VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Sedmáky čeká nástup do kategorie starších žáků

12.07.2018 | Martina Kotulová

Hráči ročníku 2006 budou v nové sezóně nastupovat v kategorii starších žáků, v níž je již povolena hra tělem a i tomu se přizpůsobila jejich suchá příprava na další ročník. Hráče převzal po Janu Danečkovi trenér David Svozil a přípravu pro ně rozdělil dvou částí.

„Prakticky všechny kluky z tohoto ročníku znám, u většiny z nich jsem byl při prvních krůčcích na bruslích,“ říká úvodem trenér David Svozil. Ten v první fázi přípravy pro kluky připravil trénink na suchu. Začátkem května se zaměřili na budování obecné kondice, kdy vybíhali k fartflekům kolem Lučiny, zdolávali sjezdovku na Nábřeží a schody pod stadionem. Od června pak jezdili na led do Vítkovic.

„Atletickou část suché přípravy měl na starosti Marek Gryc, kluci ji absolvovali na atletickém hřišti na Kollárce. Na stejném místě jsme se věnovali i basketbalu a fotbalu. V tělocvičně a na ploše zimního stadiónu jsme pracovali na rozvoji koordinace a gymnastiky. V hale na Slavii jsme měli herní tréninky věnované výuce házené. Novinkou byly pro kluky tréninky ve fit centru na Savele. Pod vedením Vojty Ptáka se kluci seznámili s tabatou – intenzivním intervalovým cvičením,“ představuje program letošní přípravy trenér.

Tabata, která je u nás relativní novinkou se ve světě cvičí více než 20 let. Tabatu v tréninku střídali s kruhovým tréninkem. Zaměřili se na celkové posílení svalů nohou a hlubokého stabilizačního systému. „S touto aktivitou jsme navázali na zkušenost s loňskými sedmáky, kteří nakonec na Savelu docházeli celou sezónu. Toto cvičení si natolik oblíbili, že v něm většina dobrovolně pokračuje i letos nad rámec svých tréninků. Doufám, že si k tabatě vybudují podobný vztah i letošní sedmáci. Soudě podle tréninků, které zatím absolvovali, se to zatím daří,“ říká o novince Svozil. Na začátku i na konci suché přípravy hokejisté absolvovali fyzické testy. Většina z nich v nich dosáhla zlepšení.

Tréninky na ledě ve Vítkovicích probíhaly společně s 8. třídou a zaměřovaly se hlavně na techniku bruslení a vedení kotouče. Každý týden také absolvovali přípravné utkání proti domácím Vítkovicím.

„Myslím si, že příprava byla jak pestrá, tak náročná. Kromě kondice bylo cílem naučit kluky i něco nového. Teď jde o to, aby se efekt suché přípravy promítnul do srpnové části sezóny. Kluci nesmí v červenci moc zahálet, aby nepřišli o to, co tak těžce natrénovali. Za tuto část přípravy patří poděkování Marku Grycovi, Vojtu Ptákovi, asistentovi Luďku Jarolímovi a vedoucímu Tomáši Jurčkovi, který s námi chodil běhat na Lučinu,“ rozjímá trenér.

Nedílnou součástí přípravy bylo také soustředění, na které kluci vyjeli na Staré Hamry do Domu sv. Josefa – tedy na stejné místo jako 5. třída. Po pátečním příjezdu se vydali na náročnou túru na Lysou horu, která byla z daného místa dlouhá 27 km. Nenechali jsme se odradit ani délkou trasy, ani pořádnou bouřkou, která nás pod vrcholem zastihla,“ říká Svozil.

I zbývající dny byly nabité aktivitami. Kluci odehráli turnaje ve fotbale, basketbalu a vybíjené. Proběhl závod tříčlenných hlídek na 1,6 km. „Když pršelo, využili jsme čas k nefyzickým aktivitám – řekli jsme si, jak ve vypjatých momentech utkání ovládat negativní emoce a vztek. Proběhla volba kapitána a jeho asistentů. Oba večery jsme strávili u ohně a poslední den jsme zaskočili ulevit namoženým svalům do sauny. Soustředění splnilo svůj cíl. Nad rámec všech různých aktivit bylo jeho hlavním cílem utužit kolektiv, posílit vazby mezi jednotlivými hráči a společně si užít zábavu,“ nezapomíná na teambuildingovou část soustředění trenér.

Na přípravu naváží mladí hokejisté v srpnu, kdy se dostanou více na led a čekají je přípravná utkání s kvalitními soupeři. Tým se také zúčastní Ostravských hokejových her – jedna skupina turnaje by se měla odehrát na havířovském zimním stadioně.

Za poskytnuté podklady k článku děkujeme trenéru Davidu Svozilovi.