AZ Havířov

- Sobotní zápas s Přerovem (26. 9. 2020) je z důvodu karantény soupeře odložen. Náhradní soupeř není.
- Zápas Kolínem (30. 9. 2020), je ze zdravotních důvodů soupeře odložen. Náhradní soupeř zatím není. V případě jakýchkoliv změn vás budeme ihned informovat.
- Od sobotního zápasu s Prostějovem bude opět pro fanoušky probíhat hokejová tombola. Podrobnosti v článku ZDE.

Útočník A-týmu Jan Starý: Překvapilo mě, jak je tady skvělá parta

10.11.2019 | Jan Kudělka

Představujeme vám nového havířovského útočníka. Trojnásobný mistr extraligy Honza Starý po svém říjnovém příchodu odehrál za AZ zatím 5 soutěžních zápasů ve kterých si připsal 3 body. V Havířově nasál místní atmosféru, seznámil se se zdejším prostředí a tak jsme jej pozvali k rozhovoru.

Jan Starý 

Narození: 7.2.1986

Výška: 1,85 m

Váha: 88 kg

Začátek hráčské kariéry: 2004

Pozice: křídelní útočník

Ahoj Honzo, vítám tě u rozhovoru. Otázka na úvod. Jak vlastně proběhla tvá cesta tady do AZetu?

Abych řekl pravdu, tak docela rychle. Začínal jsem sezonu v Trutnově a hrál jsem ještě sobotní zápas v Mostě (19.10). Po odehrání tohoto duelu jsem zjistil, že mám nepřijaté hovory od mého agenta a měl jsem od něho i zprávu, ať mu hned zavolám. Tak jsem mu zavolal, když jsme byli na cestě domů v autobuse a řekl mi, že je tady nabídka z Havířova a jak bych se na to tvářil. Já jsem mu to odsouhlasil. Myslel jsem si potom, že budu mít více času, ale vedení AZetu chtělo, abych přijel hned na pondělní derby proti Porubě. Takže se to seběhlo vše velice rychle a v pondělí před zápasem už jsem se hlásil na rozbruslení a pak jsem i odehrál svůj první zápas v dresu AZetu (proti Porubě pozn.red.).

V minulosti jsi hrál extraligu za Pardubice i první ligu za Prostějov. Jaké vidíš ze svého pohledu hlavní rozdíly v těchto dvou soutěžích?

Rozdíly tam určitě nějaké jsou. Přece jenom extraliga je extraliga. První ligu už hraju třetím rokem, takže určitý rozdíl v extralize je v systému, který se tam opravdu dodržuje. Dalším je taktická vyspělost týmů. O první lize bych řekl, že je opravdu hodně rychlá. Hraje ji spousta mladých hráčů a je to velmi znát. Takže z mého pohledu jsou obě ligy hodně náročné a na opravdu hodně dobrých úrovních. Takže není vůbec jednouché hrát první ligu, obzvlášť pro mě v mém věku (smích), abych se s tou rychlostí vyrovnal a nějak ty svoje služby ještě odvedl.

Za poslední 2 roky jsme tě mohli postupně vidět v extralize, druhé i třetí lize. Momentálně působíš v AZetu. Jaké máš plány do budoucna?

Jo tak to kdybych věděl (úsměv). Já tady mám smlouvu na dva měsíce, tak uvidíme, co bude dál. Doufám, že tady se mnou budou spokojení a prodlouží se mnou další spolupráci. Pokud se tato otázka týká celkové budoucnosti, tak to se budu ještě muset domluvit s manželkou, s rodinou. Máme 2 děti, takže ji nemůžu plánovat sám za sebe. Momentálně to ale neřeším. Jsem teď tady a jsem spokojený.

Do Havířova jsi přišel teprve nedávno. S klukama ses už ale jistě seznámil. Jak hodnotíš celou partu v kabině?

Seznámil jsem se s klukama a musím fakt říct, že tady je skvělá parta. Mě to až úplně překvapilo. Abych řekl pravdu, za poslední roky jsem se nesetkal s takovou skvělou partou. Navíc jsem se i sám díval, kdo tady působí a překvapilo mě, jak je tady mladý tým. A druhá věc, která mě překvapila, je to, jak ti kluci drží spolu a já doufám, že mě přijali mezi sebe. Zatím to vypadá, že jo a cítím se tady, fakt musím říct, hodně dobře. Jsem tady opravdu spokojený i s tím, jak to tady funguje.

Mohl by jsi nám povědět jaké jsou tvé silné a slabé stránky?

Začněme těma slabýma a to je věk (smích). I když nejsem úplně nejstarší, tak je to znát. Všechno se to v hokeji zrychluje, je to trend a ten věk se bohužel nedá zastavit. Takže to všechno bude souviset s rychlostí, v tom vidím ten největší rozdíl mezi mnou a ostatníma mladýma klukama. Mojí silnou stránkou je doufám střela a určitě týmovost. Že pro mě je rozhodující, aby se dařilo týmu a ne jen mě osobně. Tady v tom si myslím, že to je má silná stránka. Že mi záleží na týmu, aby to všechno klapalo a aby se nám dařilo

V pěti soutěžních duelech sis připsal 3 body za 2 góly a jednu asistenci. Považuješ to za dobrý úvod v A-týmu AZetu?

Tak není to asi úplně super, ale já si myslím z mé pozice to není špatné, že jsem přispěl svými třemi body. Jsem sice útočník, ale hraju bránicího hráče, takže se snažím, abychom ty góly hlavně neinkasovali. Ale vždy to může být lepší. Nemyslím si, že je to špatné, ale není to nějak super. Já se budu snažit dál, abych pomáhal týmu, ale pro mě je hlavně rozhodující to, abychom vyhráli a já klukům pomohl hlavně hrou dozadu a přinesl trochu klidu do hry. A pak si myslím, že by to mohlo fungovat a i ty body naskakovat. Takže se teď na to aktuálně ani moc nedívám.

Máš nějaký sportovní vzor? Pokud ano koho a proč?

Určitě. Co si budeme nalhávat, každý určitě sledoval Jardu Jágra. V poslední době ale, možná je to i tím mým věkem, je to sice jen o rok mladší hráč, ale uchválila mě hra Sydnyho Crosbyho. Rád se dívám na jeho highlighty, a na to i jak třeba pracuje v posilovně a co pro sebe dělá. Takyčlánky o něm a také to, jak o něm mluví hráči. To je pro mě velká inspirace. Takový hráč na tak vysoké úrovni, na kterého se každý rád podívá, jak ten hokej hraje a co pro něho dělá. Takže asi tak. Ale kdybych tuto otázku měl vzít z celkového pohledu, nejen z hokeje, tak musím říct, že mě inspiruje i život a sportovní výkony Rogera Federera v tenise. Sleduju samozřejmě více sportovců, kteří v něčem vynikají a je to radost se inspirovat od nich maličkostma. Určitě se jako člověk s nimi nemůžu porovnávat. To ne. Ale aspoň může člověk sledovat to, jak pracují a inspirovat se a zapracovat na určitých maličkostech.

Kdo je podle tebe největší osobností týmu a proč?

To je těžká otázka, protože je tady fakt super parta a vyzdvihnout jednoho je opravdu těžké. Musím ale říct, že z mého pohledu je to Honza Maruna. Já vždy obdivoval hráče a lidi, kteří dřou a dělají všechno naplno a prostě jsou takoví ti vůdci svého týmu a Honza je na tomto místě oprávněně a správně. Nabíjí mě sledovat jeho zápal, protože opravdu maká, ať je to rozcvička, posilovna, trénink, zápas… Takže bych chtěl vyzdvihnout jeho, že to je kapitán na správném místě.

Havířovské Áčko vede trenér Jiří Režnar. Můžeš mi povědět, jak na tebe působí z pohledu hráče?

Můžu a velice rád odpovím, protože ač jsem tu jenom krátkou dobu, tak na mě pan Režnar působí skvělým dojmem. Je to naprosto férový člověk. Líbí se mi, jaký má cit. Ví, kdy na nás má zařvat, kdy má udělat srandu, kdy naopak povolit a kdy zase přidat. Je to opravdu super trenér a jsem rád, že jsem ho poznal, že mi dal důvěru tady hrát společně s Patrikem Rimmelem. Jsem jim za to opravdu vděčný a jsem rád, že jsem je oba dva poznal a že tu důvěru jim oběma splatím.

Na závěr bych se tě rád zeptal, jak vidíš šance týmu na získání play-off a jaký je tvůj osobní hokejový cíl sezóny.

Šance tady určitě je. Já si myslím, že máme opravdu kvalitní tým, dost talentů, i nějaké zkušené hráče. Liga je naprosto vyrovnaná, všechny zápasy jsou těžké. Vyhrát s jakýmkoliv soupeřem není vůbec jednoduché. Ale šance dostat se do osmičky je a já věřím, že to uděláme. Co se týče mého osobního hokejového cíle v této sezóně, tak to s tím dostat se odplay-off, souvisí. Hlavním cílem pro nás je teď pořádně zabojovat, aby se nám postup mezi nejlepší osmičku vydařil.

Děkuji za rozhovor a přeji ještě spoustu šťastných momentů na ledě i mimo něj.

Instagram Youtube