Série mezi AZetem a Motorem se přesouvá do Havířova. Doma chceme získat druhý a třetí bod, hlásí Jakub Kotala

04.03.2019 | Jan Kudělka, Tomáš Vlček

Play-off série mezi AZetem a českobudějovickým Motorem se přesouvá v úterý a ve středu na havířovaký led. Po dvojzápase na jihu Čech je vyrovnaná 1:1. V pátečním prvním zápase dokázali vyhrát svěřenci Václava Prospala 5:2. Následující den jim však AZeťáci, po výborném výkonu, porážku vrátili. Třetí a čtvrtý zápas série začíná v Gascontrol Aréně v úterý a ve středu vždy od 18:00.

Zápas č. 1: ČEZ Motor České Budějovice - AZ Residomo Havířov 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)

První duel play-off mezi třetím a šestým celkem tabulky po základní části se nevyvíjel pro papírového favorita vůbec jednoduše. Naši hokejisté šli zásluhou Jakuba Kotaly v 10. minutě do vedení. Poté ale dokázal Motor vstřelit 2 branky a otočit vývoj duelu na svou stranu. Havířované ale opět srovnali, když se dokázal opět prosadit Jakub Kotala. O 3 minuty později díky Václavu Karabáčkovi České Budějovice opět vstřelily branku a dostaly se do vedení 3:2. AZet byl ale i v dalším průběhu nebezpečný a nechybělo mnoho, aby srovnal skóre. To se však nakonec našim hokejistům nepovedlo. České Budějovice v závěru, když havířovští zkoušeli hru bez brankáře, dokázali vsítit dvě branky a vyhráli tak 5:2.

Branky a nahrávky: 14. Vydarený (Z. Doležal, Karabáček), 21. M. Novák (Endál, Plášil), 30. Karabáček (Z. Doležal, Bradley), 59. Gilbert (M. Novák, Pavlin), 60. Doležal (Karabáček, Jandus) – 10. Kotala (F. Seman, Rehuš), 27. Kotala (F. Seman). Rozhodčí: Souček, Pilný - Štofa, Kreuzer. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6019. Střely na branku: 32:21 (8:9, 13:5, 11:7). Zblokované střely: 9:13. Vhazování: 33:25. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 5:2.

Druhý duel mezi oběma celky, České Budějovice nezvládly. Na začátku utkání byly sice aktivnějším celkem, protože po faulu Ondřeje Bláhy si zahrály přesilovku a v ní si vytvořili několik slibných gólových šancí. Bláha byl však v havířovské brance pozorný a nepustil žádnou ze střel za svá záda. To však neplatilo o AZetu. Ten se ve 13. minutě dokázal prosadit, když rozvlnil síť za Kváčou Ondřej Procházka. Zanedlouho poté měly Budějovice opět velkou možnost vyrovnat, ale v brance se opět vyznamenal Ondřej Bláha a udržel tak hostujícímu celku jednobrankové vedení. Ve druhé třetině to byli opět havířované, kteří dokázali vstřelit branku. Konkrétně se prosadil Jakub Kotala, když ve 30. minutě zápasu dokázal využít přesilovku 5 na 3. Budějovice ale byly i nadále nebezpečným týmem. Havířovská obrana i Bláha v brance vše zvládali a i díky tomu svítilo na světelné tabuli skóre 0:2. Ve třetí třetině vyzkoušeli budějovičtí ještě hru bez brankáře. Ta se jim však nepovedla a po střele Alexe Rašnera přes celé hřiště, dokázal Havířov vyhrát 0:3 a srovnat tak stav série na 1:1.

Branky a nahrávky: 13. O. Procházka (R. Veselý, Bořuta), 30. Kotala (F. Seman, Rašner), 60. Rašner (F. Seman). Rozhodčí: Wagner, Šindel – Zídek, Šiman. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6255. Střely na branku: 26:26 (9:10, 8:12, 9:4). Zblokované střely: 14:8. Vhazování: 32:27. Průběh utkání: 0:3.

Sestavy obou celků v posledním utkání:

ČEZ Motor České Budějovice: Kváča – Kutlák, Plášil, Pýcha, Pavlin, Vydarený, M. Jandus – M. Novák, Gilbert, Endál – Karabáček, Bradley, Z. Doležal – Čermák, R. Přikryl, Heřman – Beránek, Doktor, Babka.

AZ Residomo Havířov: Bláha – Chroboček, Matai, Bořuta, Rašner, Staněk, Dudek, Mrowiec – Kotala, F. Seman, Rehuš – L. Bednář, R. Veselý, Bambula – Gřeš, Pořízek, Pawliczek – Maruna, Haas, O. Procházka.

Čtvrtfinálové statistiky

Brankáři a jejich úspěšnost:
AZ HAVÍŘOV: ONDŘEJ BLÁHA - 2z, 1,53 br/z, 94,65% úsp.
ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE: JAN STRMEŇ - 1z, 2 br/z, 90,48% úsp.; PETR KVÁČA 1z, 2,03 br/z, 92% úsp.

Nejproduktivnější hráči obou celků:
AZ HAVÍŘOV: FILIP SEMAN (0+4) a JAKUB KOTALA (3+0)
ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE: ZDENĚK DOLEŽAL (1+2) a VÁCLAV KARABÁČEK (1+2)

Nejtrestanější hráči obou celků:
AZ HAVÍŘOV: LUKÁŠ BEDNÁŘ (6 TM)
ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE: ROMAN PŘIKRYL (4 TM)

Aktuální pohled do havířovské kabiny

A jak vidísituaci před třetím vzájemným duelem v play-off manažer klubu a asistent trenéra Patrik Rimmel? "Série se přesouvá za vyrovnaného stavu k nám. Odehráli jsme jeden slušný a jeden hodně dobrý zapas. Pokud zopakujeme výkon ze soboty a nejlépe i ještě přidáme, máme velkou šanci jít v sérii do vedení. Kluci si potvrdili, že na soupeře mají a s posíleným sebevědomím se na domácí zápas těší. Věří, že je k dalšímu vítězství poženou slušně zaplněné domácí tribuny. Fanoušci AZetu v Budějovicích nám v obou zápasech hodně pomohli."

Doma chceme získat druhý a třetí bod, hlásí nejlepší střelec prvoligového play-off Jakub Kotala

Kubo, když se ohlédneme za těmi dvěma utkáními v Budějovicích, panuje v týmu asi spokojenost, ne?

„S jedním zápasem můžeme být spokojeni, s jedním ne. Chtěli jsme samozřejmě co nejvíce uspět, a i když to bude znít odvážně, tedy vyhrát dvakrát. V prvním utkání jsme měli trochu smůlu, že za stavu 2:3 jsme dvakrát trefili tyčku, a jeli jsme sami na bránu, ale neproměnili jsme to. Naopak ve druhém utkání jsme zase byli šťastnější my. Takže myslím, že ten stav 1:1 je asi zasloužený.“

Podařilo se to i díky tvému výraznému střeleckému příspěvku – 3 góly ve dvou utkáních.

„Padlo mi to tam, ale nepřikládal bych tomu nějak velký význam. Semiš (Filip Seman) mi to vždy dobře připravil, jednou dokonce do prázdné branky. Měl jsem i dost štěstí, že mi to tam padlo, ale především je jedno, kdo ty góly dá. Prostě je musíme dát, pokud chceme soupeře porazit.“

S čím půjdete do toho dalšího zápasu, už na havířovském ledě?

„Určitě pro druhý bod. Nic jiného nás nezajímá. Nebo spíše pro druhý a třetí. Musíme nastoupit zodpovědně, tak jak jsme nastoupili v prvních zápasech, udělat co nejméně chyb vzadu a věřím, že sami nějaké góly dáme. Myslím, že soupeř je více pod tlakem. A pokud my budeme hrát dobře zezadu a dáme nějaký gól, tak můžeme klidně oba zápasy vyhrát.“

Jaký je tvůj pohled na celou sérii, překvapilo tě něco?

„Budějovice samozřejmě známe z celé sezony, víme, co se snaží hrát… Snad trochu mě překvapilo, že to nebyl tak úplně play-off hokej. Když to srovnám s loňským rokem, tak se hrálo mnohem více fyzicky. Samozřejmě dohrává se, ale oba týmy se především snaží hrát hokej.“

Třetí střetnutí bude určitě velmi zajímavé, tak rozhodně přijďte povzbudit naše borce a pomoct jim za další výhrou v play-off! Utkání začíná v 18:00 na ledě GASCONTROL Arény.