AZ Havířov

Finále play-off 2024, AZ HAVÍŘOV - CHOMUTOV První domácí utkání ve středu od 17:30!

VSTUPENKY NA PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Sportovní centrum mládeže AZ Havířov se představuje

26.05.2018 | Tomáš Vlček

H A V Í Ř O V - Minulá sezona byla v AZetu mj. ve znamení velmi dobrých výsledků mládežnických týmů. Jedním z trenérů, který za tímto úspěchem stojí, je i Tomáš Potěšil - manažer mládeže, vedoucí Sportovního centra mládeže a letos také i trenér týmu juniorů. V následujícím rozhovoru jsme si s ním blíže podívali o tom, co to vlastně je Sportovní centrum mládeže, jak se daří klubu pracovat s mládeží, ale i o aktuální situaci po reorganizaci mládežnických soutěží.

Trenér Tomáš Potěšil

Pane trenére, co to vlastně je Sportovní centrum mládeže?

Sportovní centrum mládeže (SCM) je už zaběhnutý pojem někdy od 90. let. Je určen pro hráče kategorie dorost a juniorka. Koncept SCM vytvořil hokejový svaz a pro kluby z něj vyplývají určité výhody, ale samozřejmě i povinnosti, které musí plnit. Především v tréninkovém procesu, ale také z hlediska administrativy. Např. děláme pro kontrolu trénovanosti hráčů motorické testy a sportovní lékařské prohlídky.

O co konkrétně jde v tom tréninkovém procesu? Koho se to týká a v jakém rozsahu?

Jedná se o tréninkové jednotky na ledě v dopoledních hodinách, nad rámec společných tréninků dané kategorie. Většinou se jedná o tréninky speciálně zaměřené, např. střelecký. Nebo tréninky speciálně pro obránce zaměřené na střelbu, na práci kolem branky, na odebírání kotouče, zakládání útoku apod. Další den je třeba trénink pro útočníky. Zaměřený může být na střelbu z předbrankového prostoru, forčekink apod. Témata stanovují trenéři a ti také určují, kdo se tréninku účastní. Samozřejmě, že pokud třeba projeví zájem útočník o trénink s obránci, nebývá to problém a také se může zúčastnit.

Ty tréninky bývají v týdnu tři a každý hráč by se měl zúčastnit minimálně jednoho. Pokud mu to jeho časové možnosti a studium dovolí, tak i více.

Jaký je z tohoto pohledu rozdíl mezi SCM a tzv. Akademií, kterou musejí mít povinně třeba extraligové kluby?

Tzv. Akademie jsou o úroveň výše nad SCM. Musí splňovat vyšší požadavky ze strany svazu, které my splňovat nemusíme. Jako např. v zázemí zvlášť suché šatny a mokré šatny, rozcvičovny, vlastní prádelnu, kustoda, fyzioterapeuta. To my až tak vychytané nemáme. Využíváme v tomto lidi od A týmu mužů, nebo spolupracujeme s některými lidmi externě. Ale třeba z pohledu těch tréninků děláme vlastně stejnou činnost.

Kdo se v AZetu podílí na vedení tréninků v rámci SCM?

V letošní sezoně bychom na to měli být čtyři. Já, trenér dorostu Tomáš Urbánek, náš asistent Jan Daneček a trenér brankářů Dušan Šafránek. Máme mezi sebe rozdělena jednotlivá témata a každé tréninkové jednotky se budou zúčastňovat minimálně tři trenéři.

Trenéři mládeže Tomáš Urbánek a Tomáš Potěšil

Pomáhá tohle získávat do AZetu mladé hokejisty toho mládežnického věku z jiných klubů?

Já myslím, že podobné to je ve všech klubech, které hrají na této úrovni, tedy extraligu dorostu i juniorů. Myslím, že naší přidanou hodnotou je dobrý trenérský kolektiv, který se o SCM stará. Trenéři, pokud chtějí svou práci dělat poctivě a mají ji rádi, tak jí musí, mimo své povinnosti, obětovat spoustu svého volného času navíc. I tohle je důležitý faktor pro získávání hráčů.

A jak se vám daří doplňovat mládežnické týmy mimohavířovskými hráči?

Vedení klubu pro to určitým způsobem vytvořilo velmi dobré podmínky. Myslím, to že mohu srovnávat, protože jsem už také něco prošel. Třeba přítomnost kondičních trenérů během letní přípravy, a taky trenérů plavání, juda a dalších specialistů. Jednak se i my něco přiučíme a i hráči to i jinak od nich berou. Dále si myslím, že máme velmi slušné zázemí. Např. před pár lety zrekonstruovanou speciální tělocvičnu, opravené kabiny, ubytování na vysoké úrovni.

Hráčům totiž nabízíme možnost bydlení. Jak na ubytovně v prostorách haly, tak nedaleko stadionu v restauraci U ledu. A pro ty starší pak v bytech, které poskytuje partner klubu, společnost Residomo. Ty klub vybaví základními věcmi a rodiče hráčů pak dovybaví vším potřebným.

Nedílnou součástí je spolupráce se všemi středními školami, do kterých hráči dochází. Máme tady velmi dobrou strukturu škol, které kluci navštěvují – gymnázium, průmyslovky, obchodní akademii. Problém není ani dojezdem do škol do okolních měst.

Co by podle vás ještě pomohlo AZetu k rozvoji mladých hokejistů?

Myslím, že za stávajících podmínek, děláme pro rozvoj hráčů maximum. Což se potvrzuje zlepšujícími se výsledky a i tím, že nás ostatní kluby ze špičky soutěží vnímají jako rovnocenného soupeře. Samozřejmě všichni toužíme po druhé ledové ploše! Kromě toho by se určitě hodila střelnice. Branky, podložky na střelbu atd. To se dnes ukazuje jako hodně důležité. Je jasné, že to není jen v možnostech klubu, ale pokud by se to obojí podařilo, tak dosáhneme té nejvyšší úrovně vybavení.

Mládežnický hokej v ČR vstupuje letos do nového období. Byl zredukován počet kategorií ze tří na dvě a zkrácen věk juniorky do 19 let. Jaký je váš na názor tuto změnu a projevuje se to už nějak v našem klubu?

Reorganizace se dotkla zejména kategorie juniorů, která bude mít nově tři ročníky + nějaké starší hráče na tzv. výjimky. Je to ožehavé téma… Spousta odborníků říká, že je to správné. Ukazuje se, že mnoho hráčů toho nejmladšího ročníku 2002, v obavě, že se neprosadí v juniorce, odchází do zahraničí. Na druhou stranu to zvedne konkurenci v těch týmech. Bude záležet na klubech, jak si věkově tým poskládají. Jestli na starších hráčích, nebo to rozdělí rovnoměrně na ty tři ročníky. Taky bude záležet, jak to vezmou samotní hráči, kteří díky zvýšené konkurenci nebudou mít místo v sestavě. Jestli půjdou hrát do nižší soutěže a zabojují o to místo později, nebo je to srazí a skončí s hokejem. To je nyní těžko říct, ukáže nám to až čas.

Ví se už, jak budou týmy rozděleny a jaký bude herní systém juniorky?

Týmy budou rozděleny do čtyř skupin po šesti. Sehrají spolu základní část o dvaceti zápasech a pak se rozdělí. První tři půjdou do skupiny o 1. – 12. místo, ty zbývající do skupiny od 13. – 24. místo. Další rozdělení proběhne po dvoukolové nadstavbě, následovat bud ještě jedna fáze ve skupinách a pak se půjde do play-off, nebo do bojů o udržení.Sestupují poslední dva týmy.

Trochu mě překvapil nový herní systém. Každý zápas se totiž bude prodlužovat a mužstva mohou získat bonusový čtvrtý bod. Což myslím, že by mohlo být i určitým způsobem ovlivnitelné. Jak vnímám to české hokejové prostředí, tak ten bod navíc může pro týmy ohrožené sestupem hrát velkou roli. Není to podle mě moc šťastné.

Co tento herní systém znamená pro AZeťáckou juniorku pod vaším vedením?

Myslím, že bude hodně důležité dobře do soutěže vstoupit, uhrát co nejvíce bodů už v základní skupině a dostat se nahoru. Byť to bude v té naší skupině hodně těžké. V opačném případě se může stát, že to bude celou sezonu boj o záchranu.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně zdaru v práci s mladými hokejisty.

Youtube