti hráči v pořádku, může pro ně být výhoda, že budou v dobrém tempu. Navíc v sobotu to dotáhli do vítězného konce a tím i ta regenerace bude příjemnější. Navíc ty tři lajny jsou hodně kvalitní, nemají to zalepené juniory, nebo tak něco.“

AZ sehrál letos s Duklou 3 zápasy s poměrně těsnými výsledky. Takže co by na soupeře mohlo platit? „Je pravda, že jsme s nimi sehráli vyrovnaná utkání, dokonce jsme měli v některých fázích navrch. Bylo by super využít šance, které si vytvoříme. To nám právě nevyšlo v tom domácím zápase, hlavně v první třetině. Takže zodpovědná hra a využívání šancí.“

Zejména po posledním utkání v Jihlavě panovala v havířovském táboře nespokojenost s jeho posuzováním ze strany rozhodčích, takže se nabízí myšlenka, že tým bude mít o zvýšenou motivaci postaráno.

„Vrátit budeme chtít Jihlavě porážku, ne nějakou nespravedlnost ze strany rozhodčích,“ usmívá se Filip Seman. „Nehledě na to, že do zápasu nemůžeme jít s nějakou záští nebo jinak ovlivnění. Musíme se soustředit na náš výkon a snažit se podat maximum. Každopádně budeme chtít vyhrát a vrátit Dukle ty dvě porážky.“

Zápas AZetu s Duklou Jihlava začíná v Gascontrol Aréně v pondělí 28. ledna 2019 v 18:00.

Instagram Youtube